
Piotr Detyna na XXXII Olimpiadzie Informatycznej
Olimpiada Informatyczna to przedmiotowa olimpiada szkolna z zakresu informatyki, organizowana corocznie od 1993 roku. Jest skierowana do uczniów szkół średnich. Zadania polegają na napisaniu programu komputerowego, który rozwiązuje określony problem algorytmiczny zawarty w treści zadania. Uczestnik olimpiady powinien posiadać umiejętności związane z układaniem, analizowaniem, programowaniem, uruchamianiem i testowaniem algorytmów z wykorzystaniem struktur danych. W zadaniach określona jest relacja między danymi wejściowymi a danymi wyjściowymi. Zawodnik musi opracować taki algorytm, który zapewni zachowanie tej relacji dla wszystkich danych z przedziałów wskazanych w zadaniu. Opracowany algorytm musi zostać zaimplementowany w jednym z dwóch języków programowania: C++ lub Python. Organizatorzy dokonują weryfikacji rozwiązania w kilku etapach, wykorzystując specjalny System Informatyczny Olimpiady (SIO). Najpierw kod jest kompilowany, a następnie sprawdzana jest poprawność działania programu na zestawie danych testowych. W zależności od poprawności oraz czasu wykonania programu dla poszczególnych danych testowych, rozwiązanie jest odpowiednio oceniane.
Zawody składają się z trzech etapów:
Zawody I stopnia odbywały się zdalnie w okresie od 14 października do 18 listopada 2024 roku w 16 województwach. W województwie śląskim nasz uczeń, Piotr Detyna z klasy 4cT, po pierwszym etapie zajął piąte miejsce zdobywając wyróżnienie, awansował do II etapu.
Etap II (okręgowy) miał miejsce w dniach 11-13.02.2025 w 8 komitetach okręgowych. Naszym miejscem drugiego etapu był Górnośląski Komitet Okręgowy na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Pierwszy dzień był poświęcony omówieniu spraw organizacyjnych oraz przeprowadzeniu zawodów próbnych. W kolejnych dwóch dniach zawodnicy przez 5 godzin dziennie rozwiązywali bardzo trudne zadania. Pomimo ciężkiej rywalizacji, Piotr Detyna nie uzyskał awansu do trzeciego etapu finałowego.
Zawodnicy, którzy dostali się do trzeciego etapu, otrzymują tytuł finalistów oraz mają zapewnione miejsce na niemal wszystkich uczelniach w Polsce na kierunkach informatycznych i pokrewnych, bez potrzeby zdawania egzaminu. Czołowi zawodnicy III etapu otrzymują tytuł laureata, a spośród nich wybierana jest reprezentacja na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną oraz inne międzynarodowe zawody.
Choć tym razem nie udało się przejść do trzeciego etapu, Piotr pokazał ogromny potencjał i zaangażowanie. Z determinacją podejmiemy kolejną próbę za rok, licząc na jeszcze lepszy wynik!
Opiekunem Piotra Detyny jest nauczyciel informatyki, Jan Kozyra.