Obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

Obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

„Podziwu godna liczba Pi
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe
pięć dziewięć dwa, ponieważ nigdy się nie kończy.
Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem,
osiem dziewięć obliczeniem,
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
dwa sześć cztery trzy na świecie (…)”

/Wisława Szymborska/

Dzień Liczby Pi to wydarzenie skupiające się wokół tej wspaniałej stałej, bez której nie jesteśmy w stanie policzyć pola lub obwodu koła! Obchodzony jest  14 marca na całym świecie. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

Z tej okazji organizowane są przeróżne konkurencje, konkursy,  gry, okolicznościowe wykłady i pieczone są okrągłe placki  (w języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę). wikipedia.org >>>  matematyka.wroc.pl >>>

Do tegorocznych obchodów przyłączyli się także nauczyciele i uczniowie Mechanika. Dzień Liczby Pi to świetna okazja, aby sprawdzić, co o ludolfinie wiedzą nasi uczniowie. Jak radzą sobie z wykorzystaniem stałej Archimedesa w praktyce.  Wspominaliśmy także, Alberta Einsteina – najsłynniejszego fizyka świata – i Wacława Sierpińskiego – polskiego matematyka, jednego z twórców polskiej szkoły matematycznej. Okazuje się bowiem, że dzień 14 marca jest dniem urodzin tych dwóch naukowców.

Na kilkanaście dni przed Dniem Pi, ogłoszone zostały szkolne konkursy:

  • konkurs na wiersz o solenizantce ludolfinie;
  • konkurs na infografikę o ∏, będącą jednocześnie reklamą jej święta;
  • konkurs dla klas na okrągłe ciasto przyozdobione w insygnia liczby ∏.

Ponadto każda z klas technikum zobowiązana została, aby wystawić dwuosobowy zespół do konkursu matematycznego.

Świętowanie rozpoczęliśmy od przystrojenia szkoły i zaakcentowania obecności solenizantki wśród nas. Klasa IIbT przygotowała z wielkim zapałem wszystkie dekoracje (Mende Kevin, Mikołajek Krystian, Swoboda Kamil, Barucha Marcel, Kiszka Dominik, Polnik Jakub, Janosz Denis, Motyka Denis – parter; Rymut Norbert, Hanc Ireneusz, Kocur Paweł – I piętro).

Wszystkich wchodzących do szkoły witały informacje dotyczące historii Pi i ciekawostki na jej temat przygotowane przez p. Agnieszkę Krupę oraz uczniów klasy IbT – Dawida Wadułę i Tomasza Stosia.

Wielkie „WOW” wywołały dwie piramidy Sierpińskiego ustawione na parterze. Ich budową zajęli się uczniowie IIbT oraz uczniowie klas ZSZ (duża piramida autorstwa Grzegorza Dreszera, Aleksandra Stasierowskiego, Norberta Rymuta; mała kolorowa – klasa 1dZ, 3bZ, 3cZ, 3dZ).

Na szkolnych korytarzach zawisły okazjonalne plakaty o liczbie Pi, o Wacławie Sierpińskim, o Albercie Einsteinie przygotowane przez uczniów klasy IfT (Błażej Wochnik, Tomasz Suchanek, Roman Wilczek, Sebastian Wycisk, Kacper Kramarczyk, Grzegorz Sawoński, Michał Muszalik, Karol Wąsik, Wojciech Wieliczko, Jacek Karol, Daniel Miensopust, Mateusz Bolingier, Jakub Tybler, Kacper Koszany, Rafał Jakonis).

Swoich sił uczniowie p. A. Biskupa i p. P. Sregiel próbowali w pisaniu poezji o liczbie Pi , a ich dzieła zostały wywieszone na terenie szkoły (Michał Lewek IeT, Damian Gowroński IIaT, Robert Pluta IeT, Michał Alkek IeT, Andrzej Mika IIIaT, Grzegorz Wójcik IIIdT, Milan Mrozek IeT, Bartłomiej B. IeT).

