Technik informatyk

Założeniem kierunku informatycznego w technikum jest umożliwienie uczniom zdobycia konkretnej wiedzy, zarówno ogólnej, przygotowującej do kontynuowania nauki na studiach wyższych, ale także specjalistycznej, dającej podstawy do wejścia na rynek pracy i biznesu.

CZAS TRWANIA:
4 lata

Inne kierunki

ElektromechanikOperator obrabiarek skrawającychLakiernikBlacharz samochodowyMechanik monter maszyn i urządzeńElektrykŚlusarzMechanik pojazdów samochodowychTechnik urządzeń i systemów energetyki odnawialnejTechnik elektrykTechnik mechatronikTechnik mechanikTechnik elektronikTechnik informatykMechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych

Nauka w technikum trwa 4 lata. Poza przedmiotami ogólnokształcącymi, przygotowującymi do matury, w programie są również przedmioty zawodowe, dające podstawę zdania egzaminów kwalifikacyjnych.

 

KWALIFIKACJE WYODRĘBNIONE W ZAWODZIE TECHNIK INFORMATYK

E.12 Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych

E.13 Projektowanie i administracja lokalnych sieci komputerowych

E.14 Tworzenie i administracja stron internetowych i baz danych

 

CELE KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik informatyk powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) montaż oraz eksploatacja komputera i urządzeń peryferyjnych;

2) projektowanie i wykonywanie lokalnych sieci komputerowych, administrowanie sieciami;

3) projektowanie baz danych i administrowanie bazami;

4) tworzenie stron WWW i aplikacji internetowych, administrowanie stronami i aplikacjami.

 

Absolwent technikum w zawodzie technik informatyk po potwierdzeniu kwalifikacji E.12 Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych, E.13 Projektowanie i administracja lokalnych sieci komputerowych i E.14 Tworzenie i administracja stron internetowych i baz danych może uzyskać dodatkowe kwalifikacje poprzez kształcenie w zawodzie , potwierdzając kwalifikacje E.15 Uruchamianie i utrzymanie terminali i przyłączy abonenckich oraz E.16 Montaż i eksploatacja sieci rozległych.

 

Technik informatyk to zawód przyszłości!

Założeniem kierunku informatycznego w technikum jest umożliwienie uczniom zdobycia konkretnej wiedzy, zarówno ogólnej, przygotowującej do kontynuowania nauki na studiach wyższych, ale także specjalistycznej, dającej podstawy do wejścia na rynek pracy i biznesu.

Każde, nawet najmniejsze przedsiębiorstwo, wykorzystuje technologię komputerową. Informatyk jest więc zawodem, który umożliwi Ci pracę w firmach związanych bezpośrednio z usługami i serwisem informatycznym, ale także użytkujących systemy komputerowe do różnych celów, np. administracyjno – biurowych, reklamy czy grafiki.

Wybierając ten kierunek kształcenia zdobędziesz szeroką wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi komputerów zarządzanych różnymi systemami operacyjnymi, instalowania, konfigurowania i wykorzystywania różnego oprogramowania, a także samodzielnego tworzenia programów.

Poznasz budowę, zasadę działania i zastosowanie podstawowych podzespołów komputera. Zajmiesz się również tworzeniem i konfigurowaniem sieci komputerowych oraz ich administrowaniem.

Absolwent technikum w zawodzie technik informatyk może w przyszłości kontynuować naukę na wyższych studiach technicznych, a w perspektywie podjąć ciekawą, satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę.

Typowe miejsca pracy dla technika informatyka:

 • ośrodki obliczeniowe,
 • firmy zajmujące się tworzeniem i eksploatacją oprogramowania komputerowego,
 • punkty serwisowe,
 • firmy administrujące siecią komputerową,
 • sklepy komputerowe,
 • w każdym przedsiębiorstwie w dziale obsługi informatycznej,
 • własna działalność gospodarcza w zakresie usług informatycznych.

W trakcie nauki uczniowie odbywają miesięczną praktykę zawodową (w klasie trzeciej) w branży informatycznej, administracji, przedsiębiorstwach lub podmiotach gospodarczych. Absolwent uzyskuje możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego.

Nawet, jeśli w przyszłości wybierzesz inny kieunek studiów, nabyta w technikum wiedza przyda Ci się w codziennym życiu.

 

Dlaczego warto podjąć naukę w „Mechaniku”?

 • Posiadamy kadrę nauczycieli bardzo dobrze przygotowaną do nauczania przedmiotów informatycznych, z wieloletnią praktyką. Każdy nauczyciel specjalizuje się w innej dziedzinie informatyki i prowadzi inne zajęcia.
 • Uczymy wiadomości i umiejętności praktycznych i przydatnych dla zawodu, ale jednocześnie wymaganych na egzaminie maturalnym z informatyki.
 • Posiadamy trzy pracownie komputerowe umożliwiające pełną realizację programu nauczania, tablicę interaktywną, projektory i laptopy.
 • Od kilku lat funkcjonuje platforma edukacyjna MOODLE, usprawniająca proces nauczania.
 • Nasza szkoła otwarta jest na współpracę ze szkołami za granicą. Od kilku lat realizowany jest program „Leonardo da Vinci”.
 • Szkoła chętnie bierze udział w nowych projektach. Aktualnie w ramach projektu „Inwestycja w przyszłość” prowadzone są specjalistyczne kursy informatyczne, pozwalające na zdobycie certyfikatów Microsoftu.
 • System kształcenia przedmiotów informatycznych oparty jest na nowoczesnych programach nauczania, które są stale modyfikowane i dostosowywane do specyfiki specjalności.

 

Opracowała: Aldona Krajewska

Moodle

Szkoła posiada własną platformę edukacyjną

Akademia CISCO

Zostań certyfikowanym specjalistą firmy CISCO

Hotspot

Uczniowie mają dostęp do bezprzewodowego internetu

Usługi Live@Edu

Współpracujemy z firmą Microsoft

SZKOLNE STRONY

DANE KONTAKTOWE

Racibórz, ul. Zamkowa 1
tel.: 32 4153388 w. 321
e-mail: sekretariat@zsm.slask.pl

Budynek B:
tel.: 32 4154489

POLECANE

TOP