Chłopcy z „Mechanika”  na praktyce w Malmo w Szwecji.

Chłopcy z „Mechanika” na praktyce w Malmo w Szwecji.

Po wyjeździe na praktykę do Opawy grupy 10 uczniów z CKZiU nr 2 „Mechanik” o specjalności technik mechanik, przyszła kolej na odbycie miesięcznej praktyki zawodowej uczniów z klasy IVdT – technik mechatronik. Mija pierwszy tydzień, gdy grupa 10 uczniów „Mechanika”, w ramach projektu ERASMUS+ pt: Nowe wyzwania w technice – podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli „Mechanika” zdobywa nowe doświadczenia zawodowe w Malmo (Szwecja). Głównym partnerem na tym etapie projektu jest EU Sverige Mobility z Malmo. To za pośrednictwem tej agencji uczniowie mają możliwość odbyć praktykę zawodową w zakładach w Skanii – ICMS Marine Service AB, w P.C. Svarvning oraz Gransbo Potatis AB. Praktyka rozpoczęła się w poniedziałek 08 kwietnia przywitaniem w siedzibie firmy EU Sverige i omówieniem podstawowych zasad bhp, przedstawieniem historii i współczesności kraju gospodarza oraz omówieniem zadań praktykantów w czasie praktyki w poszczególnych firmach i pobytu w Szwecji.

Uczniowie po pracy poznają kulturę regionu, warunki pracy i życia. Codziennie posługują się językiem angielskim, który tutaj jest w powszechnym użyciu. Próbują także przyswoić sobie podstawowe zwroty i słówka z języka szwedzkiego, rozwijając swoje kompetencje i umiejętności językowe. Jak dotąd pogoda dopisuje (chociaż czasami mocniej wieje), nastroje są optymistyczne, praca ciekawa, a miasto i okolica interesująca.

Do Raciborza uczniowie wrócą za miesiąc – 05.05.2024 – mamy nadzieję z nowymi umiejętnościami i pełni dobrych wspomnień.