Słodkie okrągłe wypieki, wypiekane zgodnie z tradycją liczby Pi, na konkurs cukierniczy przygotowali z pomocą rodziny: Jakub Grzesik IIIaT, Rafał Suprowicz IIIbZ, Marcel Barucha IIbT, Maciej Kaniowski IIdT, Paweł Majer IbT, Mateusz Szwajnowski IVcT. Swymi słodkościami na zakończenie dnia częstowali w gronie klasowym swoich kolegów.

Na trzeciej lekcji 14 marca odbył się szkolny konkurs matematyczny. Zakres tematyczny: koło i okrąg, wielokąty wpisane i opisane na okręgu, historia liczby ∏. Każda z klas technikum reprezentowana była przez dwuosobowy zespół uczniowski, który mierzył się z zadaniami, które specjalnie na tę okazję zebrała p. A. Krupa. Nadzór w trakcie konkursu pełniła p. M. Różalska. Uczestnicy konkursu:

Adam Bigas i Maciej Majewski  – IIdT
Adam Figiel i Rafał Miczek – IIcT
Alicja Kozik i Michał Roczek – IcT
Bartosz Foksowicz i Mateusz Sokołowski – IbT
Błażej Wochnik i Sebastian Wycisk – IfT
Daniela Dziedzic i Aron Bulenda – IIaT
Dariusz Chrubasik i Dawid Wilczek – IIIcT
Dominik Chory i Rafał Kolar – IIIeT
Krzysztof Kowaczek i Kajetan Maciejski – IIbT
Łukasz Ber i Paweł Rybka – IdT
Marek Bauer i Wiktor Utracki – IIIfT
Michał Książek i Dawid Pawlas – IIdT
Michał Mrugała i Wiesław Sobolewski – IIIdT
Patryk Rochowiak i Robert Sekuła – IaT
Wojciech Nawrocki i Dominik Święty – IIIaT

Klasy ZSZ uczestniczyły w 90 minutowej pracy w grupach przygotowanej przez panią A. Krupę, gdzie oprócz sklejania kolejnych segmentów do piramidy Sierpińskiego, borykali się z zadaniami, w których główną bohaterką była liczba Pi, okrąg i koło.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu p. J. Majewskiej możliwe było przeprowadzenie i realizacja ogłoszonego konkursu na infografikę o Pi.  Swoje prace konkursowe wykonali uczniowie klas IcZ, IcT, IfT, 3fT, 1dZ.

Samorząd Uczniowski wraz z p. Patrycją Sergiel specjalnie na tę okazję zakupił pyszne cukierki, a Maciej Pańczuk i Arkadiusz Burda (IbT) – przebrani za ludolfiny – częstowali nimi na trzeciej lekcji  uczniów naszej szkoły.

„Kropką nad i” tego dnia był drobny słodki poczęstunek dla nauczycieli przygotowany na długiej przerwie. Zawdzięczaliśmy go klasie Ibt – babeczki, Samorządowi Uczniowskiemu – kawa, herbata, i IIIbZ – przygotowanie zastawy.

WYNIKI WSZYSTKICH PRZEPROWADZONYH KONKURSÓW zostaną ogłoszone już niebawem, a wręczenie nagród będzie miało miejsce na pożegnaniu klas maturalnych w kwietniu.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ >>>

 

Organizator i koordynator: Agnieszka Krupa
Zdjęcia: Patryk Grzegorczyk IcT,  Paweł Kalemba IbT, Agnieszka Krupa

 

Specjalne podziękowania dla:

Wszystkich w/w uczniów – za zaangażowanie i realizację zleconych zadań

Patrycji Sergiel – za nieocenioną pomoc, zaangażowanie i dodatkowe pomysły

SU – za słodkości i sfinansowanie potrzebnych materiałów

Joannie Majewskiej – za przeprowadzenie konkursu graficznego i za utworzenie galerii zdjęć z Dnia Pi

Andrzejowi Biskupowi –  za zachęcenie uczniów do pisania Pi-poezji

Małgorzacie Różalskiej i Małgorzacie Jończyk – za pomoc przy organizacji konkursu matematycznego