Nagroda Nike 2019. Ogłoszono nominacje

Tradycyjnie, podczas Warszawskich Targów Książki ogłoszono 20 nominacji do najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce – Nagrody Nike. W tym roku Nagroda zostanie wręczona po raz 23. Na początku września lista nominowanych zostanie zawężona do siedmiu nazwisk, a miesiąc później poznamy zwycięzcę.
Jury Nagrody Literackiej Nike wybrało 20 publikacji pretendujących do tytułu najlepszej książki roku. Są to:
Marek Bieńczyk, „Kontener”
Dariusz Czaja, „Gramatyka bieli”
Urszula Glensk, „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew”
Jerzy Jarniewicz, „Tłumacz między innymi”
Aleksander Kaczorowski, „Ota Pavel. Pod powierzchnią”
Aneta Kamińska, „Autoportret z martwą naturą”
Marcin Kołodziejczyk, „Prymityw. Epopeja narodowa”
Marcin Król, „Do nielicznego grona szczęśliwych”
Jacek Leociak, „Młyny Boże”
Adam Lipszyc, „Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej”
Emil Marat, „Sen Kolumba”
Dorota Masłowska, „Inni ludzie”
Piotr Matywiecki, „Do czasu”
Marta Podgórnik, „Mordercze ballady”
Małgorzata Rejmer, „Błoto słodsze niż miód”
Zyta Rudzka, „Krótka wymiana ognia”
Juliusz Strachota, „Turysta polski w ZSRR”
Mariusz Szczygieł, „Nie ma”
Joanna Tokarska-Bakir, „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego”
Szczepan Twardoch, „Królestwo”

Nagrodzono najlepszy polski reportaż

10. laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki został Maciej Zaremba Bielawski dzięki książce „Dom z dwiema wieżami”.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku, pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.
Tematem nagrodzonej książki jest życie rodziców autora, historia ich wzajemnego niezrozumienia oraz fakt, że im głębiej ukrywa się rodzinne tajemnice, tym mocniej wpływają one na życie rodziny. Tytułowy dom ma dwie wieże dla samotników – matki i ojca.
„Maciej Zaremba Bielawski przesuwa granice reportażu, by z elementów własnych doświadczeń, archiwalnego śledztwa i głębokich rozważań nad polsko-żydowską historią zbudować wielowarstwową opowieść o ojczyźnie i o wygnaniu. »Dom z dwiema wieżami« dotyka fundamentów tego, kim jesteśmy i co nas kształtuje. Formułuje pytania, których bolesność świadczy o tym, jak bardzo są dziś potrzebne. I przypomina o sile literatury” – napisano w uzasadnieniu decyzji jurorów.

23 kwietnia Światowym Dniem Książki

Już po raz 24. w różnych zakątkach świata książka staje się tego dnia główną bohaterką. Świętują czytelnicy oraz wydawcy.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich narodził się w Katalonii. W 1926 roku jeden z wydawców Walencji zgłosił propozycję utworzenia święta poświęconego książce. Pomysł przypadł do gustu zarówno Katalończykom, jak i wszystkim Hiszpanom. Od 1930 dzień książki obchodzony jest w całej Hiszpanii, a od 1964 święto jest wpisane do kalendarzy we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
Na świecie Dzień Książki i Praw Autorskich stał się oficjalnym świętem w 1995 roku dzięki działalności UNESCO. Obchody Dnia Książki stały się na tyle popularne, że od 2001 roku UNESCO co rok wybiera Światową Stolicę Książki. Pierwszą z nich był Madryt. W 2014 roku stolicą książki został Wrocław. W 2019 roku przeniosła się ona z Aten do Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie).
Kwietniowa data jest szczególną w historii literatury. Tego dnia rodzili się lub umierali słynni twórcy – zmarli m.in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.
Obchody dnia książki przybierają różne formy. Na całym świecie organizowane są eventy, wykłady i prelekcje, których celem jest popularyzacja czytelnictwa.
W Hiszpanii dzień książki przybrał formę nietypową – 23 kwietnia, do każdej zakupionej książki, kupujący dostają czerwoną różę.

