Rentgen w „Mechaniku”

Rentgen w „Mechaniku”

15 kwietnia gościł w „Mechaniku” dr Grzegorz Jezierski, pracownik Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej, inicjator i opiekun największego muzeum lamp i sprzętu rentgenowskiego w Polsce. Wizyta była efektem wcześniejszego spotkania nauczycieli przedmiotów elektrycznych, Panów Piotra Nachlika i Marcina Doczumińskiego z opiekunem muzeum na Politechnice Opolskiej.

Głównym celem wizyty w naszym Centrum było przekazanie muzeum posiadanych przez nas unikatowych eksponatów: lampy rentgenowskiej z lat 30-tych XX wieku firmy DOGLAS – ROHRE oraz wzmacniacza obrazu aparatu rentgenowskiego firmy TESLA. Ciekawostką jest fakt, że w zbiorach muzealnych liczących niemal 1000 niepowtarzalnych eksponatów od ponad 400 darczyńców z całego świata, nie było takich  modeli lampy i wzmacniacza.

Nauczyciele oraz uczniowie klasy III technikum elektrycznego uczestniczyli w bardzo ciekawym wykładzie pt.: „PROMIENIOWANIE RENTGENOWSKIE WOKÓŁ NAS”. Wykład był poświęcony zastosowaniu i wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego w takich dziedzinach jak: diagnostyka medyczna, rentgenografia przemysłowa, produkcja żywności, badania naukowe, analiza składu chemicznego, separacja materiałów i bezpieczeństwo publiczne.

Cieszy nas bardzo fakt, że mieliśmy możliwość powiększenia zbioru muzealnego i dołączenie do grona życzliwych ofiarodawców.

Polecamy wszystkim zainteresowanym wizytę w Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich.

www.muzeum.po.opole.pl

Marcin Doczumiński
Piotr Nachlik