Czytanie a rozwój młodzieży. Rodzicom, opiekunom i wychowawcom ku pamięci

Książka jest jednym z najważniejszych źródeł wiedzy, rozrywki oraz sposobem poszerzania pasji i zainteresowań. Niestety coraz częściej przegrywa w konfrontacji z nowinkami technologicznymi. Wśród młodzieży staje się mało popularnym złem koniecznym. Trzeba przyznać, że my, dorośli, również nie świecimy tu przykładem. Wyniki cyklicznych badań czytelnictwa przeprowadzane w Polsce przez Bibliotekę Narodową, są bowiem zatrważające – książek nie czyta olbrzymi odsetek społeczeństwa. Najnowsze dane, z marca 2022 roku wskazują, iż po niewielkim, pandemicznym wzroście, czytelnictwo wróciło do niechlubnej normy – ani jednej książki w ciągu roku nie przeczytało aż 62% rodaków! Kiedy przypomnimy sobie, że to rodzina odgrywa w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania rolę najważniejszą, trwoga wzrasta.
Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Szkoła to etap kolejny, na którym możemy utrwalać u uczniów zamiłowanie do książek. Dzięki rozbudzonej przyjemności czytania, nasze dzieci będą mogły rozważniej i odpowiedzialniej kształtować swą przyszłość, stając się kompetentnymi uczestnikami kultury, a nie biernymi konsumentami informacji i wrażeń. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, by książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły, o czym nie możemy zapominać. Tak my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.
Dojrzewający młody człowiek, poszukujący wzorców, budujący dopiero swój wizerunek, może znaleźć w literaturze podstawy do konstruowania własnej osobowości czy światopoglądu. Książka może stać się płaszczyzną kontaktu między młodzieżą a dorosłym, a nawet sprzymierzeńcem dorosłych, ponieważ może stanowić pretekst do rozmów na ważkie tematy. Czytanie książek może być mądrym sposobem budowania więzi rodzinnej, budowania autorytetu rodzica. Powinniśmy więc utwierdzać dzieci w przekonaniu, że czytanie  z pewnością przyniesie im dużo pożytku, a korzyści z lektury wynikające przełożą się na lepsze wyniki w szkole. Czytanie dostarcza bowiem wiedzy, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację i pamięć, uczy myślenia, wzbogaca słownictwo, a co za tym idzie, rozwija umiejętności komunikacyjne, utrwala zasady ortografii i gramatyki. Ponadto zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny, sprzyja budowaniu poczucia własnej wartości, zmniejsza poziom stresu, pomaga budować relacje, rozwija empatię i postawy prospołeczne, zapobiega uzależnieniu od telewizji i Internetu… Zalet, co udowodniono naukowo, ma naprawdę wiele, a przy tym książka wypożyczana z biblioteki nie nadszarpuje budżetu.
Pamiętajmy, że człowiek nie rodzi się z potrzebą czytania, tę potrzebę nabywa w trakcie swojego życia. Dzieci, w których zaszczepimy miłość do książek, będą czytać w przyszłości.
Dajmy szansę naszym wychowankom, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

Listopadowe atrakcje w Bibliotece Miejskiej

9 listopada w siedzibie Biblioteki odbędzie się spotkanie ze Szczepanem Twardochem, związanym ze Śląskiem pisarzem, publicystą, autorem bestsellerowych powieści: „Morfina”, „Drach”, zekranizowany „Król” i „Królestwo”. W październiku br. miała premierę jego najnowsza książka „Chołod”
Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, między innymi Paszportem „Polityki”, Nagrodą im. Kościelskich, Nagrodą Czytelników Nike i rekordową liczbą nominacji (między innymi do nagród Nike, Gdynia i Angelus). Prawa do jego powieści zostały sprzedane do kilkunastu krajów.
MiPBP zaprasza również do udziału w konkursach:
• „Racibórz prozą zaczarowany” to konkurs literacki, którego celem jest promocja miasta poprzez jego literackie przedstawienie. Tematem 9. już edycji konkursu jest „Świat w jednym mieście”
Czym dla Ciebie jest miasto, w którym żyjesz? Jak widzisz świat, który Cię otacza? Czy dostrzegasz, to co piękne? To, co nowe? Czy dostrzegasz zmianę, a może czujesz nostalgię? Czy świat to ludzie, czy świat to miejsce? I wreszcie – czy miasto może stać się dla kogoś całym światem?
• Ogólnopolski konkurs plastyczny: Superbohaterowie Marvela
Przedmiotem konkursu jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, pacynki, kukiełki lub pracy przestrzennej nawiązującej do treści komiksów Marvela. Prace wraz z formularzami zgłoszenia należy dostarczyć do biblioteki do 10 listopada 2022 r.
• Percy Jackson – konkurs wiedzy o trzech pierwszych tomach
,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy’’ to seria pełna magii, fantazji i starożytnych mitów powracających do nowoczesnego, amerykańskiego świata. Konkurs ze znajomości przygód Percy`ego odbędzie się 22 listopada.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach, w tym regulaminy i wszelkie konieczne formularze znajdziecie na stronie Biblioteki Miejskiej https://www.biblrac.pl/pl/site/start.html