Czytanie a sprawa polska

„Kto czyta, nie błądzi”. Któż tego krótkiego zdania w swym życiu nie słyszał…? Polska rzeczywistość ukazuje jednak rodaków w większości zbłąkanych. Choć pewnie tego nieświadomych.
Wedle cyklicznych badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową u schyłku ubiegłego roku, przeczytanie przynajmniej jednej książki w jego ciągu zadeklarowało 37% respondentów. Oznacza to, że prawie dwie trzecie naszych współobywateli nie czyta w ogóle. Według informacji przekazanych przez BN, stan taki utrzymuje się w kraju od kilku lat. Odpowiedzialne zań są między innymi: styl życia, sposób spędzania wolnego czasu, popularyzacja rozrywki cyfrowej, a także przemiany w dziedzinie technologii komunikacji sprawiające, iż książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji.
Książki znikają z domów, wypierane przez coraz większych rozmiarów „okna na świat”. Wszechobecne smartfony zaczynają zastępować praktycznie wszystko. Pojawiają się w rękach wszystkich. Tym samym nawet rozmowy, w klasycznym ich rozumieniu, stają się rzadkością, a posługiwanie się językiem, poprawną polszczyzną, zanika. Dokąd zmierzamy? Niechaj każdy odpowie sobie sam.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie
W 2019 roku wszyscy będą czytać nowele polskie. Wybór został dokonany przez Parę Prezydencką.
Do 11 marca 2019 roku każdy mógł przesłać e-mailem tytuł dzieła z klasyki polskiej literatury jako propozycję lektury Narodowego Czytania 2019. Do Kancelarii Prezydenta zgłoszono ponad sto takich propozycji. Para Prezydencka ogłosiła, iż wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Ósemkę tworzą:
• Dobra pani Elizy Orzeszkowej
• Dym Marii Konopnickiej
• Katarynka Bolesława Prusa
• Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza
• Orka Władysława Stanisława Reymonta
• Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego
• Sachem Henryka Sienkiewicza
• Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego

– To klasyka polskiej noweli – podkreśla Prezydent, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania.
Agata Kornhauser-Duda dodaje, że utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwale wpisane w historię polskiej literatury.
Narodowe Czytanie odbędzie się 7 września 2019 roku.

Szczegóły: prezydent.pl

Marcowe Święto Poezji

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także święto poezji. Ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 roku Światowy Dzień Poezji obchodzony jest corocznie 21 marca na całym świecie. Jest dniem promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Poezja bowiem uwrażliwia i pozwala zrozumieć to, co zostało napisane „między wierszami”.

Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą,
a potem sami piszą,
mozolnie i nieudolnie,
by od dławiącej ciszy
łkające serce uwolnić.

                                                                        Władysław Broniewski

 

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Uchwałą Sejmu RP, rok 2019 został ustanowiony Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX w.
20 maja mija setna rocznica urodzin wielkiego pisarza, eseisty, publicysty emigracyjnego i krytyka. Dzieła Herlinga-Grudzińskiego są tłumaczone na wiele języków, znane i cenione w świecie.
Jak zapisano w uchwale: „Losy i twórczość Gustawa Herlinga Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”. Ponadto zaakcentowano szczególne publikacje autora,
w tym „Inny świat. Zapiski sowieckie” oraz „Dziennik pisany nocą” – osobistą kronikę historii Polski i Europy XX wieku, widzianą z emigracji oczami polskiego patrioty i Europejczyka.
O książce „Inny świat” można powiedzieć, że była „pierwszym w literaturze światowej, artystycznie doskonałym, pełnym miłosierdzia oraz nadziei świadectwem martyrologii więźniów sowieckiego łagru. Napisał ją zaledwie 30-letni autor, który sam doświadczył okrucieństwa komunistycznego miejsca kaźni. Tym większa była gorycz pisarza, gdy część intelektualnych elit Europy nie chciała przyjąć do wiadomości jego relacji”.

Powódź książek

W Polsce mamy karpia i makowiec, a w Islandii największą atrakcją świąteczną są książki! 24 grudnia każdy członek rodziny otrzymuje nową powieść. Tradycja „powodzi książek’, która oryginalnie nazywa się Jólabókaflóðið, ma różne odmiany. W niektórych domach w ramach prezentów świątecznych wręczane są właśnie książki. W innej części kraju każdy członek rodziny przynosi książkę, która najbardziej przypadła mu do gustu w minionym roku i dzieli się swoimi wrażeniami z pozostałymi gośćmi. Następnie wszyscy kładą książki na jeden stos i wyciągają te tytuły, do których te rekomendacje najbardziej ich przekonały. Później następuje moment przykrycia się ciepłym kocem i zanurzenia w lekturze.

