Współpraca zagraniczna w CKZiU nr 2 „Mechanik”

Współpraca zagraniczna w CKZiU nr 2 „Mechanik”

W ostatnim czasie dużo się dzieje w raciborskim „Mechaniku” związanego z praktykami i stażami zagranicznymi. Dwa ostatnie wydarzenia z tego zakresu pokazują, że współpraca międzynarodowa rozwija się pełną parą.

Pierwszym ważnym wydarzeniem ostatniego okresu jest zorganizowanie pobytu uczniów z Niemiec (Brunszwik) w Raciborzu. To już szósta grupa niemieckich stażystów z PTB i HBS z Brunszwiku, która swoją praktykę zagraniczną odbyła w Polsce.

Od 10 października do 05 listopada 2016r. 10 uczniów, przebywając w Raciborzu w ramach projektu ERASMUS +, pracowało w raciborskich firmach, zdobywając doświadczenia zawodowe. Współdziałaliśmy jako partner przyjmujący i pośredniczący w realizacji tego projektu, organizując pobyt i same praktyki.

Uczniowie – tak jak poprzednie grupy – oprócz samych zagadnień czysto zawodowych i pracy w międzynarodowym zespole, mieli zapewniony program kulturalno – edukacyjny. I tak np. poznali zasady pomiarów sejsmicznych i działalność stacji geofizycznej PAN, odbyli zajęcia laboratoryjne z elektrotechniki z uwzględnieniem teorii wysokich napięć, zwiedzili hutę Vitkowice w Ostrawie (wyjazd połączony z wyjściem na mecz czeskiej ligi hokeja), zapoznali się z wystawami w raciborskim muzeum oraz poznali trochę nasz region i kraj ( wycieczki do Oświęcimia, Krakowa i Wieliczki).

W rozmowach uczniowie, chwaląc organizację pobytu, pracę w zakładach (RAFAKO, RAFAMET, PROXEO i ELEKTROSTER), miłe i ciepłe przyjęcie w firmach i szkole, ciekawe zajęcia po pracy, zapewniali, że do Polski i do Raciborza w przyszłości chętnie wrócą – np. prywatnie z przyjaciółmi – jeżeli tylko nadarzy się okazja. Dla mnie – koordynatora ich pobytu – to miłe słowa i pokazują, że nasza praca i poświęcony czas w przygotowania i realizację stażu, to nie był czas stracony, lecz przyniósł wiele satysfakcji uczestnikom, że ma to sens. Dziękujemy serdecznie wszystkim życzliwym pracownikom w/w firm. Gdyby nie ich współpraca i życzliwość, zorganizowanie takich praktyk byłoby po prostu niemożliwe.

O tym wszystkim, o swoich wrażeniach z pobytu, o zdobytych umiejętnościach, kwalifikacjach, o nowych doświadczeniach w obcym kraju niemieccy uczniowie opowiedzieli na tradycyjnej prezentacji kończącej ich pobyt w Raciborzu. Dnia 04.11.2016r., w obecności wicestarosty raciborskiego Pana Marka Kurpisa, swoich opiekunów z Niemiec (Henryka Bartona, Andreasa Froede, Franka Wulke), przedstawicieli i opiekunów z zakładów, w których mieli praktyki, dyrektora i nauczycieli „Mechanika”oraz grupy naszych uczniów, opowiedzieli o swoim pobycie i pracy.

Niemieccy uczniowie z Phisikalische Bundesanstalt (PTB) – niemieckiego odpowiednika nasze Głównego Urzędu Miar oraz Henrich Bussing Schule Berufsbildende Schulen 1 (HBS) wrócili do domów 05.11.2016r. i z pewnością ciepło wspominać będą pobyt w Raciborzu.

Drugi wymiar dobrze działającej współpracy międzynarodowej w „Mechaniku”, to realizacja projektu staży zagranicznych dla uczniów III klas technikum. Projekt pt „Po doświadczenie i kwalifikacje do niemieckich firm” opiewający na prawie 90 tyś Euro trwa i właśnie na swoją miesięczną praktykę zawodową wyjechała trzecia z czterech zaplanowanych grup.

