To już 25 lat współpracy!

To już 25 lat współpracy!

Raciborski „Mechanik” 2017 roku świętuje podwójny jubileusz. Bo to nie tylko 70-lecie istnienia szkoły, ale także 25-lecie jakże udanej współpracy ze szkołą w Opawie.

Středni škola technická to szkoła, z którą zawarliśmy pierwszy międzynarodowy kontrakt, i z którą współpracujemy już od 1992 roku poprzez m.in. wymianę uczniów, współpracę sportową, współpracę kulturalną (spektakle, koncerty), wspólną realizację programów europejskich (Phare, Interreg III, Leonardo da Vinci).

Okrągły jubileusz to wspaniała okazja do spotkania w szerszym gronie. Władze i Rada Pedagogiczna raciborskiego „Mechanika” otrzymały zaproszenie do opawskiego technikum, aby uczcić 25 lat współpracy.

Z wizytą pojechaliśmy 31 sierpnia br. Część oficjalna spotkania rozpoczęła się od uroczystego przywitania, podsumowań, wspomnień i omówienia planów dalszej współpracy na najbliższe lata. Następnie w zespołach przedmiotowych, w towarzystwie opawskich nauczycieli, mieliśmy okazję zwiedzić szkołę oraz zobaczyć chlubę Středni škola technická – bogato wyposażoną pracownię CNC.

Po części oficjalnej przyszła kolej na zacieśnienie więzi polsko-czeskich i rywalizację sportową, do której każda ze szkół wydelegowała swoich reprezentantów, a pozostali z werwą ich dopingowali. Zabawne konkurencje przyniosły wiele śmiechu, radości, a biorącym udział dostarczyły pozytywnej adrenaliny i energii chyba na cały nowy rok szkolny… ? Zdaje się, że całość zakończyła się sportowym remisem;-)

Po obfitym obiedzie we wspólnym dwujęzycznym gronie z ochotą przystaliśmy na propozycję gry w kręgle i kolejnej okazji do rywalizacji – belfrzy czescy kontra polscy – gdzie swoich sił spróbował niemal każdy.

Wieczorem rozdano pamiątkowe „nagrody” – upominki, a najwytrwalsi zostali w Opawie, aby wspólnie biesiadować przy ognisku.

Pogoda i dobre humory dopisały. Oby więcej takich jubileuszowych obchodów z okazji owocnej współpracy!

 

Agnieszka Krupa

zdjęcia: Piotr Swoboda