Samorząd szkolny żegna maturzystów

Samorząd szkolny żegna maturzystów

„Niech Twoją drogą będzie brak drogi, a ograniczeniami brak ograniczeń”  

                                                                                                  (Bruce Lee)

30 kwietnia 2021r. Data marzeń. Radość, duma, poczucie spełnienia. Nareszcie rozumiem czym jest wolność. Tyle lat oczekiwań! Niczego już nie muszę. Jeszcze tylko odbiór świadectwa (oczywiście w stroju galowym) i … ahoj przygodo!” To zapewne dziś myśli wielu z Was, drodzy maturzyści. Mam jednak nadzieję, że towarzyszy Wam również uczucie nostalgii. Przecież kończy się dla Was czas beztroski, a rozpoczyna czas decyzji i odpowiedzialności za siebie i innych. Właśnie czas stanie się teraz czynnikiem, który w znacznym stopniu będzie wpływał na Wasze życie. Teraz – jak nigdy wcześniej – nabierze on szczególnego znaczenia.
W książce „Po co człowiekowi czas” Alan Burdick pisze: „(…) Kiedy mówimy o czasie, zwykle posługujemy się uproszczeniami. Znajdujemy czas i go tracimy, niczym komplet kluczy; oszczędzamy czas i go trwonimy, jak pieniądze. Czas się skrada, ucieka, pełznie, biegnie, płynie, staje w miejscu. Mamy dużo czasu lub bardzo mało. Stale wywiera na nas wyczuwalną presję. Mówimy, że jakieś dzwony biją „dłużej” lub „krócej”, jakbyśmy mogli zmierzyć to linijką. Dzieciństwo przemija, terminy nas gonią. Czy czas wciąż byłby dla nas czasem, gdybyśmy nie mogli go tracić lub go wyceniać?(…)”
Ostatnie cztery lata Waszego życia skupiały się przede wszystkim na nauce i rozwijaniu pasji. Daliście się poznać jako osoby o różnych usposobieniach i przekonaniach. Umieliście wyrazić swoje zdanie i walczyć w obronie słabych, szczególnie tych, którzy nie zawsze podążali za… lekcjami. Podejmowaliście wiele ciekawych inicjatyw w szkole i poza nią, osiągaliście sukcesy na szczeblach lokalnych i ogólnopolskich. Wielu z Was ma już swoją markę i mocno sprecyzowane plany na przyszłość. Cieszy również fakt, że zawsze mogliśmy liczyć na Waszą pomoc przy organizacji imprez i uroczystości szkolnych. Szczególnie dziękujemy Adamowi Bończykowi, który przez trzy lata aktywnie pracował w samorządzie szkolnym, a w ostatnim roku szkolnym pełnił funkcję przewodniczącego. Nawet w tym trudnym czasie pandemii i ograniczeń w kontaktach międzyludzkich rzetelnie wypełniał swoje obowiązki. Śmiało można zatem powiedzieć, że czas był Waszym sprzymierzeńcem. Dojrzewaliście, choć często jeszcze patrzyliście na świat oczami dziecka. Wydawało Wam się, że jesteście dorośli, aż do kolejnej wywiadówki. Manifestowaliście swój wiek i aparycję – tylko do momentu spotkania w gabinecie Dyrektora. Jestem przekonana, że mimo wszystko dla każdego z Was był to czas wyjątkowy. Ufam, że wspomnienia i doświadczenia tych kilku lat staną się fundamentem drogi, na którą teraz wkroczycie. Nie bójcie się nowych wyzwań i nie przywiązujcie się zbytnio do miejsc i ludzi. Nie pozwólcie, by czas wywierał na Was presję.

Oto co najważniejsze: być gotowym w każdej chwili poświęcić to,
czym jesteś, by stać się tym, kim możesz być”
(Charles Dubois)

Dziękuję, że Wasz czas był też moim czasem.

Patrycja Sergiel – opiekun samorządu szkolnego