Zdjęcie: pexels.com

NIKE 2018

Już po raz 22. przyznano Nagrodę Literacką NIKE, uznawaną za najważniejsze polskie wyróżnienie literackie.
Z siedmiu autorów nominowanych do tegorocznej nagrody, jury pod przewodnictwem Marka Zaleskiego nagrodziło Marcina Wichę za zbiór esejów „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, poświęconych matce pisarza.
Oprócz głównej nagrody, przyznano laur dla pisarza wyłonionego głosami czytelników „Gazety Wyborczej”, którym również został Marcin Wicha.
Fabuła nagrodzonej książki opiera się na trudnej relacji jaka łączyła pisarza z matką.  Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy po jej śmierci musi uporządkować rzeczy, które po sobie pozostawiła. Ich przeglądanie i decydowanie o dalszym losie, przywołuje przeróżne wspomnienia.
Lada dzień książka będzie oczywiście dostępna w bibliotece. Zapraszamy do lektury.

Październik pod znakiem książek

Po raz kolejny Kraków zaprasza miłośników literatury na czterodniowe święto książki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki są słowa Artura Péreza Reverte z powieści Królowa Południa – „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”.
Gościem honorowym imprezy będzie w tym roku Szwecja, której literatura dziecięca oraz kryminał cieszą się ogromnym uznaniem czytelników. Nie zabraknie spotkań z wybitnymi pisarzami, a swą ofertę zaprezentują setki wydawnictw z Polski i zagranicy.

Z kolei w Katowicach, w dniach 12 – 14 października, odbędzie się czwarta edycja Śląskich Targów Książki.  I na nich nie zabraknie bogatej oferty wydawnictw, świetnych autorów, spotkań literackich. Swą obecność zapowiedzieli m.in. Szczepan Twardoch, Łukasz Ćwiek, Michał Ogórek, Antoni Piechniczek czy Zbigniew Boniek. Lista nazwisk jest długa, a wstęp bezpłatny.

Jeśli będziecie przypadkiem w pobliżu tych miejsc i znajdziecie czas by zajrzeć, zróbcie to, bo warto.
Polecamy.

Akcja „100 książek na stulecie niepodległości”

18 września Program 3 Polskiego Radia rozpoczął prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po 1918 roku.
Listę stu najważniejszych książek przygotowali wybitni literaturoznawcy. Ale to słuchacze wskażą tę jedną, najważniejszą z najważniejszych książek stulecia niepodległości. Głosować można na dziesięć pozycji. Wyniki tej literackiej zabawy, swoistej Listy Przebojów, ogłoszone zostaną tuż po 11 listopada.
Wybrane pozycje prezentowane będą na antenie Programu 3 Polskiego Radia codziennie – od poniedziałku do czwartku – aż do 11 listopada. Omówienia pojawią się w porannych i popołudniowych wydaniach „Zapraszamy do Trójki” oraz w paśmie „Do południa”.
Wszystkie tytuły i ich prezentacje można znaleźć na stronie: 100ksiazek.polskieradio.pl.
Projekt został przygotowany we współpracy z Instytutem Książki i dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Olga Tokarczuk nominowana do najważniejszej nagrody literackiej USA

Pisarka, która w maju – jako pierwsza Polka w historii – wspólnie z tłumaczką Jennifer Croft odebrała Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść „Bieguni”, została właśnie nominowana do kolejnego wyróżnienia światowej rangi: National Book Award.
Listę nominowanych ogłosił magazyn „The New Yorker”. Finalistów poznamy 10 października, a laureatów 14 listopada.
Według jury Międzynarodowej Nagrody Bookera „Tokarczuk jest pisarką o wspaniałej błyskotliwości, wyobraźni i polocie literackim”.
Polską pisarkę od lat wymienia się wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. W tym roku znalazła się też wśród kandydatów do „alternatywnego Nobla”.

Narodowe Czytanie 2018

8 września, wzorem lat ubiegłych, Polki i Polacy chwycą za lekturę. Tym razem będzie to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, którego fragmenty czytane będą w całej Polsce.
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od roku 2012. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Do tej pory czytane były dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego.
Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

źródło fot.: www.prezydent.pl

Bookcrossing – uwolnij książki!

Inicjatywa narodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych, a obecnie zyskała status ogólnoświatowej idei popularyzowania czytelnictwa. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność, a polscy bookcrosserzy obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek organizując marsze i happeningi (w bieżącym roku 12 czerwca)
W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad 770 000 ludzi z ponad 130 krajów.
Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach specjalnie przygotowanych – półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Idea stanowi niekonwencjonalną formę popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchomą, wirtualną bibliotekę – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.