Spotkania autorskie w Bibliotece Miejskiej

2 października o godz. 18.00 w gmachu biblioteki przy ulicy Kasprowicza odbędzie się spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim, dziennikarzem, autorem książek, scenariuszy filmowych oraz publikacji naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych. Grzywaczewski jest członkiem amerykańskiego „The Explorers Club”, absolwentem prawa na Uniwersytecie Łódzkim oraz programu „Russian Security Studies” na Daniel Morgan Graduate School of National Security w Waszyngtonie DC. Relacjonował konflikty zbrojne w Donbasie, tureckim Kurdystanie i Górskim Karabachu.
18 października o godz. 18.00 gościem Biblioteki Miejskiej będzie Michał Rusinek, autor książek dla dzieci i dorosłych, felietonów o języku i książkach. Rusinek był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, obecnie prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing.
26 października w budynku przy Kasprowicza pojawi się aforysta, satyryk, animator kultury, Zbigniew Woźniak. Od wielu lat związany z Raciborzem oraz pobliskim pałacem w Wojnowicach, któremu przywrócił charakter XIX-wiecznej szlacheckiej rezydencji i tchnął w niego nowe życie.

Zaproponuj książkę do biblioteki

W związku z otrzymaniem dotacji na zakup książek w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, wszystkich – UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI naszego Centrum – którzy chcieliby mieć wpływ na zawartość bibliotecznych półek, zachęcamy do podania swych propozycji. Można to zrobić poprzez wypełnienie i przesłanie formularza drogą elektroniczną bądź zgłaszając swe książkowe typy bezpośrednio w bibliotece.

Czekamy na Wasze, Państwa propozycje!

Zgłoszone tytuły zostaną przeanalizowane pod kątem zasadności zakupu, biorąc pod uwagę przede wszystkim aktualny stan naszego księgozbioru. Ostateczna lista zakupowa zostanie z kolei, zgodnie z wymogami Programu, skonsultowana z Radą Rodziców oraz Samorządem Szkolnym.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w „Mechaniku”

Informujemy, iż Technikum nr 4 wchodzące w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu otrzymało wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Zostaliśmy wyróżnieni już po raz drugi!

Dofinansowanie, wraz z 20% wkładem własnym Powiatu Raciborskiego, wynosi 15 000 zł. Otrzymane środki, zgodnie z wytycznymi Programu, przeznaczone będą na zakup nowości wydawniczych – książek niebędących podręcznikami, lektur obowiązkowych i uzupełniających, książek o tematyce historycznej, elementów wyposażenia biblioteki oraz na działania promujące czytelnictwo

Baśniowy konkurs

„Baśnie i legendy z całego świata” to hasło minionego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Na jego finiszu, 29 października, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy poświęcony tekstom dzieciństwa. Skierowany do klas pierwszych, zgromadził na tyle liczną grupę odważnych, iż odbył się w dwóch turach.

Z konkursowymi pytaniami najlepiej poradziła sobie Sonia Śliwa z klasy I DT. Tuż za nią uplasował się Szymon Wołek z I BT, a kolejne miejsca zajęli Dawid Wendelberger z I DT, Adam Zamkotowicz z I CT i Łukasz Łyczek z I BT.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Prócz odwagi i wiedzy wykazali się niejednokrotnie niebywałą inwencją twórczą. Nie obyło się bowiem bez zabawnych przeinaczeń: Tarzan miał przyjaciół w Stumilowym Lesie, bazyliszek widnieje w herbie Warszawy, a Bonifacy to ojciec Pinokia… Jak widać pamięć bywa ulotną 😉

Smutna dziewczyna czeka na czytelnika

Mamy to! Na biblioteczną półkę trafiła właśnie książka autorstwa emerytowanego polonisty „Mechanika” – Andrzeja Biskupa. „Pomnik smutnej dziewczyny” to powieść grozy z typowymi dla tego gatunku elementami demonicznymi, osadzona w secesyjnym Raciborzu. Pośród bohaterów, obok postaci będących wytworami wyobraźni, pojawiają się postaci autentyczne – krewni autora.

Ilustrowana fotografiami dawnego Raciborza książka jest nie lada gratką dla czytelników znających miasto, tudzież autora.
Dodać warto, iż okładkę książki zaprojektował absolwent naszej szkoły, Krzysztof Paniczek.

Nowe tytuły na półkach

Dzięki hojności Rady Rodziców naszej szkoły, w czasie wakacji dotarły do biblioteki nowe książki. Prócz lektur obowiązkowych, których nigdy nie za wiele, pojawiły się nowe thrillery, coś z fantastyki, coś z historii… Dla każdego coś miłego:)
Zapraszamy!

Przypominamy jednocześnie o możliwości składania w bibliotece swych książkowych życzeń, które sukcesywnie, w miarę możliwości finansowych postaramy się realizować.

Konkurs wiedzy o Wiedźminie w Bibliotece Miejskiej

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna organizuje konkurs wiedzy o hicie fantastyki polskiej. Szczegóły wraz z regulaminem i drukami zgłoszeń do pobrania dostępne: https://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/2294-konkurs-wiedzy–quot-wiedzmin-quot–a-sapkowskiego.html
Termin zgłoszeń: 16 kwietnia
Polecamy uwadze wszystkich „mechanicznych” miłośników przygód Geralta z Rivii.

Lekcje i multimedia na temat lektur szkolnych

W dobie ograniczonego dostępu do praktycznie wszystkiego, polecamy Wam stronę lekcjeoczłowieku.pl. Znajdziecie tam wykłady na temat lektur szkolnych oraz bogaty zbiór multimediów. Poświęcono je m.in. „Lalce”, „Dziadom”, „Weselu”. Możecie je zatem potraktować jako powtórkę, np. przed maturą. Wszystko dostępne online.
Projekt „Lekcje o człowieku. Klasyka na nowo odczytana” zrealizowano w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

70 nowych audiobooków do bezpłatnego pobrania

Biblioteka internetowa Wolne Lektury na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków, które można pobrać bezpłatnie na stronie wolnelektury.pl.
Wśród nowych nagrań są m.in.: A. de Saint-Exupéry: Mały Książę, B. Schulz: Sklepy cynamonowe, H. Sienkiewicz: Potop, Quo vadis, B. Prus: Lalka, J. Conrad: Lord Jim, Homer: Iliada i Odyseja, E. Orzeszkowa: Nad Niemnem, G. Zapolska: Moralność Pani Dulskiej, S. Żeromski: Rozdzióbią nas kruki, wrony, Syzyfowe prace.

Potteromaniacy z „Mechanika”

W dniach 7 i 8 października, w Bibliotece Miejskiej odbył się konkurs znajomości cyklu książek J.K. Rowling. Setka bardzo szczegółowych pytań obejmowała siedem tomów przygód Harry`ego Pottera. Konkurs, planowany pierwotnie na marzec, zgromadził ponad 40 uczestników. Pośród nich znaleźli się także nasi uczniowie, Mateusz Waniczek z klasy IV ET oraz Piotr Aksman z IV FT. Obaj zdobyli wyróżnienia. Gratulujemy imponującej wiedzy!

Sprawdź swą wiedzę o książkach

Z okazji dzisiejszego Święta Książki, zapraszamy do odwiedzenia stron z literackimi quizami. Możecie sprawdzić swą wiedzę i pamięć. Są testy ze znajomości lektur, książek dla młodzieży i nie tylko. Pytania łatwe, trudne, proste, skomplikowane, oczywiste i zaskakujące. Zabawa przednia, w zaciszu domowym, w sam raz na oderwanie się od obowiązkowej zdalnej nauki. Robicie to dla własnej satysfakcji. Nikt Was nie ocenia!;)
https://www.quizme.pl/quizy-o-ksiazkach
https://samequizy.pl/quiz-o-ksiazkach-mlodziezowych/
http://testwiedzy.pl/categories/25/testy-z-wiedzy-o-ksiazkach.html
https://ile-wiesz.pl/category/wiedza-ogolna/ksiazki/

Poleć dalej z Czytaj PL – edycja specjalna na czas kwarantanny

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w Polsce, w której jako szkoła braliśmy udział już dwukrotnie. Zwykle odbywa się w listopadzie, ale tym razem powraca z edycją specjalną na czas kwarantanny. Towarzyszy jej hasło #PolećDalej. Od 15 kwietnia do 3 maja można korzystać z trzydziestu przygotowanych darmowych e-booków i audiobooków.

Jak dołączyć do akcji?
1. Pobierz aplikację Woblink ze Sklepu Google lub App Store
2. Zaloguj się na swoje konto lub zarejestruj nowe
3. Kliknij w urodzinowy banner i korzystaj z darmowych e-booków i audiobooków całkowicie za darmo!

Lektura w Sieci raz jeszcze

Dla spragnionych lektury, nie tylko tej obowiązkowej, rozszerzamy bazę internetowych źródeł oferujących darmowe e-booki i audiobooki. Warto odwiedzić:
Ebook.pl
Ebooks43.pl
Librivox.org
Nexto.pl
Publio.pl
Virtualo.pl
Woblink.com
ChmuraCzytania.pl
Empik Premium – darmowy dostęp na okres 60 dni. Aby skorzystać potrzebna jest dedykowana aplikacja
Legimi.pl – aby skorzystać ze zbioru bezpłatnych e-booków należy wejść w link i wpisać kod: czytamy
Storytel.pl – 30 dni słuchania za darmo

Elektroniczne wersje książek w języku angielskim oferują:
Digital Book
Audiobooktreasury.com
Loyalbooks.com

Mini przewodnik po kulturze online

Przedstawiamy zbiór linków do bezpłatnych serwisów, które możecie wykorzystać w ramach zdalnej pracy bądź rozrywki. Dzisiaj kultura jest w sieci, na wyciągnięcie ręki, a właściwie myszki i klawiatury;)
Oprócz książek elektronicznych, do których kilka linków już podałyśmy (patrz: Lektura w Sieci) proponujemy:
FILMY I NAGRANIA:
NINATEKA – filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, zapisy spektakli teatralnych, rejestracje koncertów oraz audycje radiowe
Arte – darmowe dokumenty popularnonaukowe i spektakle

MUZEA:
British Museum  poruszając się po osi czasu, słuchacie przewodnika i poznajecie historię światowej kultury
Google Art&Culture  macie możliwość poznania obrazów wielkich twórców, wejścia w świat street artu…
Luwr  przygotowano trzy szlaki zwiedzania, m.in. ścieżkę egipską
Muzeum Gombrowicza  wirtualny spacer po Muzeum Witolda Gombrowicza
– Muzeum Kochanowskiego – wirtualny spacer po muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
– Muzeum Powstania Warszawskiego – możecie przejść się korytarzami muzeum i odwiedzić sale tematyczne poświęcone różnym etapom powstania
– Wirtualne Muzeum Fotografii – fotografie z archiwów wybitnych polskich artystów wykonane na przestrzeni dekad, ścieżki tematyczne i linki do innych zbiorów online
– Eastman Museum – legendarne zdjęcia online
– Travel and Leisure – wirtualne zwiedzanie 12 słynnych muzeów

NA DESER:
– Airpano – wirtualne podróże na czas, gdy wrócimy do normalności

Ministerstwo Cyfryzacji proponuje

Sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy z nagrodami związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem Internetu.
Propozycja Ministerstwa Cyfryzacji –  >>KLIKNIJ<<
Zapraszamy do zerknięcia i zabawy w czasie wolnym od zdalnej nauki 🙂

 

Nauka podczas epidemii - bezpłatne materiały od wydawców edukacyjnych do nauki online

Wydawcy zrzeszeni w Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki, przygotowali oraz udostępnili materiały i narzędzia dydaktyczne ułatwiające prowadzenie zajęć w formule nauki zdalnej.
Nauczyciel każdego przedmiotu, w każdej placówce, bez względu na segment edukacyjny znajdzie materiały dla siebie i dla swoich uczniów.
Wszystkie materiały są udostępniane całkowicie bezpłatnie na czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.

KLIKNIJ >> Wydawca + link do materiałów <<

 

Lektura w Sieci

Nadszedł oto czas, gdy nie możemy odwiedzić biblioteki. Czy to szkolnej, czy publicznej. Jeśli nie zdołaliście zaopatrzyć się w książki, a lista lektur pozostaje niezmienną i prędzej czy później trzeba będzie się wykazać ich znajomością, odsyłamy Was do zasobów internetowych. Można w nich odnaleźć wiele interesujących źródeł z bezpłatnymi i legalnymi e- bądź audiobookami. Nie wątpiąc w Wasze umiejętności poruszania się w wirtualnym świecie, podrzucamy kilka adresów: lektury.gov.pl;  wolnelektury.pl; lektury.waw.pl.
Warto zajrzeć też tutaj: legalnakultura.pl.W zakładce Legalne Źródła znajdziecie sporo podpowiedzi.

Noblistka do poczytania

Olga Tokarczuk to pisarka wyjątkowo utytułowana. Przyznaną jej Literacką Nagrodę Nobla poprzedziły: dwukrotna nagroda Nike, pięciokrotna Nike Czytelników, Paszport „Polityki”, Nagroda Fundacji im. Kościelskich, nagroda Vilenica, przyznawana pisarzom z Europy Środkowej, Międzynarodowa Nagroda Literacka Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie i Nagroda Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski. Ogromny sukces – międzynarodowego Bookera – przyniosła pisarce publikacja książki „Bieguni” w języku angielskim. Ta sama pozycja znalazła się później w finale amerykańskiej National Book Award.
Kolejne sukcesy przyszły wraz z angielską premierą „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Tokarczuk najpierw po raz drugi z rzędu trafiła do finału międzynarodowego Bookera, a później zdobyła drugą nominację do National Book Award. „The Guardian” umieścił tę powieść wśród 100 najlepszych książek napisanych w XXI w. Agnieszka Holland na jej podstawie nakręciła „Pokot” – film oklaskiwany i nagradzany na festiwalach.

W naszej bibliotece znajdziecie kilka tytułów Olgi Tokarczuk. Warto po nie sięgnąć, dotknąć literatury najwyższych lotów, docenionej przez autorytety, dotknąć, a może nawet spróbować doczytać… 😉

Czytelnictwo

Kolejny rok czytelniczy za nami. Dla niektórych znalezienie się na czytelniczym podium stało się nieomal sprawą honoru 🙂 Tegoroczny tercet najlepszych tworzą:

Maciej Kaniowski IV DT – 60 książek
Mateusz Waniczek II ET – 60 książek
Tymoteusz Mierzyński II AT – 31 książek

W klasowej rywalizacji przodowały:
II ET – 5,1 książki na ucznia
IV DT – 4,3
I DT – 3,5

W kwietniu opuścił mury szkoły Maciek Kaniowski, najaktywniejszy nasz czytelnik. Od pierwszych dni pobytu w „Mechaniku” czytał, pochłaniał wręcz książki. Jednocześnie współtworzył nasz księgozbiór jako wyjątkowy znawca literatury fantasy oraz pomagał w organizacji konkursów czytelniczych. Zapisał się również w pamięci jako pierwszy w historii uczeń „Mechanika”, któremu obniżono ocenę z zachowania za czytanie (!) Maćka to jednak nie zraziło – czytał nadal 🙂 🙂 🙂

Biblioteka szkolna już w chmurze

Po mozolnym, kilkuletnim wprowadzaniu naszego sporego księgozbioru do bazy danych, jesteśmy gotowi! Dzięki programowi MOL NET+, instalowanemu w tzw. chmurze, możecie przeglądać on-line księgozbiór biblioteki, a w przyszłości sprawdzać stan swego konta wypożyczeń, rezerwować książki. Program automatycznie wyśle Wam też informację o zbliżającym się terminie ich zwrotu. Prócz tego w znacznym stopniu usprawni oczywiście codzienną pracę biblioteki w zakresie opracowania zbiorów oraz tworzenia wszelkiego rodzaju zestawień.
Program już działa, choć na razie jest w fazie testów. Na bieżąco obsługujemy póki co jedynie konta pracowników szkoły. Od września ruszymy pełną parą!

Ponownie na bibliotecznej półce

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że po kilku latach przerwy powróciliśmy do prenumeraty „Elektroniki dla Wszystkich”, kultowego czasopisma dla pasjonatów. Pierwszy numer już dostępny, a kolejne będą się pojawiać co miesiąc. W aktualnym numerze m.in. Infinity – system automatyki domowej, tworzenie własnego serwera WWW, Arduino: Data logger, odkrywanie tajemnic Unicode, „Halogeny” LED, układy PLD.
Archiwalne numery miesięcznika również pozostają do Waszej dyspozycji.

Biblioteczne nowości

Koniec roku jak zwykle przynosi bibliotece szkolnej kilka nowych tytułów. Oprócz odświeżenia zbioru lektury obowiązkowej, na półkach pojawiły się nowości. Jest „Outsider” Stevena Kinga, kolejna książka z cyklu World of Warcraft – „Cisza przed burzą”, następny tytuł cyklu demonicznego Petera Bretta – „Otchłań”, a dla nieco wytrawniejszych czytelników, „Królestwo” Szczepana Twardocha oraz „Nikt nie idzie” Jakuba Małeckiego. Nadszedł również czas „Zwiadowców”. Na początek pięć pierwszych tomów cieszącego się niesłabnącym powodzeniem wśród młodzieży dzieła Johna Flanagana. Zapraszamy!

Tolkieniści nagrodzeni

30 listopada, w dniu Święta Szkoły, podczas uroczystej akademii nagrody odebrali laureaci zorganizowanej przez bibliotekę Szkolnej Tolkienady.
Mistrzem nad mistrzami, wyjątkowym znawcą Tolkiena i jego świata, okazał się Mateusz
Waniczek z klasy II ET. Kolejne miejsca zajęli: Maciej Kaniowski z IV DT oraz Adam
Lucia z IV CT. Wyróżniono również Marka Czogałę z klasy II ET za recenzję prozy twórcy Śródziemia oraz Piotra Aksmana z klasy II FT za wszechstronność – udział we wszystkich ścieżkach Tolkienady

„Upoluj swoją książkę”

Taką nazwę nosi akcja w ramach projektu Czytaj PL, skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego druga edycja odbywa się w dniach 2-30 listopada. Bierze w niej udział 1000 szkół z całego kraju. Inicjatorem akcji jest Instytut Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Honorowy Patronat nad nią objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W ramach projektu do szkół trafiają specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymują darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Projekt wspiera szeroka kampania promocyjna, mająca kreować modę na czytanie. Do udziału w nim zaproszono najpopularniejszych polskich youtuberów.
Projekt „Upoluj swoją książkę”, oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa, ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży poprzez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Szkolna Tolkienada

W bieżącym roku, 2 września, minęła 45 rocznica śmierci J.R.R. Tolkiena, mistrza literatury fantasy, a także popularyzatora tego gatunku.
Poczytność jego dzieł wzmogła niewątpliwie ich ekranizacja.

Biblioteka szkolna ogłasza serię konkursów poświęconych mistrzowi gatunku. W ramach Tolkienady odbędą się:

I. Konkurs wiedzy o autorze i jego twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem „Hobbita” oraz „Władcy Pierścieni”
II. Konkurs na recenzję dowolnej książki J.R.R. Tolkiena
III. Konkurs na prezentację multimedialną poświęconą J.R.R. Tolkienowi

Na prace konkursowe czekamy do 15 listopada, natomiast konkurs pisemny w postaci testu odbędzie się 13 listopada.
Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece.
Zapraszamy wszystkich chętnych do zmierzenia się z Tolkienowską fantazją.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to jak co roku czas, by nieco głośniej przypomnieć wszystkim o istnieniu w szkole miejsca zwanego BIBLIOTEKĄ.
Święto szkolnych bibliotek zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik.
Celem święta jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, nauce oraz rozwijaniu pasji i zainteresowań czytelniczych uczniów.
Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
Książka to przyszłość
Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej biblioteki szkolnej, korzystania z jej zbiorów, włączania się do czytelniczej rywalizacji oraz udziału w konkursach.

Czytelnictwo

Wyjątkowy dla biblioteki szkolnej rok 2018/19 zakończyliśmy imponującymi liczbami:
– zakupiono ponad 600 nowych tytułów,
– wypożyczono 2236 woluminów,
– najwięcej książek w przeliczeniu na ucznia wypożyczyły klasy:
IV DT – 9,6 wol.
III DT – 5,6  wol.
IV AT  – 3,7 wol.
–  najaktywniejsi czytelnicy to:

Mateusz Waniczek I ET – 72 książki
Szymon Kubala IV DT – 62 książki
Łukasz Gałeczka IV DT – 62 książki

Czy kolejny rok będzie podobny? Czas pokaże.

