Charakterystyka zawodu elektromechanik (symbol cyfrowy zawodu: 741201)
Elektromechanik to zawód przypisany do branży elektroenergetycznej (ELE). W zawodzie tym wyodrębniono kwalifikację: ELE.01. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych.
W CKZiU nr 2 „Mechanik” kształcenie w zawodzie elektromechanikodbywa się w branżowej szkole I stopnia BS1 w ramach tzw. klasy wielozawodowej (nauka trwa trzy lata). Wszystkie osoby kształcące się w tym zawodzie są pracownikami młodocianymi realizującymi zajęcia praktyczne w podmiotach zewnętrznych. Przedmioty ogólnokształcące realizowane są w siedzibie naszego Centrum , natomiast przedmioty zawodowe teoretyczne prowadzą ośrodki zewnętrzne w ramach miesięcznych turnusów dokształcania teoretycznego pracowników młodocianych.
Zadania zawodowe, które wykonuje elektromechanik związane są z wytwarzaniem, obsługą, naprawą maszyn i urządzeń elektrycznych oraz układów sterujących ich pracą. Kompetencje zawodowe elektromechanika obejmują umiejętność konserwacji i naprawy maszyn elektrycznych, transformatorów, elektronarzędzi, urządzeń grzejnych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, różnego rodzaju sprzętu AGD. Wiedza i umiejętności elektromechanika pozwalają określić stan techniczny urządzenia, wykonać czynności konserwacyjne, zlokalizować uszkodzenia i dokonać naprawy. Z uwagi na szeroki zakres prac, które może wykonywać elektromechanik rynek pracy poszukuje absolwentów szkoły branżowej kształcącej w tym zawodzie.
Posiadacz dyplomu zawodowy w zawodzie elektromechanik, w którym wyodrębniono kwalifikacje ELE.01. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych jest przygotowany do wykonywania pracy zawodowej w rzeczywistych warunkach pracy powinien posiadać m.in. następujące umiejętności:
- określać parametry techniczne maszyn i urządzeń elektrycznych,
- posługiwać się dokumentacją techniczną, przepisami i normami podczas prac montażowych, instalacyjnych i eksploatacyjnych,
- przestrzegać zaleceń producenta podczas instalowania i eksploatacji maszyn i urządzeń elektrycznych,
- stosować przepisy bhp, ochrony przeciwporażeniowej i ppoż. oraz ochrony środowiska na stanowisku pracy,
- wskazać podstawowe rodzaje dokumentacji technicznej występującej w pracy na określonym stanowisku,
- zainstalować maszyny i urządzenia elektryczne zgodnie z obowiązującymi procedurami,
- uruchomić maszyny i urządzenia elektryczne oraz sprawdzić poprawność ich pracy,
- wykonać przeglądy techniczne maszyn i urządzeń elektrycznych,
- dokonać okresowych konserwacji maszyn i urządzeń elektrycznych,
- zlokalizować i usunąć drobne usterki w maszynach i urządzeniach elektrycznych,
- wykonać drobne prace podczas remontu maszyn i urządzeń elektrycznych,
- dokonać regulacji parametrów aparatury sterującej i zabezpieczającej,
- przygotować elementy i podzespoły do montażu,
- wykonać montaż elementów i podzespołów zgodnie z dokumentacją techniczną,
- uruchomić zmontowane podzespoły i urządzenia elektryczne,
- posłużyć się elektronarzędziami i narzędziami z napędem pneumatycznym,
- odczytać schematy elektryczne ideowe i montażowe urządzeń,
- przeprowadzić kontrolę jakości wykonanych prac i usunąć zauważone usterki,
- posłużyć się dokumentacją techniczną, katalogami, normami oraz przepisami budowy maszyn i urządzeń.
Branża elektroenergetyczna należy do rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju. Szybkie przeobrażenia w technice, technologii, organizacji produkcji i usługach stwarzają potrzebę rozwijania kształcenia w tym zawodzie. Elektromechanicy mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w firmach branży elektrycznej jak i w innych podmiotach, gdzie istnieją stanowiska związane z szeroko rozumianą eksploatacją energii elektrycznej w zakresie maszyn i urządzeń elektrycznych. Osoby przedsiębiorcze mogą tworzyć własne firmy.
Elektromechanicy są obecni praktycznie we wszystkich zakładach produkcyjnych i usługowych, w których produkuje się i użytkuje i naprawia maszyny i urządzenia elektryczne. Ze względu na wszechstronne przygotowanie w dziedzinie elektrycznej, elektromechanik jest zawodem uniwersalnym umożliwiającym łatwe przekwalifikowanie na zawody podobne branżowo, co stwarza dodatkowe możliwości zatrudnienia.
Mirosław Uliczka, Marcin Doczumiński