Frank Herbert „Diuna”

Dzieło Franka Herberta, wydane w 1965 roku, dawno zyskało już status kultowego. Ale Dom Wydawniczy REBIS przedstawił ostatnio czytelnikom nowe, poprawione wydanie cyklu „Kroniki Diuny”, który tworzą: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapitularz Diuną.
W 2021 roku miała premierę nowa adaptacja Diuny. W rolę Paula Atrydy wcielił się Timothée Chalamet. Film obejmuje połowę pierwszego tomu cyklu. Pozostała część została zaadaptowana w drugim filmie, którego premiera odbyła się 1 marca 2024 roku.

Andrzej Biskup „Pomnik smutnej dziewczyny”

Młoda dziewczyna przyjmuje służbę w ponurej rezydencji radcy Fischera, właściciela raciborskiej fabryki cygar. Apodyktyczny mężczyzna zleca jej opiekę nad ciężko chorą żoną. Radczyni wkrótce jednak umiera, a Samuel pragnie poznać sekret tajemniczej choroby, która zdegradowała piękne ciało Rebeki. Nie wie, że kobieta przed śmiercią opowiedziała służącej historię talmudowej klątwy, którą rzuciła na znienawidzonego męża. Klątwa sprowadziła na ich dom potężnego demona. W tej powieści grozy występuje postać prawdziwa – babcia autora Katarzyna Głombik, a tłem akcji jest międzywojenny, secesyjny Racibórz. Książka zawiera piękne grafiki przedstawiające Racibórz z tamtego okresu. Autorem książki jest nauczyciel języka polskiego z naszej szkoły.

Zbigniew Rokita „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”

„Przez większość życia miałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.” W tej reporterskiej opowieści fakty historyczne dotyczące Górnego Śląska są tłem rodzinnych historii autora, który poszukuje śląskości oraz swoich korzeni. Jest to lektura, która pozwala zrozumieć ten zakątek ziemi i jego złożoną historię.
Nagroda Literacka Nike 2021

Tomáš Forró „Apartament w hotelu wojna. Reportaż z Donbasu”

Reportaż pomaga zrozumieć, jak rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, pokazuje początek konfliktu w Donbasie w 2014 roku, który przerodził się wojnę. Autor rozmawia z ludźmi po obu stronach frontu, niejednokrotnie naraża życie i potajemnie jeździ tam, dokąd nie dociera żaden dziennikarz. Jego analizy są nieodłącznie związane z historiami ludzi, dla których wojna i jej skutki są bolesną codziennością. Wielka polityka przeplata się tutaj z małą, a losy żołnierzy z losami zwykłych rodzin, którym konflikt odebrał wszystko.

Michelle Good, Pięcioro małych Indian

Historia rdzennych mieszkańców Kanady, których dzieciństwo naznaczone zostało okrucieństwem, pogardą i obojętnością. Zabrani rodzicom nastolatkowie trafiają do odległej, prowadzonej przez Kościół szkoły z internatem. Po latach uwięzienia, ledwo wchodząc w dorosłość, zostają wypuszczeni na wolność. Samotni, nieprzystosowani do życia w społeczeństwie, pozbawieni wsparcia i rodzin, trafiają do obskurnej dzielnicy Vancouver gdzie próbują znaleźć poczucie bezpieczeństwa i przynależności w świecie, który ich nie chce.

Amor Towles, Lincoln Highway

Opowieść o dorastaniu, o długach, które wcześniej czy później będziemy musieli spłacić i o tym, jak łatwo jest zbłądzić, gdy w gorączce podróży zgubimy swój moralny kompas. Książka jest jednocześnie odyseją przez Amerykę lat 50., gdzie spotykamy całą plejadę postaci znanych z amerykańskiej prozy najwyższej klasy: włóczęgów, bon vivantów, hochsztaplerów i wędrownych kaznodziejów.

