Nowe tytuły na półkach

Dzięki hojności Rady Rodziców naszej szkoły, w czasie wakacji dotarły do biblioteki nowe książki. Prócz lektur obowiązkowych, których nigdy nie za wiele, pojawiły się nowe thrillery, coś z fantastyki, coś z historii… Dla każdego coś miłego:)
Zapraszamy!

Przypominamy jednocześnie o możliwości składania w bibliotece swych książkowych życzeń, które sukcesywnie, w miarę możliwości finansowych postaramy się realizować.

Konkurs wiedzy o Wiedźminie w Bibliotece Miejskiej

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna organizuje konkurs wiedzy o hicie fantastyki polskiej. Szczegóły wraz z regulaminem i drukami zgłoszeń do pobrania dostępne: https://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/2294-konkurs-wiedzy–quot-wiedzmin-quot–a-sapkowskiego.html
Termin zgłoszeń: 16 kwietnia
Polecamy uwadze wszystkich „mechanicznych” miłośników przygód Geralta z Rivii.

Lekcje i multimedia na temat lektur szkolnych

W dobie ograniczonego dostępu do praktycznie wszystkiego, polecamy Wam stronę lekcjeoczłowieku.pl. Znajdziecie tam wykłady na temat lektur szkolnych oraz bogaty zbiór multimediów. Poświęcono je m.in. „Lalce”, „Dziadom”, „Weselu”. Możecie je zatem potraktować jako powtórkę, np. przed maturą. Wszystko dostępne online.
Projekt „Lekcje o człowieku. Klasyka na nowo odczytana” zrealizowano w ramach programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

70 nowych audiobooków do bezpłatnego pobrania

Biblioteka internetowa Wolne Lektury na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków, które można pobrać bezpłatnie na stronie wolnelektury.pl.
Wśród nowych nagrań są m.in.: A. de Saint-Exupéry: Mały Książę, B. Schulz: Sklepy cynamonowe, H. Sienkiewicz: Potop, Quo vadis, B. Prus: Lalka, J. Conrad: Lord Jim, Homer: Iliada i Odyseja, E. Orzeszkowa: Nad Niemnem, G. Zapolska: Moralność Pani Dulskiej, S. Żeromski: Rozdzióbią nas kruki, wrony, Syzyfowe prace.

Potteromaniacy z „Mechanika”

W dniach 7 i 8 października, w Bibliotece Miejskiej odbył się konkurs znajomości cyklu książek J.K. Rowling. Setka bardzo szczegółowych pytań obejmowała siedem tomów przygód Harry`ego Pottera. Konkurs, planowany pierwotnie na marzec, zgromadził ponad 40 uczestników. Pośród nich znaleźli się także nasi uczniowie, Mateusz Waniczek z klasy IV ET oraz Piotr Aksman z IV FT. Obaj zdobyli wyróżnienia. Gratulujemy imponującej wiedzy!

Sprawdź swą wiedzę o książkach

Z okazji dzisiejszego Święta Książki, zapraszamy do odwiedzenia stron z literackimi quizami. Możecie sprawdzić swą wiedzę i pamięć. Są testy ze znajomości lektur, książek dla młodzieży i nie tylko. Pytania łatwe, trudne, proste, skomplikowane, oczywiste i zaskakujące. Zabawa przednia, w zaciszu domowym, w sam raz na oderwanie się od obowiązkowej zdalnej nauki. Robicie to dla własnej satysfakcji. Nikt Was nie ocenia!;)
https://www.quizme.pl/quizy-o-ksiazkach
https://samequizy.pl/quiz-o-ksiazkach-mlodziezowych/
http://testwiedzy.pl/categories/25/testy-z-wiedzy-o-ksiazkach.html
https://ile-wiesz.pl/category/wiedza-ogolna/ksiazki/

Poleć dalej z Czytaj PL – edycja specjalna na czas kwarantanny

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w Polsce, w której jako szkoła braliśmy udział już dwukrotnie. Zwykle odbywa się w listopadzie, ale tym razem powraca z edycją specjalną na czas kwarantanny. Towarzyszy jej hasło #PolećDalej. Od 15 kwietnia do 3 maja można korzystać z trzydziestu przygotowanych darmowych e-booków i audiobooków.

