Biblioteka szkolna już w chmurze

Po mozolnym, kilkuletnim wprowadzaniu naszego sporego księgozbioru do bazy danych, jesteśmy gotowi! Dzięki programowi MOL NET+, instalowanemu w tzw. chmurze, możecie przeglądać on-line księgozbiór biblioteki, a w przyszłości sprawdzać stan swego konta wypożyczeń, rezerwować książki. Program automatycznie wyśle Wam też informację o zbliżającym się terminie ich zwrotu. Prócz tego w znacznym stopniu usprawni oczywiście codzienną pracę biblioteki w zakresie opracowania zbiorów oraz tworzenia wszelkiego rodzaju zestawień.
Program już działa, choć na razie jest w fazie testów. Na bieżąco obsługujemy póki co jedynie konta pracowników szkoły. Od września ruszymy pełną parą!

Ponownie na bibliotecznej półce

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że po kilku latach przerwy powróciliśmy do prenumeraty „Elektroniki dla Wszystkich”, kultowego czasopisma dla pasjonatów. Pierwszy numer już dostępny, a kolejne będą się pojawiać co miesiąc. W aktualnym numerze m.in. Infinity – system automatyki domowej, tworzenie własnego serwera WWW, Arduino: Data logger, odkrywanie tajemnic Unicode, „Halogeny” LED, układy PLD.
Archiwalne numery miesięcznika również pozostają do Waszej dyspozycji.

Biblioteczne nowości

Koniec roku jak zwykle przynosi bibliotece szkolnej kilka nowych tytułów. Oprócz odświeżenia zbioru lektury obowiązkowej, na półkach pojawiły się nowości. Jest „Outsider” Stevena Kinga, kolejna książka z cyklu World of Warcraft – „Cisza przed burzą”, następny tytuł cyklu demonicznego Petera Bretta – „Otchłań”, a dla nieco wytrawniejszych czytelników, „Królestwo” Szczepana Twardocha oraz „Nikt nie idzie” Jakuba Małeckiego. Nadszedł również czas „Zwiadowców”. Na początek pięć pierwszych tomów cieszącego się niesłabnącym powodzeniem wśród młodzieży dzieła Johna Flanagana. Zapraszamy!

Tolkieniści nagrodzeni

30 listopada, w dniu Święta Szkoły, podczas uroczystej akademii nagrody odebrali laureaci zorganizowanej przez bibliotekę Szkolnej Tolkienady.
Mistrzem nad mistrzami, wyjątkowym znawcą Tolkiena i jego świata, okazał się Mateusz
Waniczek z klasy II ET. Kolejne miejsca zajęli: Maciej Kaniowski z IV DT oraz Adam
Lucia z IV CT. Wyróżniono również Marka Czogałę z klasy II ET za recenzję prozy twórcy Śródziemia oraz Piotra Aksmana z klasy II FT za wszechstronność – udział we wszystkich ścieżkach Tolkienady

„Upoluj swoją książkę”

Taką nazwę nosi akcja w ramach projektu Czytaj PL, skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego druga edycja odbywa się w dniach 2-30 listopada. Bierze w niej udział 1000 szkół z całego kraju. Inicjatorem akcji jest Instytut Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Honorowy Patronat nad nią objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W ramach projektu do szkół trafiają specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymują darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Projekt wspiera szeroka kampania promocyjna, mająca kreować modę na czytanie. Do udziału w nim zaproszono najpopularniejszych polskich youtuberów.
Projekt „Upoluj swoją książkę”, oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa, ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży poprzez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Szkolna Tolkienada

W bieżącym roku, 2 września, minęła 45 rocznica śmierci J.R.R. Tolkiena, mistrza literatury fantasy, a także popularyzatora tego gatunku.
Poczytność jego dzieł wzmogła niewątpliwie ich ekranizacja.

Biblioteka szkolna ogłasza serię konkursów poświęconych mistrzowi gatunku. W ramach Tolkienady odbędą się:

I. Konkurs wiedzy o autorze i jego twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem „Hobbita” oraz „Władcy Pierścieni”
II. Konkurs na recenzję dowolnej książki J.R.R. Tolkiena
III. Konkurs na prezentację multimedialną poświęconą J.R.R. Tolkienowi

Na prace konkursowe czekamy do 15 listopada, natomiast konkurs pisemny w postaci testu odbędzie się 13 listopada.
Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece.
Zapraszamy wszystkich chętnych do zmierzenia się z Tolkienowską fantazją.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to jak co roku czas, by nieco głośniej przypomnieć wszystkim o istnieniu w szkole miejsca zwanego BIBLIOTEKĄ.
Święto szkolnych bibliotek zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik.
Celem święta jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, nauce oraz rozwijaniu pasji i zainteresowań czytelniczych uczniów.
Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
Książka to przyszłość
Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej biblioteki szkolnej, korzystania z jej zbiorów, włączania się do czytelniczej rywalizacji oraz udziału w konkursach.