Patricia Highsmith, Utalentowany pan Ripley

Ambitny młody człowiek przekonany jest o swym stworzeniu do wygodnego, dostatniego życia. Tylko chwilowo nie wiedzie mu się najlepiej. Podejmuje się zatem nietypowego zadania, którego realizacja przyniesie w jego życiu wiele nieoczekiwanych zmian i stworzy liczne okazje, by mógł wykazać się swoimi talentami. Głównie zdolnościami do oszukiwania ludzi i manipulowania nimi. Film zrealizowany na podstawie tej powieści to już klasyka.

Nick Bilton, Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę

wiat wirtualny, w którym toczy się codzienne cyberżycie, ma też swoją ciemną odsłonę – Darknet. To w nim młody człowiek postanowił zrealizować swój zuchwały plan, który miał przynieść mu sławę i cyfrową nieśmiertelność.
Książka jest trzymającym w napięciu studium obłędu napędzanego poczuciem władzy i wnikliwą kroniką jednego z najważniejszych śledztw we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. To także historia o tym, że nie ma zbrodni doskonałej.

Nassim Nicholas Taleb, Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem

Bestsellerowa książka analizuje zjawisko Czarnych Łabędzi: niespodziewanych wydarzeń, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu. Czy to będzie wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, kryzys finansowy 2008 roku czy pandemia korona wirusa Covid-19, wydarzenia te całkowicie zmieniają podstawy naszego życia.

Jordan B. Peterson, 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos

Co powinien wiedzieć każdy, komu przyszło żyć we współczesnym świecie? Odpowiedzi renomowanego psychologa łączą z trudem wypracowane prawdy starożytnych tradycji z wymownymi ustaleniami nowoczesnej nauki.
W humorystycznym, zaskakującym i niezwykle pouczającym stylu autor przekonuje między innymi dlaczego warto głaskać napotkane przypadkiem koty i jak marny los czeka ludzi z tendencją do pochopnej krytyki.

Orwell w obrazkach

Kto z Was nie zetknął się jeszcze z prozą Georga Orwella, może rozpocząć znajomość z pisarzem od powieści graficznej. Dwa najbardziej znane spośród orwellowskich tekstów, „Folwark zwierzęcy” oraz „Rok 1984”, często przywoływane chociażby w kontekście obecnej rzeczywistości, ukazały się w formie komiksu.
Autorem adaptacji „Roku 1984” jest Fido Nesti, brazylijski artysta samouk, który tworzy ilustracje i komiksy od ponad dwudziestu pięciu lat. Jego prace pojawiły się w wielu czasopismach (The New Yorker, Rolling Stone, Playboy), współpracował także przy ilustrowaniu książek.
Komiksowy „Folwark zwierzęcy” to dzieło innego Brazylijczyka, Odyra. Wykorzystana tu została specyficzna, rzadko spotykana we współczesnym komiksie technika – akwarela. Pociągnięcia pędzlem sprawiają, że kontury nie są wyraźne, a całość bywa rozmazana, celowo niedopowiedziana i umowna.

Kazuo Ishiguro, Klara i słońce

To pierwsza książka, którą Ishiguro wydał jako laureat literackiego Nobla. Autor spełnia w niej marzenie z dzieciństwa wielu z nas. Marzenie o posiadaniu przyjaciela, który byłby zawsze obecny, wyrozumiały, kochający nas bezwarunkowo. W powieści taką więź zapewnia ludziom… sztuczna inteligencja. A konkretnie SP, czyli Sztuczni Przyjaciele, uważni, empatyczni, wspierający. Taka jest też Klara, wypatrzona w sklepowej witrynie przez nastoletnią dziewczynkę. Z jej perspektywy, jako narratora książki, poznajemy otaczającą rzeczywistość – świat, w którym androidy należą do ludzi.

Kate Quinn, Łowczyni

To niezwykle wciągająca powieść o wojnie, walce i namiętnościach. Częściowo inspirowana rzeczywistymi wydarzeniami i postaciami opowieść
o tropieniu nazistowskiej zbrodniarki, która po wojnie uciekła do USA i tam rozpoczęła nowe, sekretne życie. W ślad za nią wyruszyła grupa łowców nazistów z angielskim dziennikarzem i Nocną Wiedźmą, dawną rosyjską pilotką bombowca, na czele. Akcja powieści toczy się od czasów II wojny światowej do lat 50. XX wieku.

