Matematyczne Dni „Mechanika” 2022

Matematyczne Dni „Mechanika” 2022

„Po­dzi­wu god­na licz­ba Pi
trzy koma je­den czte­ry je­den.
Wszyst­kie jej dal­sze cy­fry też są po­cząt­ko­we,
pięć dzie­więć dwa po­nie­waż ni­g­dy się nie koń­czy.
Nie po­zwa­la się ob­jąć sześć pięć trzy pięć spoj­rze­niem
osiem dzie­więć ob­li­cze­niem
sie­dem dzie­więć wy­obraź­nią,
a na­wet trzy dwa trzy osiem żar­tem, czy­li po­rów­na­niem
czte­ry sześć do cze­go­kol­wiek
dwa sześć czte­ry trzy na świe­cie.”

/W. Szymborska/

 

Chcąc uczcić Dzień Statystyki Polskiej , Polski Dzień Matematyki oraz Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, czyli „podziwu godną liczbę PI”, w dniach od 9 – 18 marca 2022r. po raz szósty zorganizowaliśmy w murach CKZiU Nr 2 w Raciborzu Matematyczne Dni „Mechanika”.

Imprezę z wielu względów po raz kolejny możemy zaliczyć do udanych!

Głównym jej celem było ukazanie i uświadomienie uczniom, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Ukazanie, że matematyka jest wszędzie, a rozwiązywanie zadań, zagadek logicznych, problemów matematycznych, czy sklejanie nietypowych brył może sprawić przyjemność i dać wiele satysfakcji.

W przygotowanie tych dni, ich program, oprawę techniczną, wystrój szkoły, przygotowanie konkursów zaangażowali się nauczyciele matematyki i spora grupa uczniów.

Na korytarzach szkolnych zawisły informacje o solenizantach z 14 marca: o Albercie Einsteinie, o Wacławie Sierpińskim, o liczbie PI. Wyeksponowano przygotowane przez uczniów plakaty, które miały na celu pokazać wykorzystanie matematyki w życiu codziennym oraz fakt, ile matematyki jest wokół nas.

Przygotowane zostały stacje zadaniowe, zagadki z zapałkami, rebusy z liczbą Pi w tle oraz specjalny kącik, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił w układaniu łamigłówek, tj. tangram, magiczny kwadrat, magiczny transformers i inne.

 

9 marca – turniej szachowy

 09 marca 2022r. w Mechaniku pan A. Brzenczka przeprowadził turniej szachowy w celu wyłonienia finalistów szachowych.

W turnieju wzięło udział 50 uczniów z 13 klas techników i szkół branżowych w tym dwie dziewczyny. Zmagania szachowe trwały od 10.30 – 16.00 w 7 grupach, do systemu pucharowego awansowało 16 uczniów.

Do finału dostało się 4 uczniów (Jakub Bańdura, Karol Łamaza, Jakub Sopa, Piotr Szczucki).

 

14 marcaMiędzynarodowy Dzień Liczby Pi

Tego dnia rano, tuż po godzinie 8.00, społeczność uczniowska na swoje grupy klasowe w mediach otrzymała pocztówkę z życzeniami „Wszystkiego niewymiernego z okazji Dnia Pi” oraz infografikę o solenizantce. Kilka klas uczestniczyło w wykładach on-line zorganizowanych przez Wydział Informatyki na Uniwersytecie Białostockim. Tematyka wykładów to:

  • „Pi nie tylko w geometrii”,
  • „Pi * III – starożytne i nieco późniejsze metody ukrywania wiadomości”,
  • „Nie samą nauką żyje człowiek, czyli wprowadzenie do gier zespołowych”

Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Pi zakupił pyszne cukierki, którymi poczęstowała się cała społeczność szkolna z rąk Nikoli i Dawida z 2aT.

Konkurs SUDOKU

Przeprowadzono również szkolny konkurs SUDOKU, który zorganizowała pani M. Różalska. W rozwiązywaniu znanej łamigłówki z XX wieku, wzięło udział 20 dwuosobowych drużyn reprezentujących klasy Technikum. Zawody składały się dwóch etapów. W pierwszym etapie, czas oraz poprawność rozwiązań odgrywała kluczowe znaczenie. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się cierpliwością oraz umiejętnością logicznego myślenia. Do drugiego etapu mogło zakwalifikować się tylko pięć drużyn. Po zaciętej rywalizacji tegorocznymi zwycięzcami zostali Mateusz Krybus oraz Bartosz Kubek z klasy 3eT. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna reprezentująca klasę 3cT w składzie: Jakub Bańdura i Kuba Pocztowski, trzecie miejsce zajęli Katarzyna Rogula i Franciszek Mielimąka z klasy 3aT.

 

15 marca – układanie Kostki Rubika na czas

Konkurs ten zorganizowała klasa 2aT z wychowawcą. W zmaganiach wzięło udział kilkanaście osób w kategoriach 2×2×2 oraz 3×3×3. Każdy miał trzy próby w wybranej kategorii.

Najlepsze czasy 3×3×3:

I – Mateusz Bogusz – 28”
II – Franciszek Mielimąka – 32”88”’
III – Dawid Błaszczyk – 35”17”’

Najlepsze czasy 2×2×2:

Franciszek Mielimąka – 9”80”’

Nikt nie zgłosił się do kategorii 5×5×5. Niestety obserwujemy z roku na rok coraz mniejszą liczbę uczestników – zainteresowanie kostką Rubika wśród młodzieży słabnie.

