Klasa 2fT poznaje tajniki raciborskiego Sądu Rejonowego

Klasa 2fT poznaje tajniki raciborskiego Sądu Rejonowego

15 listopada 2023r. klasa 2fT uczestniczyła w zajęciach organizowanych przez Sąd Rejonowy w Raciborzu. Z inicjatywy naszej pani psycholog, mieliśmy możliwość wzięcia udziału w zajęciach na terenie Sądu. Na początku spotkania zostaliśmy serdecznie przywitani przez Koordynatora Centrum Edukacji Prawnej Pana Marcina Manderę.

Na starcie naszego spotkania zostaliśmy zapoznani z tabliczką wisząca na drzwiach w głównym holu, na której było napisane, w jakim miejscu się znajdujemy. Następnie udaliśmy się do mniejszej sali rozpraw, którą zdobił piękny sufit oraz wiszące na nim żyrandole. Pan Marcin przedstawił nam funkcje poszczególnych osób, które uczestniczą w rozprawach i pokazał ich stroje. Po krótkim opisie udaliśmy się na główną salę rozpraw, na której odbyło się spotkanie z Panem prokuratorem, który tłumaczył nam, jak wygląda sprawa oczami prokuratora oraz osoby nieletniej. Zaraz potem przyszedł Pan Sędzia, dzięki któremu mogliśmy wyobrazić sobie jak wygląda praca Sędziego, a nie jest ona łatwa.

Po skończeniu wykładu prezentowany był film o historii zwiedzanego Sądu autorstwa Adriana Szczypińskiego, który w ciekawy sposób pokazał nam historię naszego raciborskiego Sądu.

Po zakończeniu seansu udaliśmy się zwiedzać najważniejsze miejsca budynku. Mogliśmy zobaczymy m.in. ,,tajemniczą klatką schodową”, cele dla sądzonych czy przyjazny pokój przesłuchań ze znajdującym się wewnątrz lustrem weneckim.

W końcu przyszła chwila, na którą czekaliśmy czyli do symulacja rozprawy, w której wzięliśmy udział. Rozprawa dotyczyła stalkingu dziewczyny przez byłego chłopaka. Staraliśmy się, aby wszystko wyszło bardzo naturalnie. Podczas dyskusji staraliśmy się zaprezentować z jak najlepszej strony i chyba się udało, ponieważ na koniec zwiedzania, zostaliśmy pochwaleni.

Uważamy, że wycieczki takie jak ta, kształtują młodzież oraz rozwijają naszą wiedzę na temat prawa Rzeczpospolitej Polskiej.

Klasa 2fT