Aleksandra Przegalińska, Paweł Oksanowicz,
Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka

Sztuczna Inteligencja staje się rzeczywistością. Zmienia nasze życie.
Autorka, najbardziej znana w świecie nowych technologii Polka, tworzy pasjonującą biografię Sztucznej Inteligencji. Przytacza sylwetki jej twórców i anegdoty związane z jej początkami, które sięgają drugiej wojny światowej. Wyjaśnia zawiłości technologiczne, odpowiada na trudne etyczne pytania oraz podejmuje dyskusję ze specjalistami i teoretykami przyszłości takimi jak Yuval Harari.

Po trzykroć Harari

Najbardziej inspirujący myśliciel XXI wieku swą międzynarodową karierę rozpoczął książką „Sapiens. Od zwierząt do bogów”. Opisał w niej ewolucję i historię ludzkości od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej. Jej hollywoodzką ekranizację przygotowuje Ridley Scott.
„Homo deus. Krótka historia jutra” skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że już wkrótce człowiek stanie się równy bogom. The Sunday Times pisał: „To rodzaj książki, która zmiata pajęczyny z naszych mózgów.”
„21 lekcji na XXI wiek” to zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. W krótkich rozdziałach autor omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy.

Sally Rooney, Normalni ludzie

Sally Rooney, nazywana Salingerem pokolenia Instagrama, opowiada
o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane relacje organizujące świat, w którym nastoletni bohaterowie muszą się odnaleźć.
Powieść otrzymała Costa Book Award w 2019 r., nominowana była również do Nagrody Bookera. Jej adaptację oglądać można na platformie HBO GO.

Walter Tevis, Gambit królowej

Książka o wielkiej pasji graniczącej z obłędem, ale też o uzależnieniu, samotności, zagubieniu, potrzebie akceptacji.
Gra w szachy i środki odurzające, dwie największe miłości bohaterki, towarzyszą jej począwszy od dzieciństwa spędzonego w sierocińcu, poprzez życie w rodzinie adopcyjnej, po szczyty amerykańskich, a potem światowych rankingów szachowych.

Marcel Moss, Nie wiesz wszystkiego

Książka lekka ze względu na łatwość czytania i trudna z uwagi na temat. Renomowane liceum, świat nastoletnich bohaterów pełen ważnych
i trudnych problemów, tematów tabu. Wszystko podane
w charakterystyczny dla Mossa sposób, wnikający w umysł czytelnika, który wodzony przez autora za nos nie jest w stanie oderwać się od lektury. Każde wydarzenie, każdy wątek są tak spójne, że czytania nie da się odłożyć na później.

Wendy James, W sieci zł@

Thriller psychologiczny z okrutnym światem cyberprzemocy w roli głównej to ważna, bardzo bolesna książka napisana z perspektywy kilku osób: ofiary, oprawcy i ich rodzin. Jest przejmującą historią bezsilności. Autorka mierzy się z trudnymi problemami samookaleczania i braku akceptacji wśród nastolatków.

Nowości biograficzne

Marek Hłasko to ikona buntownika polskiej literatury. Szybkie i intensywne życie umiejętnie łączone z mistyfikacją i autokreacją pisarz zamieniał w literacki mit. Jego sylwetkę przypomina Radosław Młynarczyk w książce Hłasko, proletariacki książę.
Intymny portret noblistki odnajdujemy w książce Joanny Gromek-Illg Szymborska. Znaki szczególne. Poetka od zawsze budziła emocje. Obdarzona niespotykanym poczuciem humoru i dystansem do świata, łączyła cechy nie do pogodzenia: czułość i ironię, surowość
i serdeczność, dojrzałość i dziewczęcy urok. Nie dało się jej zaszufladkować.

