Stephen King, Uniesienie

Książka ukazuje nieco inne oblicze mistrza horroru. Nie ma w sobie grozy, potworności, makabry. Jest opowieścią obyczajową, z niewielkim wątkiem fantastycznym. Scott Carey wciąż traci na wadze, a mimo to wygląda wciąż tak samo. Bohater podchodzi do całej sprawy ze stoickim spokojem, bo czuje się wspaniale, jakby jego przedziwna przypadłość wyzwalała w nim wszystko co najlepsze. Nawet kiedy zdaje sobie sprawę, że tajemniczy proces przyśpiesza i Godzina Zero być może nadejdzie znacznie szybciej, niż przewidywał.

Manuela Gretkowska, Poetka i książę

Ona – dopiero wchodząca w życie, spontaniczna i radosna poetka.
On – starszy o trzydzieści lat, intelektualista, książę emigracji.
Połączy ich uczucie – tajemnicze i skomplikowane.
W 1957 roku Agnieszka Osiecka jedzie do Paryża. W walizce przemyca opowiadanie narzeczonego, Marka Hłaski, by przekazać je szefowi paryskiej „Kultury”. Jerzy Giedroyć jest olśniony – jednak nie tylko talentem młodego pisarza, ale przede wszystkim zjawiskową poetką. Wszystko po to, by wręczyć jej fiołki. Agnieszka także czuje coś, czego nie doświadczyła nigdy wcześniej. Ale nawet ona – ekspertka od miłości – nie potrafi nazwać tego, co ich łączy.
W opartej na faktach powieści Manuela Gretkowska mistrzowsko opowiada historię miłości niemożliwej, o której Osiecka milczała całe życie.

Jakub Żulczyk, Ślepnąc od świateł

Powieść przedstawiająca poruszający obraz współczesnych realiów miejskiego życia, gdzie narkotyki stają się towarem pierwszej potrzeby. Książka jest pozycją obowiązkową dla fanów mocnej prozy, z nieco chaotycznym, dosadnym językiem. To między innymi właśnie za to pokochały ją rzesze młodych czytelników. Lektura w każdym obudzi wiele emocji. Może to być gniew, oburzenie, a także lęk i smutek. Trzeba się przekonać na własnej skórze.
Warto dodać, że na podstawie książki powstał serial.

Scott Cawthon, Kira Breed-Wrisley

Cykl książek powstały na podstawie gry FNAF. Doskonale przywołuje jej klimat, więc wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję w niej uczestniczyć, powinni odnaleźć w tej książce wszystko, czego potrzebują. Lepiej nie czytać jej jednak wieczorem, gdyż każdy podejrzany dźwięk, w połączeniu z lekturą, może wywołać szybsze bicie serca 🙂

George R. R. Martin, Ogień i krew

Opowieść o dynastii Targaryenów zabierająca czytelników w czasy aż 300 lat przed wydarzeniami opisanymi w kultowej już “Grze o tron”.
Targaryenowie byli jedyną rodziną smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii i zamieszkała na Smoczej Skale. Panowali nad nią przez całe dwa stulecia, zanim postanowili podbić całe Westeros.
Książka rozpoczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego słynnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii.

Katarzyna Nosowska, A ja żem jej powiedziała…

Wokalistka zespołu HEY pisze o druzgocącym wpływie portali społecznościowych na nasze życie, o problemach w okiełznaniu nastolatków, o miłości do jedzenia i terrorze rynku reklamowego. O tym jak kochać i nie kochać.
Nosowska jest szczerą, dojrzałą i oryginalną obserwatorką rzeczywistości. Mimo sławy i spektakularnej kariery pozostała skromna. I ma to, czego brakuje teraz wszystkim – dystans do samej siebie. Ani przez chwilę nikogo nie udaje. Z perspektywy dojrzałej kobiety mówi o konsekwencjach tłumienia swojego głosu wewnętrznego, konieczności polerowania intuicji złotą łyżeczką i potyczkach z wewnętrznym krytykiem, zwanym przez nią „puczystą”.

Olga Tokarczuk, Opowiadania bizarne

Najnowsza książka zdobywczyni Nagrody Bookera już na bibliotecznej półce.
Tym razem są to opowiadania. Dziesięć różnych przestrzeni: Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane. Obecne w opowiadaniach elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy unaoczniają, że w naszej rzeczywistości nic nie jest takim, jakim się wydaje.
Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest ta książka.

Magdalena Grzebałkowska, Komeda: Osobiste życie jazzu

Krzysztof Komeda, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, to człowiek tajemnica. Nie pisał listów, nie prowadził dzienników. Mówiono o nim „osobny”. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni.
Książka odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles. Stanowi poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.

Michael Dobbs, House of cards

Opowieść – fenomen, która zachwyciła miliony widzów i czytelników na całym świecie.
Człowieka motywuje nie szacunek, lecz strach. To na nim buduje się imperia i za jego sprawą wszczyna rewolucje. W tym tkwi sekret wielkich ludzi. Kiedy ktoś się ciebie boi, zniszczysz go, zmiażdżysz, a w efekcie on zawsze obdarzy cię szacunkiem. Prymitywny strach jest upajający, wszechogarniający, wyzwalający. Zawsze silniejszy od szacunku.
Michael Dobbs wie o czym pisze. Sam wiele lat był politykiem, który z bliska obserwował, jak działają mechanizmy władzy. Swoje doświadczenia przekuł w fascynującą opowieść o korupcji, manipulacji i ambicji, która każe człowiekowi iść po trupach do celu.
Jak daleko można się posunąć, by osiągnąć upragniony cel?
Od tej książki rozpoczęła się historia jednego z najlepszych seriali XXI wieku.

