Przegląd Szkolnych Talentów

Przegląd Szkolnych Talentów

W dniu 22.04.2016 w świetlicy szkolnej odbyła się wystawa pod hasłem: „PRZEGLĄD SZKOLNYCH TALENTÓW”.Całość przedmiotowych działań była wstępem/zwiastunem szerszej prezentacji prac, którą zorganizujemy 20.05.2016 po powrocie wszystkich klas z praktyk zawodowych (będzie w tym dniu zorganizowany konkurs na najlepszą pracę uczniowską).

Piątkowy przegląd prac miał służyć kilku celom:

 • rozreklamowaniu kształcenia zawodowego w naszym Centrum poprzez informacje o imprezie w mediach lokalnych („Nowiny Raciborskie”),
 • zmotywowaniu do dalszych działań osób eksponujących swoje prace,
 • zapoznaniu szerszego kręgu uczniów z pracami kolegów,
 • rozszerzeniu ewentualnego kręgu osób, które będą wystawiały swoje projekty 20.05.2016 podczas konkursu na najlepszą pracę wykonaną przez ucznia (może ujawnią się w szkole dodatkowe talenty).

W ramach szkolnej imprezy prezentacji swoich prac dokonało piętnastu uczniów naszego Centrum:

 1. „Zegar z wyświetlaczem lampowym” oraz „Przenośny głośnik bluetooth”Beniamin Parczewski, 2a T (technik elektronik),
 2. Bezprzewodowy głośnik bluetooth” Aleksander Ostrowski, 2a T (technik elektronik),
 3. Kolumnowy wskaźnik wysterowania  led”Sebastian Krupa, 2a T (technik elektronik)
 4.  Elektroniczny zamek do drzwi” – Paweł Kocur, 1b T (technik elektronik),
 5. Zapalnik do rakiet” – Kajetan Maciejski, 1b T (technik elektronik),
 6. Sunspot – latarka dużej mocy” Grzegorz Dreszer i Krzysztof Kowaczek, 1bT (technik elektronik)
 7. Mój tani rower elektryczny” – Adam Matuszek, 2c T (technik informatyk),
 8. Transformator wielkoprądowy” – Kamil Gołąbek, 2e T (technik elektryk),
 9. Renowacja zabytkowych motocykli” – Mateusz Przybyła, 2c ZSZ (ślusarz),
 10. Wykorzystanie oprogramowania komputerowego do tworzenia własnych aranżacji muzyki elektronicznej” – Karol Dastig, 1f T (technik informatyk),
 11. Miniaturowa wiertarka do wykonywania otworów w elektronicznych płytkach drukowanych” – Mateusz Granieczny, 3a ZSZ (elektryk),
 12.  Zespół sterowanych sprzęgieł elektromagnetycznych powiązanych z reduktorem i multiplikatorem” – Tomasz Kandziora, Mateusz Draga, 3e T (technik elektryk),
 13.  Niekonwencjonalne konstrukcje rowerów” – Michał Zygadło, 4d T (technik mechatronik).

Przegląd prac uczniów rozpoczął się od zapoznania się dziennikarzy gazety „Nowiny Raciborskie” z charakterem prac, sporządzenia dokumentacji fotograficznej oraz przeprowadzenia  wywiadów z wszystkimi uczestnikami wystawy.

W celu wyjścia z ideą prezentacji  do szerszego kręgu odbiorców zaplanowano następnie wizyty w świetlicy szkolnej klas realizujących w tym dniu zajęcia szkolne – obecność szkolnych kolegów, ocena wystawianych prac, prowadzone rozmowy miały charakter niezwykle żywy i dynamiczny, co było jedną z intencji przedmiotowego spotkania.

Należy w tym miejscu wyraźnie podkreślić, iż wszystkie wystawiane prace reprezentowały wysoki poziom merytoryczny. Niezależnie od źródła inspiracji należy wskazać na rzecz najważniejszą – godnym podziwu i naśladowania jest samodzielne poszukiwanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności niezależnie od materiału realizowanego obowiązkowo na zajęciach szkolnych oraz pomysłowość w pozyskaniu i wykorzystaniu materiałów do wykonania prac.

Dla obiektywnego obserwatora zewnętrznego wszystkie prace wykonane przez uczniów cechuje cały szereg pozytywnych pojęć funkcjonujących w projektowaniu każdego elementu konstrukcyjnego, do których należą:

 • innowacyjność,
 • jakość wykonania,
 • pomysłowość w zakresie wykorzystania materiałów (bardzo często odpadowych) i zastosowanych technologii,
 • przeznaczenie (celowość pracy),
 • wkład pracy (złożoność konstrukcji).

 

Jeszcze raz brawa i gratulacje dla wszystkich naszych SZKOLNYCH TALENTÓW!

Mirosław Uliczka