Laureaci nagrody NIKE

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” autorstwa Radka Raka zdobyła Nagrodę Literacką NIKE 2020. To historia o przywódcy powstania chłopów przeciwko szlachcie. Stanowi próbę stworzenia na nowo mitologii Galicji. Czytelnicy wędrują przez krainę baśni, zawieszeni między historią a mitem.
„27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko to książka reporterska, która wygrała plebiscyt na NIKE Czytelników. Szokująca, zmieniająca stereotypowe myślenie polskiego czytelnika o Kanadzie jedynie jako o bogatym kraju, ostoi demokracji, wielokulturowości i tolerancji. Choć traktuje o kanadyjskim rozrachunku z bolesną przeszłością, to potencjał tej historii jest uniwersalny, jak mówi sama autorka.

Donna Tartt w trzech odsłonach

Bestsellerowe tytuły amerykańskiej pisarki, nazywanej nowym Dickensem, znalazły swe miejsce na półce bibliotecznej.
„Tajemna historia” to debiut autorki, uznawany dziś za jedną z najważniejszych powieści końca XX wieku. To pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć.
„Mały przyjaciel”, druga powieść w dorobku Donny Tartt, to amerykańska powieść gotycka, a zarazem epicka opowieść o zemście, utracie niewinności i sprawiedliwości, którą pragnie się wymierzyć samemu. Wszystko to w atmosferze amerykańskiego Południa i jego półświatka.

Z kolei „Szczygieł”, którego ekranizację obejrzeć można na platformie HBO GO, to wielokrotnie nagradzane, największe wydarzenie literackie ostatniej dekady. Łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. To klasyczna opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie do nowa, i o bezlitosnych kolejach losu.

Coś więcej niż audiobook

Proza Kena Folletta od lat cieszy się zainteresowaniem czytelników zdobywając uznanie w różnych grupach wiekowych. Większość tytułów, przetłumaczonych do tej pory na 33 języki, doczekała się miana bestsellerów. Wartka akcja, misterna intryga i zaskakujące zakończenie to cechy charakterystyczne jego książek.
„Upadek gigantów’ jest historią o miłości, nienawiści, poczuciu obowiązku i zdradzie. Na tle burzliwych wydarzeń kształtujących XX wiek towarzyszymy losom pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Napisana w oparciu o rzetelne badania, jest nie tylko znakomitą książką obyczajowo-przygodową, ale również swoistym przewodnikiem po historii.
Możecie jej posłuchać w aplikacji mobilnej Audioteki. Superprodukcja powstała z udziałem ponad 120 głosów polskich artystów, którym towarzyszy oryginalna, walijska i celtycka muzyka. Całość robi wrażenie, którego warto doświadczyć. Część pierwsza, ponad trzygodzinna, udostępniona jest bezpłatnie.

Niezwykła historia o cenie wolności

Autobiograficzna opowieść o hermetycznym świecie, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. Autorka, Deborah Feldman, w przejmujący sposób relacjonuje jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów. Życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie, zniewolenie i przemoc.
Chasydzka dziewczyna uwięziona w domu, w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła.
Na podstawie książki „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” powstał serial Netflixa pod tym samym tytułem.

Joseph Heller, Paragraf 22

Jedna z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej.
Utrzymana w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji, wyśmiewa mechanizmy społeczne rządzące się logiką absurdu. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów i oportunistów, ale nade wszystko ludzi, którzy pragną jednego – przeżyć.
W roku ubiegłym powstał na podstawie tej książki serial w reżyserii George`a Clooneya, który zagrał też jedną z najbardziej niesympatycznych postaci, pułkownika Scheisskopfa.
Serial można obejrzeć w HBO GO. Warto!