Do Moguncji (Mainz) 05.11.2016r. wyjechała 10 osobowa grupa uczniów klas IIIb i IIIe technikum. Praktyka została zorganizowana dzięki dobrze działającej współpracy między CKZiU nr 2 oraz niemiecką szkołą BBS1- Gewerbe und Technik z Moguncji. Uczniowie – uczestnicy stażu – nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w projekcie i pobytem za granicą dzięki wsparciu unijnemu w/w projektu ERASMUS +, którego koordynatorem w szkole jest  Konrad Hajdasz.

Uczniowie wyjechali ze swoich domów w sobotę 05 listopada i wieczorem spotkali się z opiekunami w Mainz – panem Rolfem Goettelmann i panią Urlike Schweizer.

Moguncja przywitała nas słoneczną pogodą i pierwszy dzień przeznaczony był na „ zapoznanie się z terenem” i sprawdzeniem swoich umiejętności orientacji, jak dotrzeć do domu, jak dojechać do przyszłej firmy itd. W poniedziałek zwiedziliśmy szkołę BBS 1 (instytucję współpracującą), jej sale laboratoryjne, warsztaty i przywitaliśmy się z Dyrektorem, a w południe pierwsza atrakcja: mieliśmy okazję spotkać się w ratuszu z władzami oświatowymi – kierownikiem referatu oświaty urzędu miasta Mainz, który po serdecznym powitaniu podzielił się informacjami o regionie, o mieście, planach rozwoju na przyszłość, co ciekawego w najbliższym czasie można zobaczyć. Wyraził duże uznanie dla osób, które, angażując się w realizację takich projektów, przyczyniają się do lepszego poznania sąsiadów i przełamywania barier i stereotypów. Uczniowie udzielili wywiadu lokalnej rozgłośni radiowej Antene Mainz i na zakończenie poczęstowano nas regionalnym produktem – preclami i życzono miłego pobytu.

Po spotkaniu z urzędnikiem przyszła kolej na zapoznanie się z technicznymi możliwościami jednej z firm – firmą Kummerling w Bodenheim. Uczniowie poznali mechatroniczne linie automatyczne oraz historię zakładu produkującego m.in. likiery i rum. Następnego dnia odwiedzili zakłady Henkell-Sektkellerei w Wiesbaden, poznając kulisy wytwarzania win musujących Deutsches Sekt i historię powstania firmy i rodziny Henkell. Nowoczesne linie produkcyjne, pełna automatyzacja produkcji zrobiły na naszych uczniach duże wrażenie.

Od środy przez kolejne 3 tygodnie uczniowie ruszają „na serio do boju” i codziennie będą chodzić do pracy w różnych firmach – np. ZDF, Dornhoffer, Illume, SENSITEC czy Ries Elektric, mając możliwość poznania niemieckich norm, pracy w międzynarodowym zespole, doskonaląc umiejętności językowe, zdobywając nowe umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

Oprócz zajęć zawodowych w programie pobytu w Mainz są ponadto wydarzenia kulturalne, sportowe, wycieczki np. zwiedzanie stacji nadawczej niemieckiej telewizji publicznej, wielkiego koncernu ZDF i udział w programie „na żywo” Hallo Deutschland, wyjazd do muzeum techniki w Speyer, muzeum statków, wyjście na mecz Bundesligi Mainz 05- Freibur, oraz bezpośredni kontakt z rówieśnikami z BBS1.

Dzięki staraniom koordynatorów projektów z ciekawej praktyki miesięcznej w ostatnich latach skorzystało już 190 młodych ludzi z naszej szkoły. Chcemy utrzymać i rozwijać partnerstwo międzynarodowe i dać szansę na ciekawą praktykę zawodową. Praktyki zawodowe zagraniczne są także ciekawą propozycją uzupełnienia i poszerzenia edukacji zawodowej o doświadczenia na międzynarodowym rynku pracy młodych osób rozpoczynających karierę zawodową i pozwalają promować szkolnictwo zawodowe. Udział uczniów w projekcie, to doskonała okazja do tego, aby młody człowiek otrzymał szansę na lepszy start zawodowy po ukończeniu szkoły. Czy te szanse wykorzysta … to już temat na inny artykuł.

  autor: Konrad Hajdasz, CKZiU nr 2 „ Mechanik”11