III miejsce w ogólnopolskim konkursie motoryzacyjnym AUTOFACHMAN

III miejsce w ogólnopolskim konkursie motoryzacyjnym AUTOFACHMAN

Michał Uliczka i  Maksymilian Tront z klasy II bB zajęli III miejsce w ogólnopolskim konkursie motoryzacyjnym  AutoFachman.

Konkurs ten organizowany przez Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie skupia największe polskie i światowe firmy z branży motoryzacyjnej.

9 maja hala Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie stała się miejscem zmagań najlepszych 10 zespołów z całego kraju, które przebrnęły przez eliminacje i I etap konkursu. Jego celem jest odkrycie talentu najlepszego młodego mechanika samochodowego w Polsce.
Zawodnicy mierzyli się z konkursowymi zadaniami, odwiedzając stanowiska przygotowane przez firmy motoryzacyjne. Specjaliści przygotowali dla nich zarówno zadania praktyczne, jak i teoretyczne. Uczniowie m.in. dobierali akumulatory do różnych pojazdów, demontowali i montowali kolumny amortyzatora; sprzęgło cierne samonastawne (SAC) z użyciem odpowiednich narzędzi i zachowaniem właściwej procedury naprawy, musieli wykazać się wiedzą z zakresu napędu rozrządu, osprzętu, silnika czy obsługi łożysk kół, diagnozowali usterki sterowania silnika z wykorzystaniem testerów diagnostycznych.
Rywalizacja była niezwykle zacięta, a o poszczególnych miejscach decydowały nawet ułamki punktów. Jak podkreślają uczniowie: – Dużo było konkurencji na logikę i umiejętności manualne w posługiwaniu się narzędziami, ale wiedzę trzeba było mieć obszerną. Podparcie z teorii było w praktyce, a z praktyki w teorii. Mierzyliśmy się z bardzo zróżnicowanymi konkurencjami od każdego z wystawców, które były bardzo ciekawie przygotowane.
I miejsce zajął zespół z Krosna, a II miejsce zespół z Rzeszowa.
Warto nadmienić, że nasi uczniowie byli  jedynym zespołem ze szkoły branżowej. Do sukcesu przyczynili się również  pracodawcy, gdzie uczniowie odbywają zajęcia praktyczne tj. Mechanika Pojazdowa Michała Tronta z Wodzisławia Śl. oraz ST TRUCK sp. zoo z Radlina.
Nagrody dla zawodników ufundowali współorganizatorzy konkursu, autorzy finałowych zadań i konkurencji: ATH-Heinl, Högert Technik, VARTA Automotive, OSRAM Automotive, Motul Polska, Schaeffler, Techtir, Hepu, Normfest Polska Sp. z o.o., TEXA Poland, ATE, Delphi Technologies , KYB, SNR, Febi Bilstein.
Uczestnicy konkursu wzięli również udział w spotkaniu z Bartoszem Woźnikowskim – głównym programistą firmy Techtir, który opowiedział o starcie w tegorocznym Rajdzie Dakar. Wielką atrakcją była ciężarówka z numerem 509, która znalazła się w TOP10 Rajdu Dakar 2023. Podążał nią przez pustynię team polsko-czeski w składzie: Tomas Vratny, Jaromir Matrinec oraz Bartłomiej Boba.
Patronat medialny objęli: MotoFocus.pl, pless.pl, Telewizja TVS, TVP3 Katowice, Radio Katowice,
Ambasadorami konkursu byli: dr Janusz Michałek – prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Barbara Bandoła – starosta pszczyńska, Alfred Franke – prezes Grupy Medialnej Motofocus oraz Bartosz Woźnikowski – dyrektor TechTir.
Konkurs został objęty honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty.
Michałowi i Maksymilianowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zawodzie mechanika pojazdów samochodowych.
Andrzej Miketa

Kilka zdjęć pochodzi z portalu: powiat.pszczyna.pl