Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej w „Mechaniku”

Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej w „Mechaniku”

W dniu 01.04.2016 r. odbyło się spotkanie klas 3a T, 4a T (technik mechanik, technik energetyk), 2f T, 1a T (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) z pracownikami naukowymi Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej: dr hab. inż. Marianem Bartoszukiem – profesorem nadzwyczajnym Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji oraz dr inż. Krzysztofem Żakiem pracownikiem naukowym uczelni.  Była to już kolejna  wizyta przedstawicieli tej uczelni w murach naszej szkoły.

Obecne spotkanie jest początkiem realizacji zapisów  podpisanego w dniu 08 lutego 2016 r.  porozumienia o współpracy między „Mechanikiem”, a Wydziałem Mechanicznym Politechniki Opolskiej. Jednym z celów niniejszego patronatu jest sprawowanie przez Wydział Mechaniczny opieki naukowo-dydaktycznej nad  klasami (głównie – technik mechanik) poprzez wspólne inicjatywy edukacyjne.

W ramach przedmiotowej wizyty, nauczyciele przedmiotów zawodowych naszej szkoły oraz uczniowie mogli wysłuchać dwóch wykładów:
1. „Budowa Maszyn – Obrabiarki” – dr hab. inż. Marian Bartoszuk,
2. „Technologia Szybkiego Prototypowania (Rapid Prototyping)” – dr inż. Krzysztof Żak.

Prezentacje przygotowane przez naszych gości  przybliżały cel stosowania maszyn technologicznych do obróbki skrawaniem oraz wyjaśniały ogromny wzrost obszarów ich zastosowania  – zwłaszcza po wprowadzeniu komputerowych systemów sterowania.

Nasi goście wyraźnie wskazali, że wykorzystanie obrabiarek  CNC pozwala na  bezzwłoczną  wizualizację zaprojektowanych modeli/części maszyn z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi inżynierskich. Wizualizacja ta  może być realizowana  drogą przedstawienia efektów projektowanych procesów głównie na maszynie sterowanej numerycznie CNC lub prototypowania detalu za pomocą wydruku 3D. Dodatkową zaletą tych działań jest nabycie umiejętności praktycznego powiązania oprogramowania CAD i CAM.

Po zakończeniu części wykładowej, pracownicy naukowi odpowiedzieli na szereg pytań  uczniów dotyczących perspektyw zatrudnienia po skończeniu uczelni oraz oczekiwań rynku pracy w obszarze konkretnych umiejętności. Odniesiono się także do podstawowego aspektu związanego ze stabilizacją życia młodego człowieka – do wysokości proponowanych zarobków po zdobyciu konkretnej wiedzy.

Z obserwacji przeprowadzonych rozmów wyłania się jeden wniosek – warto rozwijać swoje pasje techniczne, poszerzać swoją wiedzę i doświadczenie, ponieważ pozwala to na znalezienie interesującej, ciekawej i dobrze opłacanej posady.

Niezależnie od powyższego – dr inż. K. Żak odniósł się także do kwestii naborowych,  kryteriów rekrutacji oraz wyposażenia wydziałowych specjalistycznych pracowni na  Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej.

Ostatnim akcentem wizyty naszych gości były kuluarowe rozmowy dotyczące oceny sytuacji w systemie kształcenia zawodowego na poziomie szkoły zawodowej, technikum oraz  uczelni wyższej. Podczas wymiany poglądów skupiono się głównie na  ewentualnych obszarach możliwej współpracy ukierunkowanej na zwiększenie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w obu placówkach.

Rozszerzeniem przedmiotowych rozważań było wysłuchanie opinii francuskiego gościa – studenta jednej z francuskich uczelni odbywającego staż na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. Charakteryzując francuski system szkolnictwa zawodowego, pan B. Janiak wskazał, że jest on oparty w dużej mierze na ścisłym współdziałaniu ośrodków kształcenia z konkretnymi firmami. W swojej wypowiedzi wykazał równocześnie, że z uwagi na perspektywy zatrudnienia, możliwości awansu, zróżnicowane wysokości zarobków, większość francuskich uczniów (na poziomie szkoły średniej) oraz studentów bardzo poważnie podchodzi do wywiązywania się z nałożonych na nich obowiązków.  W tym miejscu chciałbym wyróżnić ucznia klasy 4 dT – Konrada Błaszczyka za bardzo odpowiedzialne pełnienie w prima aprilisowym dniu potrójnej roli tłumacza, opiekuna oraz adwokata, który na „gruncie międzynarodowym” (za honorarium wypłacone w pączkach) wzorcowo reprezentował  interesy „Mechanika”.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom spotkania za jego żywy przebieg skutkujący zbliżeniem stanowisk w obszarze oceny systemu kształcenia zawodowego na wszystkich jego poziomach.

Dyrekcja szkoły żywi nadzieję, iż  to kolejne spotkanie z tak znamienitymi gośćmi pozwoli i ułatwi naszym przyszłym absolwentom podjęcie przemyślanych, rozsądnych i trafnych decyzji życiowych.

Mirosław Uliczka

zdjęcia: Adam Figiel, 1c T