Ogólnopolski Dzień Walki z DEPRESJĄ

Ogólnopolski Dzień Walki z DEPRESJĄ

Nie oceniam. AKCEPTUJĘ.

23 lutego w Polsce obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Depresja to CHOROBA, a nie chwilowa słabość, która sama minie.

Depresja to nie tylko smutek. Nie wystarczy to słynne „weź się w garść”.

Osoba cierpiąca na depresję odczuwa obniżenie nastroju i przeżywania, stopniowo traci radość życia – przestają ją cieszyć rzeczy, które do tej pory sprawiały jej przyjemność, zaczynają natomiast dominować smutek i pustka. Chorym towarzyszy uczucie zobojętnienia i brak ochoty na jakiekolwiek działanie. Pojawiają się wahania nastroju – obniżona kontrola nad emocjami, częsty płacz lub odwrotnie: wzmożona impulsywność.

Depresji może towarzyszyć poczucie bezsensu, bezsilności i beznadziei, ale także zaniżona samoocena i umniejszanie swoich dokonań oraz poczucie winy. Mogą się z nią wiązać zaburzenia snu, bóle brzucha, bóle głowy i mięśni, zaburzenia libido, brak apetytu oraz lęk, którego źródła chory nie jest w stanie określić.

DEPRESJA to CHOROBA, którą się leczy, a nie pozostawia samą sobie. Leczenie depresji to skuteczna terapia, farmakoterapia, wsparcie rodziny i najbliższych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą co do częstości występowania chorobą na świecie. W czasie pandemii dwukrotnie wzrosła liczba Polaków chorych na depresję.

Nie lekceważ objawów jeśli u Ciebie występują. Powiedz o nich rodzinie, przyjacielowi, wychowawcy, pielęgniarce szkolnej. Zgłoś się do psychologa, pedagoga. Na pewno znajdzie się ktoś, kto Ci pomorze. Nie jesteś sam! Jeśli nie jesteś gotowy, by o tym rozmawiać z kimś bliskim, skorzystaj z pomocy telefonicznej bądź on-line.
Ważne telefony i adresy:
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
(22) 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
800121212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
sposobynadepresje.pl
wyleczdepresje.pl
twarzedepresji.pl

Depresja jest ślepa. Nie nawiązuje kontaktu,
nie dostrzega możliwości pomocy.
„Weź się w garść”, mówią bliscy…
To tak jakby człowiekowi bez nóg powiedzieć:
„Pobiegaj sobie”…..      (B. Pietkiewicz)

psycholog szkolny:  Beata Brzozowska