Bookcrossing w „Mechaniku”

Idea krążącej książki pojawiła się w bibliotece szkolnej w październiku ubiegłego roku. Przypominamy o niej z okazji przypadającego 12 czerwca Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. W murach „Mechanika”, na specjalnie wyodrębnionej półce bibliotecznej, pojawiają się książki, które można wziąć, przeczytać, oddać lub puścić w dalszy obieg. Bez zapisywania, określania terminów zwrotu. Można również dołożyć coś swojego. Książkę, którą już przeczytaliśmy, nie jesteśmy do niej szczególnie przywiązani. Być może ktoś jej poszukuje, ktoś chętnie po nią sięgnie. To swoiste darowanie książce drugiego życia.
Zachęcamy do włączenia się w tę ciekawą formę rozpowszechniania literatury.

Więcej informacji o idei bookcrossingu w zakładce „Świat książki” oraz na stronie http://www.bookcrossing.pl

Czas pożegnań

Koniec kwietnia to tradycyjny czas pożegnań klas maturalnych. W bieżącym roku dla biblioteki to czas pożegnania szczególny. Pośród wielu, żegnamy bowiem klasę szczególną. Klasę, która stanowiła przez lata nierozerwalną część biblioteki – pomagała w pracach codziennych, modernizacjach, kompletowaniu zbiorów. Jednocześnie klasę, która nie stroniła od książek – czytała. Najwięcej wypożyczonych książek, najlepsi czytelnicy, naj… to klasa IV DT. Łukasz Gałeczka i Szymon Kubala czytali dużo, bardzo dużo. Przy tym jako najaktywniejsi czytelnicy szkoły komentowali, recenzowali, dzielili się wrażeniami, uwagami, polecali książki innym. Michał Mrugała i Patryk Palenga to z kolei, obok czytelników, niezawodni pomocnicy. Wielu można by jeszcze wymienić. Wyjątkowa klasa, wyjątkowy rocznik.

Dziękujemy za wszystko.

zdjęcia: źródło portal naszraciborz.pl

Narodowy program Rozwoju Czytelnictwa

Wraz z końcem roku szkolnego zakończyliśmy wydatkowanie funduszy pozyskanych w ramach NPRCz. Było to aż 15 tys. zł.

Zakupiliśmy dzięki nim 562 książki, w tym 63 lektury. Lista książek, stworzona na podstawie ankiet, zgłoszeń i rozmów, konsultowana była z nauczycielami, Radą Rodziców, Samorządem Szkolnym i MiPBP w Raciborzu. Sądząc po wyraźnym wzroście zainteresowania książką, jaki odnotowują nasze statystyki, wybór tytułów był trafny. W zakupach uwzględniona została tematyka niepełnosprawności oraz zainteresowania czytelnicze tej grupy uczniów.

Realizując wymogi Programu, informowaliśmy o wszelkich wydarzeniach promujących czytelnictwo, jakie organizowane były na terenie miasta (wystawy, spotkania autorskie, konkursy). Młodzież wielokrotnie w nich uczestniczyła, a każdy udział naszych chłopców w konkursach czytelniczych organizowanych przez Bibliotekę Miejską kończył się sukcesem.

Nie zapominaliśmy o książce i czytelnictwie w szkole. Konkursy, gazetki, wystawy, akcje, to wszystko było i nadal będzie. Wątek szekspirowski pojawił się podczas Święta Szkoły, a w Tygodniu Przedsiębiorczości gościł w szkole jej absolwent, Michał Kosel, promujący swą  książkę „Jak znaleźć pracę po studiach?”. Nauczyciele realizowali z młodzieżą rozmaite projekty edukacyjne oparte na książce, promujące czytelnictwo. Ich tematyka była bardzo rozległa – od stricte literackiej po techniczną, jak przystało na profil naszej szkoły. Było ich do tej pory 34, a realizacja kolejnych planowana jest w drugim semestrze.

O wpływie czytelnictwa na rozwój młodego człowieka pisaliśmy na stronie internetowej szkoły oraz przypominaliśmy rodzicom podczas spotkań z nimi.

Zgodnie z wymogami Programu, dostosowano organizację pracy biblioteki do potrzeb uczniów ustalając zasady wypożyczania książek na okres ferii i wakacji – dokonano stosownych zapisów w Regulaminie.