POLITECHNIKA OPOLSKA W „MECHANIKU”- SESJA WYKŁADOWA

POLITECHNIKA OPOLSKA W „MECHANIKU”- SESJA WYKŁADOWA

W dniu 19 lutego 2024 r. w naszym Centrum odbyło się spotkanie z  pracownikami naukowymi Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej: dr inż. Jackiem Wydrychem– Prodziekanem ds. nauki, dr hab. inż. Adamem Niesłonym – profesorem PO oraz dr inż. Robertem Owsińskim.

Omawiane spotkanie było wycinkiem działań określonych w porozumieniu o współpracy między „Mechanikiem”, a Wydziałem Mechanicznym Politechniki Opolskiej.
Jednym z celów niniejszego patronatu jest sprawowanie przez Wydział Mechaniczny opieki naukowo – dydaktycznej nad klasami (głównie- technik mechanik) poprzez wspólne inicjatywy edukacyjne. Dodatkowym wartością spotkania była możliwość odbycia rozmów dotyczących oceny sytuacji w systemie kształcenia zawodowego na poziomie szkoły średniej oraz uczelni wyższej. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji dotyczących zmiany ścieżki kształcenia kadry inżynierskiej w obszarze zajęć z matematyki i fizyki (dla nauczycieli Mechanika, dawnych absolwentów Politechniki Opolskiej i Śląskiej, są zmiany wręcz rewolucyjne). Nasi Goście wskazali nam w rozmowie na konieczność zmian w rozłożeniu akcentów w konkretnych obszarach kształcenia przyszłych inżynierów. Podczas tej bardzo ciekawej rozmowy omówione zostały zagadnienia związane z podstawami konstruowania elementów maszyn, które są szeroko analizowane na poziomie szkoły średniej, jak też wyższej uczelni technicznej. Obszar wiedzy związanej z podstawami konstrukcji maszyn przekazywany w technikum jest (zdaniem naszych Gości) fundamentem wiedzy dla dalszego rozwoju przyszłego inżyniera. Nauka na poziomie politechnicznym , w dużej części, bazuje na wiedzy nabytej podczas zajęć wcześniejszych. Powyższa informacja może być dodatkową motywacją dla nauczycieli Mechanika oraz naszych techników mechaników- przyszłych studentów, aby utrwalić wiedzę z wytrzymałości materiałów, statyki (m.in. belki), technologii, pkm/części maszyn.

Głównym celem spotkania w Mechaniku było uczestnictwo naszej młodzieży w sesji wykładowej przeprowadzonej w formule politechnicznej.
W tym obszarze uczniowie klas: 4dT, 4aT, 3dT, 3aT (grupa mechaników) uczestniczyli w dwóch wykładach tematycznych.

Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych przez dr inż. Jacka Wydrycha – „Metody komputerowe w mechanice płynów”.
Podczas jednej godziny lekcyjnej nasz Gość, w przyjaznej formie, omówił podstawowe informacje dotyczące tego obszaru. Podczas wystąpienia wskazano, że w rozważaniach naukowych płynem może być zarówno ciecz, jak i gaz. Z tego też względu kwestie mechaniki płynów znajdują praktyczne zastosowanie inżynierskie w hydraulice, pneumatyce, a także we wszystkich obszarach związanych z opisem charakteru przepływu dowolnego medium- m.in. w lotnictwie, w wyścigach samochodowych (np.F1), budownictwie okrętów i energetyce.

Kolejną częścią spotkania był wykład przeprowadzony przez:
– dr. hab. inż. Adama Niesłonego i dr. inż. Roberta Owsińskiego – „Wirtualne rozwiązania rzeczywistych problemów – czyli mechanika komputerowa w przykładach”. Tematyka omawiana w tej części była już wcześniej zasygnalizowana podczas innych zajęć (08.01.2024 r.- wykład „Konstruowanie maszynowe-zabawa inżyniera”, dr hab. inż. Krzysztofa Kluger).
Nasi Goście nawiązali ponownie do Metody Elementów Skończonych (skrót- MES), która jest jedną z metod numerycznego (a więc przybliżonego) rozwiązywania skomplikowanych problemów konstrukcyjnych opisywanych złożonymi układami równań matematycznych. Wykładowcy, na konkretnych przykładach, w bardzo przystępnej formie, zobrazowali współczesne podejście do konstruowania elementów maszyn wykorzystujące możliwości połączenia projektowania bryłowego/przestrzennego z obliczeniami wynikającymi z charakteru obciążenia tych elementów. Spotkanie można podsumować stwierdzeniem, że współczesne narzędzia inżynierskie, współczesne oprogramowanie daje możliwości tworzenia nowej rzeczywistości w zakresie rozwiązywania najtrudniejszych problemów konstrukcyjnych (całość projektowania jest dodatkowo wspaniale zobrazowana efektywną i czytelną grafiką).

Po zakończeniu części wykładowej przybliżono ofertę dydaktyczną Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej oraz krótko scharakteryzowano kształcenie w murach Uczelni.

Pragnę dodać, że w ramach współpracy z Wydziałem Mechanicznym PO, w dniu 10.04.2024 r., planujemy organizację kolejnego spotkania pracowników naukowych z młodzieżą naszego Centrum (jeden z planowanych tematów: „Drony- zabawki nie dla wszystkich”).

Mirosław Uliczka