Charakterystyka zawodu elektryk (symbol cyfrowy zawodu: 741103)
Elektryk to zawód przypisany do branży elektroenergetycznej (ELE). W zawodzie tym wyodrębniono kwalifikację: ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.
W CKZiU nr 2 „Mechanik” kształcenie w zawodzie elektryk odbywa się w branżowej szkole I stopnia BS1, w której nauka trwa trzy lata. Większość osób kształcące się w tym zawodzie to pracownicy młodociani realizującymi zajęcia praktyczne w podmiotach zewnętrznych. Możliwe jest również kształcenie młodzieży w tym zawodzie z realizacją zajęć praktycznych w części warsztatowej naszego Centrum (osoby te nie są wtedy pracownikami młodocianymi). Przedmioty ogólnokształcące oraz przedmioty zawodowe teoretyczne realizowane są w siedzibie naszego Centrum.
Do głównych zadań zawodowych elektryka należy:
- montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
- wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
- oceniania stanu technicznego maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych po montażu na podstawie pomiarów,
- montowania układów sterowania, regulacji i zabezpieczeń maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
- montowania i sprawdzania działania środków ochrony przeciwporażeniowej na podstawie dokumentacji technicznej,
- wykonywania konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.
PRACOWNIE ZAWODOWE CENTRUM
Zajęcia z przedmiotów zawodowych (teoretycznych oraz ewentualnie- zajęć praktycznych) realizowane są w najnowocześniejszych i doskonale wyposażonych pracowniach specjalistycznych. Pomieszczenia te nie odbiegają standardem od pracowni szkolnych, które posiadają nasi zagraniczni partnerzy z Niemiec i Czech.
PERSPEKTYWY ABSOLWENTÓW PO UKOŃCZENIU SZKOŁY
Elektryk to zawód, w którym uwzględnia się obecny rozwój nowych technologii w dziedzinie elektroenergetyki. Praca elektryka wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ czynności wykonywane przez elektryka zapewniają bezpieczeństwo osobom korzystającym z sieci energetycznych lub maszyn i urządzeń elektrycznych.
Osoby posiadająca dyplom zawodowy mogą znaleźć zatrudnienie na stanowiskach produkcyjnych maszyn i urządzeń elektrycznych, jako monterzy i konserwatorzy instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych. Elektrycy pracują przeważnie w szeroko pojętych usługach a także w budownictwie, komunikacji i innych dziedzinach gospodarki oraz w przemyśle. Osoby przedsiębiorcze mogą tworzyć własne firmy. Ze względu na wszechstronne przygotowanie w dziedzinie technologii elektroenergetycznej jest zawodem szerokoprofilowym umożliwiającym łatwe przekwalifikowanie, co stwarza dodatkowe możliwości zatrudnienia.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie elektryk po potwierdzeniu kwalifikacji ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych może uzyskać dyplom zawodowy technika elektryka.
Warunkiem koniecznym pozyskania tego dokumentu jest dodatkowe potwierdzenie kwalifikacji ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych oraz uzyskanie wykształcenia średniego (w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych) lub średniego branżowego (w branżowej szkole II stopnia).
Mirosław Uliczka, Marcin Doczumiński