„Warszawę da się lubić”

„Warszawę da się lubić”

Pod koniec października uczniowie klasy 5gT wraz z wychowawczynią Elżbietą Świętanowską oraz nauczycielką geografii Panią Małgorzatą Malinowską udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy.

Zwiedzanie uczniowie rozpoczęli od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mieli okazję zobaczyć zdjęcia, eksponaty, i projekcje filmowe na temat powstania warszawskiego. Usłyszeli też wiele porażających historii i informacji o życiu i powstaniu w getcie warszawskim. Kolejnymi punktami zwiedzania były: Grób Nieznanego Żołnierza i Stare Miasto, wraz ze znajdującymi się tam Kolumną Zygmunta III Wazy, Zamkiem Królewskim oraz Pałacem Prezydenckim.

Drugi dzień zwiedzania rozpoczął się od wizyty w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Muzeum Polin wywarło ogromne wrażenie na naszych uczniach, ponieważ jest ono bardzo nowoczesną instytucją kulturalno – muzealną, ukazującą 1000 lat dziejów polskich Żydów. Ostatnim punktem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik, gdzie w godzinach od 19:00 – 22:00 odbywało się wydarzenie „Kopernik dla dorosłych”. Uczniowie mieli możliwość skorzystania ze stałych ekspozycji oraz wzięcia udziału m.in. w pokazie „Teatr wysokich napięć”, w „Pokazie Robotycznym”, w quizach laboratoryjnych z fizyki i chemii oraz  wykładach „Geralt u Mickiewicza: kulturowe i literackie inspiracje w grach trylogii Wiedźmin”. Niesamowite wrażenie zrobiły na uczniach pokazy w Planetarium, gdzie w bardzo ciekawy i dynamiczny sposób mieli okazję zobaczyć otaczające nas gwiazdozbiory oraz mogli wysłuchać pasjonującego wykładu na temat naszego wszechświata i mitologicznych historii dotyczących pochodzenia nazw gwiazdozbiorów.

Trzeciego dnia wycieczki młodzież odwiedziła Muzeum Neonów, gdzie zgromadzono powojenne neony będące wspomnieniem po szeroko zakrojonych projektach wielkiej neonizacji, prowadzonych w krajach Bloku Wschodniego. Ostatnim przystankiem był Pałac Kultury, z którego roztacza się przepiękny widok na stolicę. Z 30-tego piętra Pałacu Kultury było widać jak bardzo Warszawa jest rozległa. Uczniowie „Mechanika” radzili sobie świetnie z przemieszczaniem się w terenie i korzystali z różnych środków transportu: PKP, metro, tramwaje, wykorzystując z powodzeniem aplikacje ułatwiające podróżowanie.

Niestety, podczas zwiedzania pogoda nie dopisywała, jednak pozytywne nastawienie uczniów oraz pochwały za ich zachowanie i postawę od przewodników powodowały, że wszyscy uczestnicy wycieczki mieli doskonałe humory. Można więc podsumować, że Warszawę da się lubić.

wychowawca 5gT, E.Ś.