Stephen King, Outsider

Kolejna niepokojąca i wciągająca opowieść Kinga, pełna grozy i niewyjaśnionych zagadek. Idealnie zbudowane napięcie i akcja sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. Szczególnie, że każda kolejna strona zawiera coraz więcej niesamowitych zdarzeń. Bestialska zbrodnia okazuje się mieć więcej znaków zapytania, niż mogliśmy przewidzieć.Wydaje się, że wszystko jest jasne. Wiadomo kto zabił, są na to dowody, ślady, świadkowie. Sprawa wygląda na taką, która oczywiście poraża swoim okrucieństwem, ale nie będzie sprawiała większych problemów. Czy na pewno?
Serial na podstawie bestsellerowej powieści mistrza grozy obejrzeć można na HBO GO.

Stephen King, Instytut

Głęboko w lasach stanu Maine znajduje się mroczny państwowy obiekt, gdzie uprowadza się i więzi dzieci z całych Stanów Zjednoczonych. W Instytucie poddawane są one testom i zabiegom wykorzystującym ich szczególne dary – telepatię i telekinezę – dla osiągnięcia pewnych celów.
Ostatnim rekrutem jest 12 letni Luke Ellis, który nie jest po prostu mądrym chłopcem – jest super mądry. Posiada jeszcze jeden dar, który Instytut chciałby wykorzystać…
Podczas gdy korytarze Instytutu obwieszone są plakatami reklamującymi „kolejny dzień w raju”, Luke, jego przyjaciółka Kalisha i reszta dzieciaków nie mają wątpliwości, że nie są tutaj gośćmi, a więźniami, i nie mają szans na ucieczkę.

Charles Brandt, Irlandczyk

Książka stała się podstawą filmu w gwiazdorskiej obsadzie, który wyreżyserował Martin Scorsese.
Irlandczyk to epicka saga o zorganizowanej przestępczości w powojennej Ameryce widziana oczami Franka Sheerana, weterana II wojny światowej, specjalisty od szemranych interesów i zabójcy na zlecenie, który pracował dla mafijnego bossa Russella Bufalino. Obejmująca kilkadziesiąt lat opowieść Sheerana wyjaśnia jedną z największych nierozwiązanych wcześniej zagadek w dziejach Ameryki – historię zniknięcia przywódcy związkowego Jimmy’ego Hoffy. Jest to także podróż po korytarzach zorganizowanej przestępczości. Odsłania jej mechanizmy, walkę o wpływy, animozje i powiązania z amerykańską polityką.

Michał Gołkowski, Droga donikąd

„Droga donikąd” to trzecia część cyklu Michała Gołkowskiego, a zarazem powrót do przeszłości i przedstalkerskiego życia Miszy, sprzed „Ołowianego świtu”. Bohater dochodzi do wniosku, że ma dosyć swojego monotonnego życia, bo mając wszystko, tak naprawdę nie ma niczego. Opuszcza swój warszawski apartament i wyrusza w nieznane, by mierzyć się z własną głupotą i wzbogacać bagaż doświadczeń. Uliczkami Mińska i ciemnymi zaułkami Brahina trafia do samej Zony. To tu poznaje tajemnice, które niczym stalker, będą go prześladować przez resztę jego życia.
„Droga donikąd” to koniec a zarazem początek historii, osadzonej w realiach kultowej już gry S.T.A.L.K.E.R.

Marcin Pieleszek, Bądź bezpieczny w cyfrowym świecie. Poradnik bezpieczeństwa IT dla każdego

Większość z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie dnia bez Internetu. Niestety, sieć, a wraz z nią my sami, coraz częściej pada ofiarą nieuczciwych członków cyfrowej społeczności.
Nasze cyfrowe bezpieczeństwo w znacznej mierze zależy od nas samych. To użytkownik technologii powinien uważać na swoje zachowania w wirtualnym świecie. Jest on przyjazny, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad. O tym, jakie to zasady, mówi ta książka. Napisana przez zawodowego informatyka przystępnym, zrozumiałym językiem. Przeznaczona dla każdego, kto korzysta z Internetu. Poza wiedzą teoretyczną, poradnik wskazuje praktyczne narzędzia – zwykle darmowe – dzięki którym można szybko podnieść poziom swojego cyfrowego bezpieczeństwa. Przeznaczone są one dla powszechnie używanych systemów, takich jak Windows na komputerze i Android na urządzeniu mobilnym.

