Klasa 2bT w Sądzie Rejonowym w Raciborzu

Klasa 2bT w Sądzie Rejonowym w Raciborzu

Sąd wielu osobom nie kojarzy się z niczym przyjemnym, natomiast my przekonaliśmy się, że nie zawsze jest taki straszny jak go malują.

20 lutego 2023 r. nasza klasa 2bT wraz z paniami Beatą Brzozowską oraz Joanną Bończyk udała się na wycieczkę po budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu. Wraz przewodnikiem zwiedziliśmy każdy zakamarek tego ponad 200-letniego budynku oraz poznaliśmy jego równie ciekawą historię.
Zwiedzanie było relatywnie krótkie, ale treściwe ze względu na zaangażowanie przewodnika, który dokładnie oraz przystępnie opisywał historię budynku oraz jego architekturę.

Mieliśmy, również okazję uczestniczyć w spotkaniu z prezesem sądu Panią Marzeną Korzonek, podczas którego mogliśmy dowiedzieć się masę ciekawych rzeczy związanych
z pracą sądu od „kuchni”.

Na sam koniec przewidziana została „symulacja rozprawy”, która zdecydowanie najbardziej nam się podobała.
Mogliśmy wziąć udział w rozprawie sądowej jednak nie była to zwykła rozprawa, ponieważ prowadziliśmy ją sami. Ubrani w togi, wyposażeni w scenariusze oraz umiejętności aktorskie rozpoczęliśmy spór o to, która strona lepiej wpłynie na sędziego i mniej razy pomyli się przy czytaniu scenariusza.

Dziękujemy Paniom B. Brzozowskiej oraz J. Bończyk za zorganizowanie wycieczki i miło spędzony czas.

Jakub Błaszczyk i Filip Kwaśniak