Pożegnanie absolwentów 2022 w „Mechaniku”

Pożegnanie absolwentów 2022 w „Mechaniku”

„Możliwe, że nigdy nie doczekamy świata, którym wszyscy będziemy dzielić się w sposób pokojowy  – żeby taki świat w ogóle mógł powstać, musimy go budować. (…) Chodzi o to, żebyśmy wszyscy znaleźli drogę przez świat, korzystając ze wspólnej mapy. Dopiero wtedy wszelkie dyskusje będą miały sens. Dopiero wtedy staną się możliwe wszelkie rozmowy.”
/Tamim Ansary, „Ludzkość”/

 

29 kwietnia nadszedł dzień, w którym pożegnaliśmy tegorocznych maturzystów. Dla naszych absolwentów to niezwykły czas – zakończyli kolejny etap swojego życia, ukończyli szkołę średnią.

Kim dziś jestem? Ile mogę zrobić dla świata? Czy umiem zawalczyć o swój byt? To tylko kilka z wielu pytań, które z pewnością każdy z absolwentów zada sobie po opuszczeniu murów szkoły. Jeszcze tylko egzaminy maturalne i edukacja w Mechaniku stanie się dla nich historią, wspomnieniem lat młodzieńczych.

Nie jest tajemnicą, że nauka w szkole średniej była dla tegorocznych absolwentów szczególnym czasem. Paradoksalnie, w ciągu tych czterech lat więcej czasu spędzili w domu. Nauka zdalna była czasem próby. Musieli się zmierzyć ze swoimi słabościami, wdrożyć do samokształcenia, mobilizować do aktywności, uczyć się żyć z dala od rówieśników. Wydaje się, że ten egzamin zdali na medal, choć pewnie nie brakowało upadków i chwil zwątpienia.

O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta akademia.

Dyrektor Sławomir Janowski przywitał wszystkich zebranych. W akademii udział wzięli goście specjalni: członkini zarządu powiatu – pani Ewa Lewandowska, przewodniczący Rady Rodziców – pan Stanisław Zelmański, rodzice uczniów kończących szkołę z wyróżnieniem oraz absolwenci „Mechanika” 2022, uczniowie niższych klas, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Następnie głos zabrał przewodniczący Samorządu Szkolnego, Łukasz Buba, który na wstępie podkreślił: „Jesteście dziś silniejsi o nowe doświadczenia, bardziej odporni na stres, gotowi na nowe – być może trudniejsze wyzwania. Wkraczacie w dorosłość w niepewnych czasach. Jednak musicie mieć świadomość, że każdy z Was ma ogromny wpływ na to, w jakiej rzeczywistości chce żyć.” Łukasz złożył także swoim starszym kolegom życzenia:„Nade wszystko bądźcie szczęśliwi. I co ważne: podążajcie za swoimi marzeniami, jakby od tego zależało Wasze życie. Bo naprawdę zależy!”           

Kolejno przemawiali także Agnieszka Wilczek i Grzegorz Klon w imieniu maturzystów, dziękując wszystkim pracownikom szkoły za trud, cierpliwość i tolerancję wobec młodzieży.

Kończących szkołę uczniów w imieniu wychowawców klas ciepło pożegnała pani Alicja Cieślik życząc absolwentom zdania matury i pełnego spełnienia drogi życiowej.

Dyrektor Sławomir Janowski w swoim przemówieniu wyraził nadzieję, że absolwenci 2022 nie żałują swojej decyzji sprzed kilku lat wstąpienia w mury „Mechanika”, że niejednokrotnie we wspomnieniach będą wracali do dni spędzonych w szkole nad Odrą, podziękował za zaangażowanie w życie społeczności „Mechanika”: „Często sprawialiście,  że z przekonaniem mogłem w różnych wypowiedziach podkreślać, że jestem dumny z moich uczniów.” Dyrektor radził też: „Wymagajcie od siebie tak, by umiejętnie wykorzystać chwile przyjemności i by wiedzieć, kiedy nie można się uchylić od obowiązku, powinności. Dążcie do celów, jakie sobie postawiliście, chwytajcie dzień, ale nie zapominajcie od odpowiedzialności, nie dajcie się zwieść pozorom współczesnego świata.”

 

Po przemówieniach nadszedł czas na wręczenie wszelakich nagród, jakie zdobyli nasi absolwenci:

Sukcesy sportowe

 1. Maksymilian Burdzik   IV b T
 2. Oskar Mentelski IV b T
 3. Daniel Banasik IV c T
 4. Marcin Halfar IV c T
 5. Bartosz Łagosz IV c T
 6. Eliasz Rudek IV c T
 7. Michał Fojtzik IV d T
 8. Paweł Krzemien IV d T
 9. Kacper Rzepczyński IV d T
 10. Leszek Szymański IV d T
 11. Michał Tlon               IV d T
 12. Kamil Wolek IV e T
 13. Patryk Solich IV e T
 14. Wiktor Chrobak IV f T
 15. Jakub Kuźnik IV a T
 16. Piotr Gołąbek IV b T
 17. Olaf Ziemkiewicz IV c T
 18. Agnieszka Wilczek IV c T
 19. Milena Smolarek IV c T
 20. Adam Leksza IV d T
 21. Piotr Kiełkowski IV d T
 22. Szymon Kostka IV f T
 23. Nils Heiduczek IV f T
 24. Mateusz Swoboda IV f T
 25. Dawid Żuk – Żukowski IV f T

 

Biblioteka

 1. Maria Kaniowska IV c T

 

Dziennikarze

 1. Grzegorz Klon IV b T
 2. Natan Śliwa IV b T
 3. Jakub Wilczek IV b T

 

Uczniowie zaangażowani w działania na rzecz szkoły (akademie szkolne, konkursy, samorząd, poczet sztandarowy, dni otwarte szkoły, wolontariat): 

 1. Jan Cycon IV b T
 2. Natan Śliwa IV b T
 3. Jakub Wilczek IV b T
 4. Mateusz Zachłód IV b T
 5. Alan Żółtański IV b T
 6. Marcin Halfar IV c T
 7. Dawid Kremzer IV c T
 8. Maria Kaniowska IV c T
 9. Mateusz Kurij IV c T
 10. Sebastian Ledzion IV c T
 11. Milena Smolarek IV c T
 12. Konrad Zawojski IV c T
 13. Rafał Drożdżok IV d T
 14. Michał Galli IV d T
 15. Leszek Szymański IV d T
 16. Sergiusz Świętochowski IV d T
 17. Tomasz Grubasz IV e T
 18. Dawid Helczyk IV e T
 19. Łukasz Joszko IV e T
 20. Dawid Niewrzoł IV e T
 21. Kamil Wolek IV e T
 22. Mateusz Swoboda IV f T

 

Świadectwo z wyróżnieniem 2021/2022

 1. Grzegorz Klon                      IV b T – 4,77
 2. Piotr Kiełkowski IV d T – 4,79
 3. Maksymilian Burdzik           IV b T – 4,84
 4. Agnieszka Wilczek IV c T – 4,88
 5. Michał Fojtzik IV d T – 4,90
 6. Jakub Czorny IV d T – 4,93
 7. Mateusz Kowalczyk IV e T – 5,03
 8. Dominik Gunerka IV d T – 5,21

 

Uczniowie kończący naukę z wyróżnieniem otrzymali swoje świadectwa w obecności rodziców, którym dyrektor wręczał listy gratulacyjne. Następnie swoje świadectwa odebrali pozostali uczniowie klas czwartych.

Fotogaleria >>> zobacz na naszraciborz.pl

Agnieszka Krupa
Patrycja Sergiel