 

16 marca – konkursy

Dla uczniów klas branżowych

Chłopiec rysuje pieski w różnych kolorach – zielonym, niebieskim, różowym, czerwonym, brązowym i żółtym, zawsze w tej samej kolejności. Jakiego koloru jest setny piesek? Ile trzeba zapłacić za rozcięcie metrowego pręta na 10 równych części, jeżeli każde przecięcie kosztuje 50 zł?

Na tego rodzaju pytania odpowiadali uczestnicy szkolnego konkursu matematycznego dla uczniów klas branżowych, zorganizowanego dnia 16 marca br. w ramach „Matematycznych Dni Mechanika 2022” przez panią M. Jończyk.

Chłopcy zmierzyli się z szeregiem logicznych zagadek i krzyżówką matematyczną, w czym najlepsi okazali się:

  1. Martin Liszka z klasy I aB,
  2. Filip Konieczny z klasy I aB,
  3. Maciej Świącik z klasy II cB.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali upominkowe gadżety przekazane przez Nexans Power Accessories Poland Sp. z o.o.

 

„Liczba Pi” dla uczniów klas II technikum

Z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, w Mechaniku pani E. Świętanowska przeprowadziła konkurs wiedzy o tej jakże ciekawej liczbie; uczestnikami konkursu byli uczniowie drugich klas technikum.

Konkurs składał się z dwóch części: pierwsza polegała na obejrzeniu prezentacji, podczas której uczniowie poznali krótką historię liczby pi, zwanej również stałą Archimedesa albo Ludolfiną, przypomnieli sobie podstawowe wzory, w których ma zastosowanie pi; dowiedzieli się, co to są Pi-ematy oraz jakie są inne techniki mnemotechniczne pozwalają zapamiętać jak największe rozwinięcie pi.

Druga część konkursu została przeprowadzona z wykorzystaniem platformy edukacyjnej kahoot it!

Zwycięzcami zostali:

  1. D. Kościelniak
  2. M. Paris
  3. S. Kiełkowski

Nagrody były słodkie! Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

Escape room dla uczniów klas III technikum

Dwuosobowe delegacje klas trzecich wzięły udział w 45-minutowej zabawie Escape Room, którą poprowadziła p. A. Krupa.

Scenariusz pokoju zagadek: „Podczas wieczornej wędrówki nasi ochotnicy zabłądzili w lesie i znaleźli stary opuszczony budynek… Ponieważ robiło się już ciemno, postanowili się w nim schronić. Tuż po przekroczeniu drzwi wejściowych napotkali problemy, musieli rozwiązać zadanie z logarytmów i znaleźć kod do kolejnych drzwi. Następnie trafili do starej, ogromnej biblioteki. Stamtąd nie było już odwrotu. By móc schronić się na noc, musieli dowiedzieć się paru faktów o wielkich matematykach, których popiersia znaleźli w bibliotece, rozwiązać zadania matematyczne i zebrać cyfry kodu do  drzwi „sypialni”. Dziękujemy Uniwersytetowi Śląskiemu za udostępnienie materiałów do zabawy.

Drużynom, które znalazły kluczowy kod i najszybciej opuściły pokój zagadek gratulujemy! Byli to:

I – Kacper Rzeczkowski / Patryk Zając – IIIgT
II – Maksymilian Piechaczek / Krzysztof Krolik – IIIhT
III – Daniel Świątek / Dawid Knura – IIIdT
IV – Kacper Daniel / Kacper Kruszewski – IIIcT
V – Marcel Piesa / Bartosz Kubek – IIIeT
VI – Jakub Sepczyński / Adam Szmidt – IIIjT

Trzem ekipom nie udało się znaleźć wszystkich cyfr kodu, ale przyznali, że świetnie się bawili!

Zadowoleni uczestnicy zabawy poczęstowali się cukierkami i giga pączkiem ;-P

 

18 marca – finał turnieju szachowego

Wielki finał szachowy o pierwsze i trzecie miejsce odbył się 18.03.2022 roku o godzinie 9.00.

Mistrzem szachowym „Mechanika” w roku szkolnym 2021/2022 został uczeń klasy 3cT Jakub Bańdura, drugie miejsce zajął uczeń klasy 3dT Karol Łamaza, trzecie miejsce zajął uczeń klasy 2bT Piotr Szczucki, a czwarte miejsce uczeń klasy 3jT Jakub Sopa.

Łącze do filmu z turnieju >>> ZOBACZ
FOTOGALERIA Z TURNIEJU >>> ZAPRASZAMY

 

Praca w grupach – klasy Szkoły Branżowej

Na koniec na uwagę zasługuje fakt, iż przez cały tydzień MDM, od 14 – 18 marca, uczniowie klas branżowych brali udział w pracach grupowych, w których główną bohaterką była liczba Pi, okrąg i koło oraz podjęli wyzwanie rozwiązania kilku łamigłówek. Wśród uczniów było widać zaciekawienie, zaangażowanie i  wiele pozytywnych emocji.

 

Zwycięzcom wszystkich przeprowadzonych konkursów gratulujemy, a wręczenie nagród będzie miało miejsce na rozdaniu świadectw w czerwcu.

 

FOTOGALERIA Z MDM 2022 >>> ZAPRASZAMY

 

„Kto lekceważy osiągnięcia matematyki
przynosi szkodę całej nauce,
ponieważ ten, kto nie zna matematyki,
nie może poznać innych nauk ścisłych
i nie może poznać świata”.
/Roger Bacon/

 

Relacjonują: nauczyciele matematyki
Zdjęcia: Wojciech Majewski
Fabian Wolny