źródło:empik.com

Joe Hill, Strażak

Nikt nie wie dokładnie, kiedy i jak to się zaczęło. Przez kraj przetacza się przerażająca plaga, która uderza w kolejne miasta. Lekarze nazywają to Draco Incendia Trychophyton. Dla wszystkich innych to Dragonscale, wysoce zakaźny, śmiertelny zarodnik. Najpierw na ciele pojawiają się czarno-złote plamy, a następnie ludzie stają w płomieniach. Zakażają się miliony, ogień wybucha wszędzie. Nie ma antidotum. Nikt nie jest bezpieczny.
Gdy ludzkość pogrąża się w płomieniach i szaleństwie, na horyzoncie pojawia się tajemnicza i fascynująca postać – szalony Strażak. Amazon.com uznał powieść Joe Hilla za jedną z 20 najlepszych książek pierwszej połowy 2016 roku.


źródło:empik.com

Kazuo Ishiguro, Okruchy dnia

Powieść nagrodzona Bookerem, najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą literacką.
Książka laureata literackiej Nagrody Nobla 2017.
Światowy rozgłos przyniosła jej ekranizacja z mistrzowskimi kreacjami Anthony’ego Hopkinsa i Emmy Thompson, wyróżniona 8 nominacjami do Oscarów. Narratorem książki jest Stevens, angielski kamerdyner, który wierność wobec pracodawcy i wypełnianie obowiązków stawia ponad wszystko. Swoje dotychczasowe życie w całości podporządkował służbie u lorda Darlingtona. Po śmierci chlebodawcy nadal prowadzi jego dom. Podczas krótkiego urlopu wyrusza samochodem do Kornwalii, by namówić do powrotu dawną gospodynię pannę Kenton. Rozpamiętuje minione lata. Proces analizy jest bolesny i przypomina budzenie się z długiego snu. Drobiazgowy Stevens odkrywa, że cała jego egzystencja była w istocie jedynie namiastką prawdziwego życia i że bezpowrotnie utracił szansę na osobiste szczęście.

źródło: nieprzeczytane.pl

Patryk Bryliński, Maciej Kaczyński, Facecje

Twórcy popularnego fanpage’a „dobierają się” do postaci ze spiżu i wkładają w ich usta nieistniejące dialogi szyte na miarę XXI wieku. Książkowe wydanie FACECJI oprócz fejsbukowych memów i postów zawiera też niepublikowane wcześniej teksty i wywiady.
Z okładki:
„To wszystko nieprawda! Zbiór wymyślonych rozmów nieżyjących posiadaczy fałszywych kont internetowych. Nie powiedziałem żadnego ze słów, które pojawiają się w tej książce – łącznie z tą wypowiedzią! Autorów pozwałem już w 1842 roku. Do zobaczenia w sądzie, szubrawcy! 
Adam Mickiewicz”

źródło: lubimyczytać.pl

Zbigniew Hojka, Poradnik dżentelmena i damy

Praktyczna publikacja oprowadzająca po pełnej mielizn i pułapek współczesnej codzienności. Przynosi także ogromną wiedzę o kulturze współczesnej i jej źródłach, o zwyczajach i obyczajach, a niezliczone ciekawostki zaskakują i intrygują.

źródło:empik.com

Jay Asher, 13 powodów

MIĘDZYNARODOWY BESTSELLER, NUMER 1 NA LIŚCIE „NEW YORK TIMES”
Serial wyprodukowany przez NETFLIX.
Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…

Andy Wear, Marsjanin

Bardzo lubię książki, przez które mało istotne rzeczy i sprawy stają się… nieistotne.
Bardzo lubię książki, dla których zarywam noce.
Bardzo lubię książki, przy których trzeba myśleć.
Bardzo lubię książki, które przeżywam i które „tkwią” we mnie jeszcze długo po przeczytaniu.
I właśnie „Marsjanin” posiada, zawiera i spełnia wszystkie te zalety.
Doskonała, emocjonująca i niezapomniana powieść.
Główny bohater pełen optymizmu, a pozytywne myślenie winno przecież być ostatnią rzeczą na jaką w takiej sytuacji można sobie pozwolić.
Polecam po stokroć!

źródło: lubimyczytać.pl

Elżbieta Cherezińska, Korona śniegu i krwi

Czasy Wielkiego Rozbicia. Potężne ongiś królestwo w sercu Europy rozpadło się na księstwa, którymi władają skłóceni ze sobą Piastowie. Od wielu lat Polska nie ma króla. Na opustoszały tron padają pożądliwe spojrzenia sąsiednich władców. W głębi lasów budzą się ludzie Starszej Krwi, a wraz z nimi zapomniane przez stulecia demony. Z herbów schodzą bestie, by w walce wspomóc swych panów. Sieć intryg coraz ciaśniej zaciska się wokół młodego księcia Starszej Polski Przemysła II. Święte księżne, grzeszni książęta i szlachetni rycerze. Jaką rolę odgrywa wielki ród Zarembów o skrzętnie skrywanych początkach? Czy minezingerzy zaśpiewają pieśń zwycięską czy też chmury nad tronem pogrążą królestwo w wiecznym mroku? Czas rozpocząć bój o koronę, najwyższy czas zjednoczyć królestwo…

źródło: empik.com