Marcus Zusak, Posłaniec

Ed Kennedy – przeciętny taksówkarz, kiepski karciarz, pechowiec w miłości. Mieszka w ruderze na przedmieściach, dzieli się kawą ze swoim psem Odźwiernym i darzy uczuciem koleżankę Audrey. Jego życiem rządzą spokojna rutyna i brak perspektyw – do chwili, gdy pewnego dnia niechcący powstrzymuje napad na bank.
I wtedy pojawia się pierwszy as. Wtedy Ed zostaje Posłańcem.
Tak oto wybrany, wędruje przez miasto, pomagając i cierpiąc (jeśli to konieczne), aż pozostanie już tylko jedno pytanie – kto stoi za jego misją?

Andrzej Pilipiuk, Karpie bijem

Terminator napędzany samogonem powraca!
I to w wielkim stylu, bo dzieją się rzeczy nieprawdopodobne. Dowiecie się, jak zamienić Babę Jagę w broń ostatecznej Zagłady, jak w Dębince realizują konwergencję kultur, jakie zagrożenia mogą płynąć ze świętowania Światowego Dnia Przytulania oraz co Syndrom sztokholmski ma wspólnego z samogonem.
UWAGA!
Tom zawiera drastyczne treści mogące zdruzgotać wiarę Czytelników w niezłomną nienawiść pomiędzy rodami Wędrowyczów i Bardaków.

Jakub Żulczyk, Zrób mi jakąś krzywdę

Debiut literacki autora bestsellerowej powieści Ślepnąc od świateł oraz współtwórcy popularnego serialu Belfer. Powieść ukazała się po raz pierwszy w 2006 roku.
Zrób mi jakąś krzywdę to obecnie książka kultowa, wciąż czytana, przeżywana i cytowana, a jej nieskrępowany romantyzm i punkrockowy język, wciąż oczarowują kolejnych czytelników.
To przede wszystkim romans – historia dwudziestopięcioletniego Dawida i piętnastoletniej Kaśki, którzy pewnego letniego dnia wyruszają w szaloną podróż po Polsce. Na swojej drodze spotkają zarówno dresiarzy, jak i bogate emerytki, świadków Jehowy, a także aktorów porno oraz pewnego chorego psychicznie prywatnego detektywa. Podczas tej dziwacznej wyprawy oboje zostaną skonfrontowani z podstawowymi pytaniami o miłość, przyjaźń i dorosłość.
Obecnie trwają prace nad adaptacją filmową powieści.

Kristin Hannah, Słowik

Miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje, kim jesteśmy.
Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.
Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…
Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet.

Manuela Gretkowska, Poetka i książę

Ona – dopiero wchodząca w życie, spontaniczna i radosna poetka.
On – starszy o trzydzieści lat, intelektualista, książę emigracji.
Połączy ich uczucie – tajemnicze i skomplikowane.
W 1957 roku Agnieszka Osiecka jedzie do Paryża. W walizce przemyca opowiadanie narzeczonego, Marka Hłaski, by przekazać je szefowi paryskiej „Kultury”. Jerzy Giedroyć jest olśniony – jednak nie tylko talentem młodego pisarza, ale przede wszystkim zjawiskową poetką. Wszystko po to, by wręczyć jej fiołki. Agnieszka także czuje coś, czego nie doświadczyła nigdy wcześniej. Ale nawet ona – ekspertka od miłości – nie potrafi nazwać tego, co ich łączy.
W opartej na faktach powieści Manuela Gretkowska mistrzowsko opowiada historię miłości niemożliwej, o której Osiecka milczała całe życie.

Jakub Żulczyk, Ślepnąc od świateł

Powieść przedstawiająca poruszający obraz współczesnych realiów miejskiego życia, gdzie narkotyki stają się towarem pierwszej potrzeby. Książka jest pozycją obowiązkową dla fanów mocnej prozy, z nieco chaotycznym, dosadnym językiem. To między innymi właśnie za to pokochały ją rzesze młodych czytelników. Lektura w każdym obudzi wiele emocji. Może to być gniew, oburzenie, a także lęk i smutek. Trzeba się przekonać na własnej skórze.
Warto dodać, że na podstawie książki powstał serial.

