Mechanik zawitał do Lublina II Ogólnopolski Konkurs „Ludzie Kresów: opowieści nieznane”

Mechanik zawitał do Lublina II Ogólnopolski Konkurs „Ludzie Kresów: opowieści nieznane”

Każdy człowiek tworzy własną niepowtarzalną historię. Losy poszczególnych osób zbiegają się, krzyżują, mijają, oddziałują na siebie. Wiele z nich z upływem czasu ulega zapomnieniu, zwłaszcza gdy dana osoba zmieni miejsce zamieszkania. Wyjeżdża – i co potem?

Wielkim zainteresowaniem wśród uczniów Mechanika cieszył się ogólnopolski konkurs zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Lublinie pt: „Ludzie Kresów: opowieści nieznane” II edycja 2023.

Zadaniem konkursowym było wykonanie m.in. pracy multimedialnej dotyczącej historii i losów ludności mieszkającej na Kresach przed i w trakcie II wojny światowej oraz ich migracji na obecne tereny Polski. Kresy, czyli tereny położone na wschód od Polski, niegdyś należące do niej. Są miejscem, gdzie historia zmusiła mieszkańców do wyjazdu. Jak potoczyły się ich losy? Dokąd trafili? Z kim się spotkali, a z kim rozstali? Z takim pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy i udzielić interesujących odpowiedzi.

Na te ciekawe, ale zarazem niełatwe pytania starało się odpowiedzieć kilkoro uczniów Mechanika. Nagrodzonymi zostało dwóch uczniów klas drugich Kacper Malinowski, zdobywając III miejsce w Polsce oraz Tomasz Marek otrzymując wyróżnienie. Chłopcy przygotowali prace multimedialne dotyczące losów rodzin, które zostały wysiedlone z Kresów, a obecnie niektórzy z nich mieszkają w Raciborzu i Kietrzu. W prezentacjach zostały wykorzystane wywiady, filmiki z wysiedlonymi Kresowianami, liczne zdjęcia oraz pamiątki.

Wraz z opiekunem P. Małgorzatą Malinowską w dniach 2 – 4 czerwca 2023r. nagrodzeni uczniowie Kacper i Tomek przebywali w Lublinie, gdzie wzięli udział w Uroczystej Galii wręczania nagród połączonej ze zwiedzaniem Zamku i poczęstunkiem.

W trakcie pobytu w Lublinie odbywała się Noc Kultury, która była częścią programu Europejskiej Stolicy Młodzieży. Hitem okazały się między innymi instalacje artystyczne, a w szczególności te, które pojawiły się w zaułkach lubelskiego Starego Miasta. Oprócz tego artyści przygotowali instalację świetlną – „Pszczołę” – wykonaną z metalu i materiału, która po zmierzchu zwróci uwagę uczestników festiwalu swoim ciepłym światłem
Na pewno Uroczysta Gala jak i udział w festiwalu pozostawią niesamowite wrażenia na długie lata.