Charakterystyka zawodu technik informatyk (symbol cyfrowy zawodu: 351203)
Technik informatyk to zawód przypisany do branży teleinformatycznej (INF). W zawodzie tym wyodrębniono dwie kwalifikacje: INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych oraz INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych.
W CKZiU nr 2 „Mechanik” kształcenie w zawodzie technik informatyk ma bardzo długą tradycję. Nauka w tym zawodzie trwa pięć lat. Wszystkie przedmioty ogólnokształcące oraz przedmioty zawodowe teoretyczne i praktyczne realizowane są w siedzibie naszego Centrum. Jedynym elementem kształcenia, który odbywa się w podmiotach zewnętrznych (firmach) jest praktyka zawodowa (sumaryczne 280 godzin praktyki uczniowie zrealizują w dwóch etapach – w klasach III i IV). Praktyka zawodowa może być powiązana z projektami wymiany staży zagranicznych (obecnie program ERASMUS+ finansowany ze środków UE), co umożliwia jej odbycie także w podmiotach zagranicznych.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik informatyk powinien być przygotowany do wykonywania następujących głównych zadań zawodowych:
- w zakresie kwalifikacji: INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych:
- przygotowania do pracy systemu komputerowego i urządzeń peryferyjnych,
- administrowania systemami operacyjnymi,
- serwisowania i naprawiania urządzeń techniki komputerowej,
- przygotowania i eksploatacji lokalnej sieci komputerowej.
- w zakresie kwalifikacji INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych:
- tworzenia i administrowania stronami internetowymi,
- tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych,
- programowania aplikacji internetowych,
- tworzenia i administrowania systemami zarządzania treścią.
Charakteryzując bardziej szczegółowo posiadacz dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk nabywa następujące umiejętności:
- nadzorowanie prawidłowej eksploatacji sprzętu komputerowego,
- nadzorowanie pracy sieci komputerowej,
- eksploatowanie oprogramowania (biurowego, graficznego, prototypowego),
- dobieranie konfiguracji sprzętu komputerowego i oprogramowania do realizowanych zadań,
- programowanie w wybranych stosownie do potrzeb językach programowania,
- administrowanie bazą danych,
- posługiwanie się dokumentacją techniczną sprzętu komputerowego w celu ustalenia konfiguracji, dokonania naprawy lub modernizacji,
- posługiwanie się dokumentacją techniczną oprogramowania w celu jego instalacji i użytkowania,
- kontrolowanie dostępu użytkowników do korzystania z zasobów systemu komputerowego,
- podejmowanie współpracy z siecią odbiorców usług informatycznych.
- posługiwanie się testami diagnostycznymi do sprawdzania sprzętu komputerowego,
- zapewnianie prawidłowego funkcjonowania bazy danych,
- posługiwanie się oprogramowaniem zapewniającym bezpieczeństwo pracy systemu komputerowego,
- zapewnianie bezpieczeństwa eksploatacji oprogramowania.
DLACZEGO WARTO PODJĄĆ NAUKĘ W „MECHANIKU”?
- posiadamy kadrę nauczycieli bardzo dobrze przygotowaną do nauczania przedmiotów informatycznych, z wieloletnią praktyką,
- uczymy wiadomości i umiejętności praktycznych, przydatnych dla zawodu, ale jednocześnie wymaganych na egzaminie maturalnym z informatyki,
- zajęcia z przedmiotów zawodowych teoretycznych i praktycznych realizowane są w nowoczesnych i doskonale wyposażonych pracowniach specjalistycznych,
- od kilku lat funkcjonuje platforma edukacyjna MOODLE, usprawniająca proces nauczania,
- nasza szkoła otwarta jest na współpracę ze szkołami za granicą – np. umożliwia odbycie praktyki w Niemczech, w ramach programu ERASMUS+.
- szkoła chętnie bierze udział w nowych projektach UE, które m.in. pozwalają na zdobycie certyfikatów Microsoftu w ramach specjalistycznych kursów informatycznych.
System kształcenia przedmiotów informatycznych oparty jest na nowoczesnych programach nauczania, które są stale modyfikowane i dostosowywane do specyfiki specjalności.
PERSPEKTYWY ABSOLWENTÓW PO UKOŃCZENIU SZKOŁY
Założeniem kierunku informatycznego w technikum jest umożliwienie uczniom zdobycia konkretnej wiedzy, zarówno ogólnej, przygotowującej do kontynuowania nauki na studiach wyższych, ale także specjalistycznej, dającej podstawy do wejścia na rynek pracy i biznesu.
Każde, nawet najmniejsze przedsiębiorstwo, wykorzystuje technologię komputerową. Technik informatyk jest więc zawodem, który umożliwi Ci pracę w firmach związanych bezpośrednio z usługami i serwisem informatycznym, ale także użytkujących systemy komputerowe do różnych celów, np. administracyjno – biurowych, reklamy czy grafiki.
Wybierając ten kierunek kształcenia zdobędziesz szeroką wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi komputerów zarządzanych różnymi systemami operacyjnymi, instalowania, konfigurowania i wykorzystywania różnego oprogramowania, a także samodzielnego tworzenia programów. Poznasz budowę, zasadę działania i zastosowanie podstawowych podzespołów komputera. Zajmiesz się również tworzeniem i konfigurowaniem sieci komputerowych oraz ich administrowaniem.
Typowymi miejscami pracy (działalności zarobkowej) dla technika informatyka mogą być:
- ośrodki obliczeniowe,
- firmy zajmujące się tworzeniem i eksploatacją oprogramowania komputerowego,
- punkty serwisowe,
- firmy administrujące siecią komputerową,
- sklepy komputerowe,
- każde przedsiębiorstwo lub inna instytucja administracyjna (w dziale obsługi informatycznej),
- własna działalność gospodarcza w zakresie usług informatycznych.|
Wielu absolwentów technikum, którzy ukończyli kształcenie w zawodzie technik informatyk kontynuuje naukę na wyższych uczelniach technicznych, rozwijając zdobytą w naszym Centrum wiedzę.
Aldona Krajewska, Mirosław Uliczka