Scott Cawthon, Kira Breed-Wrisley

Cykl książek powstały na podstawie gry FNAF. Doskonale przywołuje jej klimat, więc wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję w niej uczestniczyć, powinni odnaleźć w tej książce wszystko, czego potrzebują. Lepiej nie czytać jej jednak wieczorem, gdyż każdy podejrzany dźwięk, w połączeniu z lekturą, może wywołać szybsze bicie serca 🙂

Katarzyna Nosowska, A ja żem jej powiedziała…

Wokalistka zespołu HEY pisze o druzgocącym wpływie portali społecznościowych na nasze życie, o problemach w okiełznaniu nastolatków, o miłości do jedzenia i terrorze rynku reklamowego. O tym jak kochać i nie kochać.
Nosowska jest szczerą, dojrzałą i oryginalną obserwatorką rzeczywistości. Mimo sławy i spektakularnej kariery pozostała skromna. I ma to, czego brakuje teraz wszystkim – dystans do samej siebie. Ani przez chwilę nikogo nie udaje. Z perspektywy dojrzałej kobiety mówi o konsekwencjach tłumienia swojego głosu wewnętrznego, konieczności polerowania intuicji złotą łyżeczką i potyczkach z wewnętrznym krytykiem, zwanym przez nią „puczystą”.

Michael Dobbs, House of cards

Opowieść – fenomen, która zachwyciła miliony widzów i czytelników na całym świecie.
Człowieka motywuje nie szacunek, lecz strach. To na nim buduje się imperia i za jego sprawą wszczyna rewolucje. W tym tkwi sekret wielkich ludzi. Kiedy ktoś się ciebie boi, zniszczysz go, zmiażdżysz, a w efekcie on zawsze obdarzy cię szacunkiem. Prymitywny strach jest upajający, wszechogarniający, wyzwalający. Zawsze silniejszy od szacunku.
Michael Dobbs wie o czym pisze. Sam wiele lat był politykiem, który z bliska obserwował, jak działają mechanizmy władzy. Swoje doświadczenia przekuł w fascynującą opowieść o korupcji, manipulacji i ambicji, która każe człowiekowi iść po trupach do celu.
Jak daleko można się posunąć, by osiągnąć upragniony cel?
Od tej książki rozpoczęła się historia jednego z najlepszych seriali XXI wieku.

źródło:empik.com

Patryk Bryliński, Maciej Kaczyński, Facecje

Twórcy popularnego fanpage’a „dobierają się” do postaci ze spiżu i wkładają w ich usta nieistniejące dialogi szyte na miarę XXI wieku. Książkowe wydanie FACECJI oprócz fejsbukowych memów i postów zawiera też niepublikowane wcześniej teksty i wywiady.
Z okładki:
„To wszystko nieprawda! Zbiór wymyślonych rozmów nieżyjących posiadaczy fałszywych kont internetowych. Nie powiedziałem żadnego ze słów, które pojawiają się w tej książce – łącznie z tą wypowiedzią! Autorów pozwałem już w 1842 roku. Do zobaczenia w sądzie, szubrawcy! 
Adam Mickiewicz”

źródło: lubimyczytać.pl

Zbigniew Hojka, Poradnik dżentelmena i damy

Praktyczna publikacja oprowadzająca po pełnej mielizn i pułapek współczesnej codzienności. Przynosi także ogromną wiedzę o kulturze współczesnej i jej źródłach, o zwyczajach i obyczajach, a niezliczone ciekawostki zaskakują i intrygują.

źródło:empik.com

Jay Asher, 13 powodów

MIĘDZYNARODOWY BESTSELLER, NUMER 1 NA LIŚCIE „NEW YORK TIMES”
Serial wyprodukowany przez NETFLIX.
Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością dociera do niego, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości…