Nowe wyzwania w technice – podnoszenie kompetencji uczniów i nauczycieli z „Mechanika”

Nowe wyzwania w technice – podnoszenie kompetencji uczniów i nauczycieli z „Mechanika”

Grupa 10 śmiałków, wywodzących się z grona pedagogicznego „Mechanika”, postanowiła spędzić część ferii zimowych daleko od domu, po drugiej  stronie Morza Bałtyckiego. Żeby dotrzeć do celu musieliśmy w Balicach wsiąść do samolotu i razem z kapitanem Łukaszem oraz jego załogą poszybować w niebo. Lądowanie nie było łatwe, wiatr rzucał samolotem na wszystkie strony, lecz kapitan sprostał zadaniu i maszyna bezpiecznie osiadła na lądzie. Tyle że w Kopenhadze, bo jak się okazuje, do szwedzkiego Malmo najlepsza droga wiedzie przez Danię. I znowu mieliśmy szczęście, bo w 2000 roku oba kraje połączone zostały niezwykle pięknym mostem. Po długiej podróży, ciągle w wyśmienitych nastrojach, rozlokowaliśmy się w naszych pokojach.

W poniedziałek rano rozpoczęliśmy tygodniowy kurs metodyczno-językowy w biurze EU Mobility Sverige. Naprawdę, w czasie ferii? Jednak już pierwszego dnia wiedzieliśmy, że warto było. Aktywnie uczestniczyliśmy w zajęciach robiąc prezentacje i ćwiczenia cały czas rozmawiając po angielsku. Poza tym odwiedziliśmy szkołę średnią Drottning Blankas Gymnasiskola, gdzie rozmawialiśmy z nauczycielami i uczniami. Na dłużej zatrzymaliśmy się w pracowni elektrycznej i mechatronicznej. Mieliśmy też spotkanie online z wicedyrektorką oraz nauczycielem angielskiego z ProCivitas Privata Gymnasium Vaxjo.

Popołudnia wypełnione były zwiedzaniem – byliśmy w dwóch muzeach w Malmo, spacerowaliśmy po mieście i po plaży, odwiedziliśmy pobliskie miasto uniwersyteckie Lund. Zwieńczeniem naszej wyprawy było zwiedzanie Kopenhagi. Ostatniego dnia pobytu uświadomiliśmy sobie, że wiatr, który przyczepił się do nas już w samolocie, towarzyszył nam cały czas. Dla urozmaicenia był też deszcz i śnieg. Jednak żadne zjawiska atmosferyczne nie zmieniły naszej chęci do poznania tamtego terenu oraz naszego dobrego nastroju.

Pobyt w Skandynawii był bardzo bogaty w wydarzenia, poznaliśmy ciekawych ludzi oraz uczestniczyliśmy w zajęciach, które podniosły nasze kompetencje.

W imieniu uczestników kursu
Elżbieta Gargulińska