Drużyna raciborskiego „Mechanika” w finale Ogólnopolskiego Konkursu CanSat.

Drużyna raciborskiego „Mechanika” w finale Ogólnopolskiego Konkursu CanSat.

Nasza „Mechanikowa” drużyna, po przejściu kilku etapów ogólnopolskiego konkursu CanSat – New Horizons zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego. Konkurs jest organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i drużyna, która zwycięży w polskiej edycji konkursu, weźmie udział w finałach na szczeblu europejskim, rywalizując przy tym z najlepszymi drużynami z innych państw. Polską edycję konkursu organizuje Centrum Nauki Kopernik oraz ESERO.

Cały konkurs polegał na zbudowaniu minisatelity CanSat oraz na zaplanowaniu misji i poszczególnych jej etapów. Mogliśmy realizować swój projekt dzięki wsparciu Powiatu Raciborskiego, firmy Ostrog.net oraz Rady Rodziców z naszej szkoły. Polski finał konkursu odbędzie się na Pustyni Błędowskiej, gdzie minisatelity zostaną wyniesione rakietą na wysokość około 3 kilometrów. Nasza misja opiera się na dwuetapowym systemie odzysku. Podczas pierwszego etapu misji CanSat będzie opadać na spadochronie. W tym czasie kamera zrobi zdjęcia i prześle je do stacji naziemnej. W stacji naziemnej będziemy odbierać dane z CanSata i na podstawie przesłanych nam zdjęć, ocenimy czy teren, nad którym znajduje się minisatelita, jest odpowiedni. Kiedy ustalimy, że teren jest zdatny do lądowania, wtedy mechanizm sprężynowy odrzuci spadochron i wysuną się lotki. Od tego momentu CanSat będzie opadać na lotkach, przypominając obracające się w powietrzu nasionko klonu. Podczas opadania CanSat zbierze dane z czujników. Na pokładzie znajdzie się akcelerometr, magnetometr, barometr, moduł GPS, kamera, czujnik temperatury i wilgotności oraz fotorezystor. W ramach konkursu wykonaliśmy serię prototypów oraz testów, które potwierdziły to, że nasza misja jest wykonalna. Cała nasza praca opisana jest w języku angielskim w raporcie FDR, który był głównym kryterium oceny podczas kwalifikacji zespołów do finału. W czasie polskiego finału konkursu będziemy rywalizować z czterema innymi drużynami o miejsce w finałach europejskich. Z pewnością był to najbardziej wymagający projekt, który udało nam się stworzyć.

W skład zespołu wchodzą:

Lider: Natalia Nienartowicz (elektronik)

Piotr Hołownia (elektronik)

Paweł Iwańczyk (mechatronik)

Paweł Kubala (mechatronik)

Sergiusz Świętochowski (mechatronik)

Zofia Stachera (informatyk)

Opiekunem zespołu jest pan dr inż. Piotr Kalus. Wszyscy członkowie zespołu biorą czynny udział w życiu szkolnym, udzielając się w czasie corocznych wydarzeń, takich jak dni otwarte, Festiwal Perspektyw czy pokazy fizyczne, gdzie prezentujemy swoje samodzielnie wykonane projekty. Szkoła nauczyła nas w praktyczny sposób wykorzystywać swoją wiedzę i umiejętności. Dzięki projektom zdobywaliśmy doświadczenie i teraz bez problemu możemy odnaleźć się w tym konkursie i walczyć dalej.