Więcej informacji na stronie http://www.bookcrossing.pl

Olga Tokarczuk z Nagrodą Bookera

22 maja ogłoszono zdobywców tegorocznej Nagrody Bookera, najważniejszego, obok Pulitzera i Literackiej Nagrody Nobla, wyróżnienia w świecie literatury.
Laureatkami zostały Olga Tokarczuk za powieść „Bieguni” (tytuł ang. „Flights”) oraz jej tłumaczka na język angielski, Jennifer Croft.
Komentarz jurorów do nominowanych „Biegunów” Olgi Tokarczuk:
„Bieguni” to opowieść o tymczasowym stanie wiecznego ruchu, o pozostawaniu w swoim ciele, które wciąż jest w ruchu i podąża ku śmierci. To powieść o nomadach, o ucieczce, o przemieszczaniu się z miejsca na miejsce i życiu na lotniskach. Ale w tym samym czasie to opowieść o tym, że nie da się uciec – od własnego ciała i od ostatecznego zakończenia, czyli śmierci. „Bieguni” to cudownie mądra, zabawna i ironiczna książka.”
Nagrodzoną książkę można oczywiście znaleźć w naszej bibliotece szkolnej.

Co z tym Noblem?

Akademia Szwedzka przyznająca literackiego Nobla poinformowała, iż w 2018 r. Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie przyznana. W oświadczeniu przekazano, że decyzja została podjęta m.in. z powodu „zmniejszonego zaufania publicznego do Akademii”. Instytucją tą wstrząsały ostatnio skandale związane z molestowaniem seksualnym, przeciekami dotyczącymi laureatów oraz przekazywaniem informacji bukmacherom.
Zdecydowano jednocześnie, iż w 2019 r. poznamy dwóch laureatów, w tym jednego za rok 2018.
Wspomnieć należy, iż to nie pierwszy raz, kiedy literacki Nobel nie zostanie przyznany. Od 1901 r. Akademia Szwedzka wręczyła wyróżnienie 110 razy. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury nie został ogłoszony w 1914, 1918 i 1935 r. oraz w latach 1940-1943. Powody nieprzyznania były jednak zupełnie inne.

Olga Tokarczuk nominowana do Nagrody Bookera

Powieść „Bieguni” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft znalazła się wśród sześciu pozycji nominowanych do prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera.
Międzynarodowa Nagroda Bookera to literackie wyróżnienie przyznawane w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski. Już samo znalezienie się w gronie finalistów jest uważane za wielki zaszczyt. Główna nagroda w wysokości 50 tys. funtów przeznaczona jest do podziału po równo dla autora i tłumacza.
„Bieguni” to uhonorowana w 2008 roku nagrodą Nike jedna z najbardziej znanych książek Olgi Tokarczuk, literacka monografia zjawiska ruchliwości, poruszania się, niepokoju podróżnego. Tytuł książki nawiązuje do nazwy rosyjskiej sekty z XVIII wieku, której członkowie uważali, że świat jest dziełem szatana, a kiedy się zatrzymujemy, szatan ma do nas najlepszy dostęp. Żeby uciec przed diabłem, musimy się cały czas poruszać.
Książka, jak wiele innych tytułów Olgi Tokarczuk, dostępna jest w naszej bibliotece szkolnej.

„Pinokio” przetłumaczony na emotikony

Słynna książka Carlo Collodiego „Pinokio” została przetłumaczona we Włoszech na „język” emotikonów. To pierwszy przykład włoskiego dzieła literackiego wydanego w formie ideogramów. Jest to rezultat projektu naukowego, nad którym prace trwały prawie dwa lata.
Opowieść o drewnianym pajacyku w języku graficznym, który w tytule nazwano „emojitaliano”, ukazała się nakładem małego wydawnictwa z okolic Florencji.
W emotikonowej wersji Pinokio przedstawiony jest jako znak graficzny “biegacz”.
Zwraca się uwagę na to, że przekład ten stanowi nie tylko ciekawostkę, ale ma też wymiar naukowy, gdyż jest wynikiem badań nad uniwersalnym językiem znaczeń i obrazów, dostępnym dzięki internetowi. (PAP)

Wybitny poeta uhonorowany

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. W uchwale oddano hołd „jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX w.” w związku z mijającą w lipcu 20. rocznicą jego śmierci.
„W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń” – napisano w uchwale.
Podkreślono w niej, że Herbert wprowadził do polszczyzny wiele zdań „budujących naszą tożsamość i wyobraźnię”, z których najważniejsze brzmi: „Bądź wierny Idź”.
Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych polskich autorów XX w., twórca cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, eseista, dramatopisarz i autor słuchowisk. Od końca lat 60. wymieniany był jako jeden z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. W latach 80. był jednym z głównych poetów związanych z polską opozycją antykomunistyczną. (PAP)