Jak dołączyć do akcji?
1. Pobierz aplikację Woblink ze Sklepu Google lub App Store
2. Zaloguj się na swoje konto lub zarejestruj nowe
3. Kliknij w urodzinowy banner i korzystaj z darmowych e-booków i audiobooków całkowicie za darmo!

Lektura w Sieci raz jeszcze

Dla spragnionych lektury, nie tylko tej obowiązkowej, rozszerzamy bazę internetowych źródeł oferujących darmowe e-booki i audiobooki. Warto odwiedzić:
Ebook.pl
Ebooks43.pl
Librivox.org
Nexto.pl
Publio.pl
Virtualo.pl
Woblink.com
ChmuraCzytania.pl
Empik Premium – darmowy dostęp na okres 60 dni. Aby skorzystać potrzebna jest dedykowana aplikacja
Legimi.pl – aby skorzystać ze zbioru bezpłatnych e-booków należy wejść w link i wpisać kod: czytamy
Storytel.pl – 30 dni słuchania za darmo

Elektroniczne wersje książek w języku angielskim oferują:
Digital Book
Audiobooktreasury.com
Loyalbooks.com

Mini przewodnik po kulturze online

Przedstawiamy zbiór linków do bezpłatnych serwisów, które możecie wykorzystać w ramach zdalnej pracy bądź rozrywki. Dzisiaj kultura jest w sieci, na wyciągnięcie ręki, a właściwie myszki i klawiatury;)
Oprócz książek elektronicznych, do których kilka linków już podałyśmy (patrz: Lektura w Sieci) proponujemy:
FILMY I NAGRANIA:
NINATEKA – filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, zapisy spektakli teatralnych, rejestracje koncertów oraz audycje radiowe
Arte – darmowe dokumenty popularnonaukowe i spektakle

MUZEA:
British Museum  poruszając się po osi czasu, słuchacie przewodnika i poznajecie historię światowej kultury
Google Art&Culture  macie możliwość poznania obrazów wielkich twórców, wejścia w świat street artu…
Luwr  przygotowano trzy szlaki zwiedzania, m.in. ścieżkę egipską
Muzeum Gombrowicza  wirtualny spacer po Muzeum Witolda Gombrowicza
– Muzeum Kochanowskiego – wirtualny spacer po muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
– Muzeum Powstania Warszawskiego – możecie przejść się korytarzami muzeum i odwiedzić sale tematyczne poświęcone różnym etapom powstania
– Wirtualne Muzeum Fotografii – fotografie z archiwów wybitnych polskich artystów wykonane na przestrzeni dekad, ścieżki tematyczne i linki do innych zbiorów online
– Eastman Museum – legendarne zdjęcia online
– Travel and Leisure – wirtualne zwiedzanie 12 słynnych muzeów

NA DESER:
– Airpano – wirtualne podróże na czas, gdy wrócimy do normalności

Ministerstwo Cyfryzacji proponuje

Sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy z nagrodami związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem Internetu.
Propozycja Ministerstwa Cyfryzacji –  >>KLIKNIJ<<
Zapraszamy do zerknięcia i zabawy w czasie wolnym od zdalnej nauki 🙂

 

Nauka podczas epidemii - bezpłatne materiały od wydawców edukacyjnych do nauki online

Wydawcy zrzeszeni w Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki, przygotowali oraz udostępnili materiały i narzędzia dydaktyczne ułatwiające prowadzenie zajęć w formule nauki zdalnej.
Nauczyciel każdego przedmiotu, w każdej placówce, bez względu na segment edukacyjny znajdzie materiały dla siebie i dla swoich uczniów.
Wszystkie materiały są udostępniane całkowicie bezpłatnie na czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.

KLIKNIJ >> Wydawca + link do materiałów <<

 

Lektura w Sieci

Nadszedł oto czas, gdy nie możemy odwiedzić biblioteki. Czy to szkolnej, czy publicznej. Jeśli nie zdołaliście zaopatrzyć się w książki, a lista lektur pozostaje niezmienną i prędzej czy później trzeba będzie się wykazać ich znajomością, odsyłamy Was do zasobów internetowych. Można w nich odnaleźć wiele interesujących źródeł z bezpłatnymi i legalnymi e- bądź audiobookami. Nie wątpiąc w Wasze umiejętności poruszania się w wirtualnym świecie, podrzucamy kilka adresów: lektury.gov.pl;  wolnelektury.pl; lektury.waw.pl.
Warto zajrzeć też tutaj: legalnakultura.pl.W zakładce Legalne Źródła znajdziecie sporo podpowiedzi.

Noblistka do poczytania

Olga Tokarczuk to pisarka wyjątkowo utytułowana. Przyznaną jej Literacką Nagrodę Nobla poprzedziły: dwukrotna nagroda Nike, pięciokrotna Nike Czytelników, Paszport „Polityki”, Nagroda Fundacji im. Kościelskich, nagroda Vilenica, przyznawana pisarzom z Europy Środkowej, Międzynarodowa Nagroda Literacka Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie i Nagroda Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski. Ogromny sukces – międzynarodowego Bookera – przyniosła pisarce publikacja książki „Bieguni” w języku angielskim. Ta sama pozycja znalazła się później w finale amerykańskiej National Book Award.
Kolejne sukcesy przyszły wraz z angielską premierą „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Tokarczuk najpierw po raz drugi z rzędu trafiła do finału międzynarodowego Bookera, a później zdobyła drugą nominację do National Book Award. „The Guardian” umieścił tę powieść wśród 100 najlepszych książek napisanych w XXI w. Agnieszka Holland na jej podstawie nakręciła „Pokot” – film oklaskiwany i nagradzany na festiwalach.

W naszej bibliotece znajdziecie kilka tytułów Olgi Tokarczuk. Warto po nie sięgnąć, dotknąć literatury najwyższych lotów, docenionej przez autorytety, dotknąć, a może nawet spróbować doczytać… 😉

Czytelnictwo

Kolejny rok czytelniczy za nami. Dla niektórych znalezienie się na czytelniczym podium stało się nieomal sprawą honoru 🙂 Tegoroczny tercet najlepszych tworzą:

Maciej Kaniowski IV DT – 60 książek
Mateusz Waniczek II ET – 60 książek
Tymoteusz Mierzyński II AT – 31 książek

W klasowej rywalizacji przodowały:
II ET – 5,1 książki na ucznia
IV DT – 4,3
I DT – 3,5

W kwietniu opuścił mury szkoły Maciek Kaniowski, najaktywniejszy nasz czytelnik. Od pierwszych dni pobytu w „Mechaniku” czytał, pochłaniał wręcz książki. Jednocześnie współtworzył nasz księgozbiór jako wyjątkowy znawca literatury fantasy oraz pomagał w organizacji konkursów czytelniczych. Zapisał się również w pamięci jako pierwszy w historii uczeń „Mechanika”, któremu obniżono ocenę z zachowania za czytanie (!) Maćka to jednak nie zraziło – czytał nadal 🙂 🙂 🙂

Biblioteka szkolna już w chmurze

Po mozolnym, kilkuletnim wprowadzaniu naszego sporego księgozbioru do bazy danych, jesteśmy gotowi! Dzięki programowi MOL NET+, instalowanemu w tzw. chmurze, możecie przeglądać on-line księgozbiór biblioteki, a w przyszłości sprawdzać stan swego konta wypożyczeń, rezerwować książki. Program automatycznie wyśle Wam też informację o zbliżającym się terminie ich zwrotu. Prócz tego w znacznym stopniu usprawni oczywiście codzienną pracę biblioteki w zakresie opracowania zbiorów oraz tworzenia wszelkiego rodzaju zestawień.
Program już działa, choć na razie jest w fazie testów. Na bieżąco obsługujemy póki co jedynie konta pracowników szkoły. Od września ruszymy pełną parą!

Ponownie na bibliotecznej półce

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że po kilku latach przerwy powróciliśmy do prenumeraty „Elektroniki dla Wszystkich”, kultowego czasopisma dla pasjonatów. Pierwszy numer już dostępny, a kolejne będą się pojawiać co miesiąc. W aktualnym numerze m.in. Infinity – system automatyki domowej, tworzenie własnego serwera WWW, Arduino: Data logger, odkrywanie tajemnic Unicode, „Halogeny” LED, układy PLD.
Archiwalne numery miesięcznika również pozostają do Waszej dyspozycji.

Biblioteczne nowości

Koniec roku jak zwykle przynosi bibliotece szkolnej kilka nowych tytułów. Oprócz odświeżenia zbioru lektury obowiązkowej, na półkach pojawiły się nowości. Jest „Outsider” Stevena Kinga, kolejna książka z cyklu World of Warcraft – „Cisza przed burzą”, następny tytuł cyklu demonicznego Petera Bretta – „Otchłań”, a dla nieco wytrawniejszych czytelników, „Królestwo” Szczepana Twardocha oraz „Nikt nie idzie” Jakuba Małeckiego. Nadszedł również czas „Zwiadowców”. Na początek pięć pierwszych tomów cieszącego się niesłabnącym powodzeniem wśród młodzieży dzieła Johna Flanagana. Zapraszamy!

Tolkieniści nagrodzeni

30 listopada, w dniu Święta Szkoły, podczas uroczystej akademii nagrody odebrali laureaci zorganizowanej przez bibliotekę Szkolnej Tolkienady.
Mistrzem nad mistrzami, wyjątkowym znawcą Tolkiena i jego świata, okazał się Mateusz
Waniczek z klasy II ET. Kolejne miejsca zajęli: Maciej Kaniowski z IV DT oraz Adam
Lucia z IV CT. Wyróżniono również Marka Czogałę z klasy II ET za recenzję prozy twórcy Śródziemia oraz Piotra Aksmana z klasy II FT za wszechstronność – udział we wszystkich ścieżkach Tolkienady

„Upoluj swoją książkę”

Taką nazwę nosi akcja w ramach projektu Czytaj PL, skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych, którego druga edycja odbywa się w dniach 2-30 listopada. Bierze w niej udział 1000 szkół z całego kraju. Inicjatorem akcji jest Instytut Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Honorowy Patronat nad nią objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W ramach projektu do szkół trafiają specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymują darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Projekt wspiera szeroka kampania promocyjna, mająca kreować modę na czytanie. Do udziału w nim zaproszono najpopularniejszych polskich youtuberów.
Projekt „Upoluj swoją książkę”, oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa, ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży poprzez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Szkolna Tolkienada

W bieżącym roku, 2 września, minęła 45 rocznica śmierci J.R.R. Tolkiena, mistrza literatury fantasy, a także popularyzatora tego gatunku.
Poczytność jego dzieł wzmogła niewątpliwie ich ekranizacja.

Biblioteka szkolna ogłasza serię konkursów poświęconych mistrzowi gatunku. W ramach Tolkienady odbędą się:

I. Konkurs wiedzy o autorze i jego twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem „Hobbita” oraz „Władcy Pierścieni”
II. Konkurs na recenzję dowolnej książki J.R.R. Tolkiena
III. Konkurs na prezentację multimedialną poświęconą J.R.R. Tolkienowi

Na prace konkursowe czekamy do 15 listopada, natomiast konkurs pisemny w postaci testu odbędzie się 13 listopada.
Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece.
Zapraszamy wszystkich chętnych do zmierzenia się z Tolkienowską fantazją.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to jak co roku czas, by nieco głośniej przypomnieć wszystkim o istnieniu w szkole miejsca zwanego BIBLIOTEKĄ.
Święto szkolnych bibliotek zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik.
Celem święta jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, nauce oraz rozwijaniu pasji i zainteresowań czytelniczych uczniów.
Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
Książka to przyszłość
Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszej biblioteki szkolnej, korzystania z jej zbiorów, włączania się do czytelniczej rywalizacji oraz udziału w konkursach.

Czytelnictwo

Wyjątkowy dla biblioteki szkolnej rok 2018/19 zakończyliśmy imponującymi liczbami:
– zakupiono ponad 600 nowych tytułów,
– wypożyczono 2236 woluminów,
– najwięcej książek w przeliczeniu na ucznia wypożyczyły klasy:
IV DT – 9,6 wol.
III DT – 5,6  wol.
IV AT  – 3,7 wol.
–  najaktywniejsi czytelnicy to:

Mateusz Waniczek I ET – 72 książki
Szymon Kubala IV DT – 62 książki
Łukasz Gałeczka IV DT – 62 książki

Czy kolejny rok będzie podobny? Czas pokaże.

Bookcrossing w „Mechaniku”

Idea krążącej książki pojawiła się w bibliotece szkolnej w październiku ubiegłego roku. Przypominamy o niej z okazji przypadającego 12 czerwca Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek.
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. W murach „Mechanika”, na specjalnie wyodrębnionej półce bibliotecznej, pojawiają się książki, które można wziąć, przeczytać, oddać lub puścić w dalszy obieg. Bez zapisywania, określania terminów zwrotu. Można również dołożyć coś swojego. Książkę, którą już przeczytaliśmy, nie jesteśmy do niej szczególnie przywiązani. Być może ktoś jej poszukuje, ktoś chętnie po nią sięgnie. To swoiste darowanie książce drugiego życia.
Zachęcamy do włączenia się w tę ciekawą formę rozpowszechniania literatury.

Więcej informacji o idei bookcrossingu w zakładce „Świat książki” oraz na stronie http://www.bookcrossing.pl

Czas pożegnań

Koniec kwietnia to tradycyjny czas pożegnań klas maturalnych. W bieżącym roku dla biblioteki to czas pożegnania szczególny. Pośród wielu, żegnamy bowiem klasę szczególną. Klasę, która stanowiła przez lata nierozerwalną część biblioteki – pomagała w pracach codziennych, modernizacjach, kompletowaniu zbiorów. Jednocześnie klasę, która nie stroniła od książek – czytała. Najwięcej wypożyczonych książek, najlepsi czytelnicy, naj… to klasa IV DT. Łukasz Gałeczka i Szymon Kubala czytali dużo, bardzo dużo. Przy tym jako najaktywniejsi czytelnicy szkoły komentowali, recenzowali, dzielili się wrażeniami, uwagami, polecali książki innym. Michał Mrugała i Patryk Palenga to z kolei, obok czytelników, niezawodni pomocnicy. Wielu można by jeszcze wymienić. Wyjątkowa klasa, wyjątkowy rocznik.

Dziękujemy za wszystko.

zdjęcia: źródło portal naszraciborz.pl

Narodowy program Rozwoju Czytelnictwa

Wraz z końcem roku szkolnego zakończyliśmy wydatkowanie funduszy pozyskanych w ramach NPRCz. Było to aż 15 tys. zł.

Zakupiliśmy dzięki nim 562 książki, w tym 63 lektury. Lista książek, stworzona na podstawie ankiet, zgłoszeń i rozmów, konsultowana była z nauczycielami, Radą Rodziców, Samorządem Szkolnym i MiPBP w Raciborzu. Sądząc po wyraźnym wzroście zainteresowania książką, jaki odnotowują nasze statystyki, wybór tytułów był trafny. W zakupach uwzględniona została tematyka niepełnosprawności oraz zainteresowania czytelnicze tej grupy uczniów.

Realizując wymogi Programu, informowaliśmy o wszelkich wydarzeniach promujących czytelnictwo, jakie organizowane były na terenie miasta (wystawy, spotkania autorskie, konkursy). Młodzież wielokrotnie w nich uczestniczyła, a każdy udział naszych chłopców w konkursach czytelniczych organizowanych przez Bibliotekę Miejską kończył się sukcesem.

Nie zapominaliśmy o książce i czytelnictwie w szkole. Konkursy, gazetki, wystawy, akcje, to wszystko było i nadal będzie. Wątek szekspirowski pojawił się podczas Święta Szkoły, a w Tygodniu Przedsiębiorczości gościł w szkole jej absolwent, Michał Kosel, promujący swą  książkę „Jak znaleźć pracę po studiach?”. Nauczyciele realizowali z młodzieżą rozmaite projekty edukacyjne oparte na książce, promujące czytelnictwo. Ich tematyka była bardzo rozległa – od stricte literackiej po techniczną, jak przystało na profil naszej szkoły. Było ich do tej pory 34, a realizacja kolejnych planowana jest w drugim semestrze.

O wpływie czytelnictwa na rozwój młodego człowieka pisaliśmy na stronie internetowej szkoły oraz przypominaliśmy rodzicom podczas spotkań z nimi.

Zgodnie z wymogami Programu, dostosowano organizację pracy biblioteki do potrzeb uczniów ustalając zasady wypożyczania książek na okres ferii i wakacji – dokonano stosownych zapisów w Regulaminie.