Bookcrossing w „Mechaniku”

Idea krążącej książki pojawiła się w bibliotece szkolnej w październiku ubiegłego roku. Przypominamy o niej z okazji przypadającego 12 czerwca Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. W murach „Mechanika”, na specjalnie wyodrębnionej półce bibliotecznej, pojawiają się książki, które można wziąć, przeczytać, oddać lub puścić w dalszy obieg. Bez zapisywania, określania terminów zwrotu. Można również dołożyć coś swojego. Książkę, którą już przeczytaliśmy, nie jesteśmy do niej szczególnie przywiązani. Być może ktoś jej poszukuje, ktoś chętnie po nią sięgnie. To swoiste darowanie książce drugiego życia.
Zachęcamy do włączenia się w tę ciekawą formę rozpowszechniania literatury.

Więcej informacji o idei bookcrossingu w zakładce „Świat książki” oraz na stronie http://www.bookcrossing.pl

Czas pożegnań

Koniec kwietnia to tradycyjny czas pożegnań klas maturalnych. W bieżącym roku dla biblioteki to czas pożegnania szczególny. Pośród wielu, żegnamy bowiem klasę szczególną. Klasę, która stanowiła przez lata nierozerwalną część biblioteki – pomagała w pracach codziennych, modernizacjach, kompletowaniu zbiorów. Jednocześnie klasę, która nie stroniła od książek – czytała. Najwięcej wypożyczonych książek, najlepsi czytelnicy, naj… to klasa IV DT. Łukasz Gałeczka i Szymon Kubala czytali dużo, bardzo dużo. Przy tym jako najaktywniejsi czytelnicy szkoły komentowali, recenzowali, dzielili się wrażeniami, uwagami, polecali książki innym. Michał Mrugała i Patryk Palenga to z kolei, obok czytelników, niezawodni pomocnicy. Wielu można by jeszcze wymienić. Wyjątkowa klasa, wyjątkowy rocznik.

Dziękujemy za wszystko.

zdjęcia: źródło portal naszraciborz.pl

Narodowy program Rozwoju Czytelnictwa

Wraz z końcem roku szkolnego zakończyliśmy wydatkowanie funduszy pozyskanych w ramach NPRCz. Było to aż 15 tys. zł.

Zakupiliśmy dzięki nim 562 książki, w tym 63 lektury. Lista książek, stworzona na podstawie ankiet, zgłoszeń i rozmów, konsultowana była z nauczycielami, Radą Rodziców, Samorządem Szkolnym i MiPBP w Raciborzu. Sądząc po wyraźnym wzroście zainteresowania książką, jaki odnotowują nasze statystyki, wybór tytułów był trafny. W zakupach uwzględniona została tematyka niepełnosprawności oraz zainteresowania czytelnicze tej grupy uczniów.

Realizując wymogi Programu, informowaliśmy o wszelkich wydarzeniach promujących czytelnictwo, jakie organizowane były na terenie miasta (wystawy, spotkania autorskie, konkursy). Młodzież wielokrotnie w nich uczestniczyła, a każdy udział naszych chłopców w konkursach czytelniczych organizowanych przez Bibliotekę Miejską kończył się sukcesem.

Nie zapominaliśmy o książce i czytelnictwie w szkole. Konkursy, gazetki, wystawy, akcje, to wszystko było i nadal będzie. Wątek szekspirowski pojawił się podczas Święta Szkoły, a w Tygodniu Przedsiębiorczości gościł w szkole jej absolwent, Michał Kosel, promujący swą  książkę „Jak znaleźć pracę po studiach?”. Nauczyciele realizowali z młodzieżą rozmaite projekty edukacyjne oparte na książce, promujące czytelnictwo. Ich tematyka była bardzo rozległa – od stricte literackiej po techniczną, jak przystało na profil naszej szkoły. Było ich do tej pory 34, a realizacja kolejnych planowana jest w drugim semestrze.

O wpływie czytelnictwa na rozwój młodego człowieka pisaliśmy na stronie internetowej szkoły oraz przypominaliśmy rodzicom podczas spotkań z nimi.

Zgodnie z wymogami Programu, dostosowano organizację pracy biblioteki do potrzeb uczniów ustalając zasady wypożyczania książek na okres ferii i wakacji – dokonano stosownych zapisów w Regulaminie.