
Rok 1945 na ziemi raciborskiej
Uczniowie klasy II f T wzięli udział w ciekawej konferencji historycznej zatytułowanej Rok 1945 na ziemi raciborskiej. Konferencję przygotowali pracownicy Muzeum w Raciborzu, zaś prelegentami byli historycy polscy i czescy. Wśród nich był również nauczyciel z naszej szkoły Pan dr Piotr Sput. Konferencja połączona została z wernisażem wystawy czasowej ,,Racibórz 1945”. Organizatorzy zaprezentowali na niej 100 archiwalnych fotografii ukazujących zniszczenia wojenne w mieście. Wystawę wzbogacono także o reprodukcje dokumentów z 1945 roku, które pochodzą z zasobów raciborskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach.
Wracając do konferencji, to tematyka referatów oscylowała wokół działań wojennych oraz problemów granicznych i społecznych jakie miały miejsce na raciborszczyźnie w 1945 roku. Omawiano koncepcję przebiegu granicy polsko – czechosłowackiej w 1945 roku, postawę wojewody śląskiego Aleksandra Zawadzkiego wobec konfliktu granicznego z Czechami. Historycy czescy przybliżyli nam okoliczności tzw. incydentu raciborskiego oraz przedstawili szlak bojowy jednej z czechosłowackich brygad pancernych, która walczyła na ziemi raciborskiej, w tym wyzwoliła Tworków.
Pan dr Piotr Sput swój referat poświęcił tragicznemu losowi mieszkańców Raciborza i okolic. Wkroczenie Armii Czerwonej na Górny Śląsk oznaczał gehennę ludności żyjącej na tym terenie. Grabieże, gwałty i mordy stały się wówczas codziennością. Referat Pana Piotra Sputa związany jest z szerszym zagadnieniem, który w historiografii określany jest jako tragedia górnośląska. Warto dodać, że w tym roku obchodzimy 80 rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń. Z tego względu w ,,Mechaniku” na lekcjach historii podejmowany jest ten wątek. Nasi uczniowie są wprowadzani w tematykę tragedii górnośląskiej. Czytamy źródła, słuchamy relacji świadków. Wszystko po to, aby zachować pamięć o tamtych czasach, a zwłaszcza ludziach, z którymi wielka historia nie obchodziła się tu zbyt łaskawie.
Łukasz Kąś