II miejsce w XIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników Poznań 2024

II miejsce w XIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników Poznań 2024

Wiosna to piękna pora roku dla miłośników dwóch i czterech kółek – tradycyjnie w tym czasie odbywają się największe motoryzacyjne targi w Europie Środkowo-Wschodniej Poznań Motor Show. Od kilkunastu już lat podczas Targów mają miejsce Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników – konkurs, w którym laury zdobywają młodzi pasjonaci motoryzacji. Tegoroczny finał XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników odbył się w dniach 4 – 6 kwietnia.

Mistrzostwa Mechaników  to olbrzymi, ogólnopolski projekt edukacyjny, którego celem jest rozwijanie i popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy technicznej, szczególnie z zakresu szeroko pojętej motoryzacji. Podczas mistrzostw młodzież z całej Polski ma szansę wyłonić spośród siebie najlepszych w następujących kategoriach:

– Młody Mechanik
– Mechanik Zawodowy
– Elektromobilni
– Młody Mechanik Maszyn Rolniczych
 – Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych
 – Młody Mechanik Motocyklowy
 – Młody Lakiernik.

W tym roku do powyższych kategorii dołączyły dwie nowości:

– Młody Instalator LPG
– Młody Detailer.

8 marca odbyły się internetowe eliminacje do mistrzostw, w  których wzięły udział 6233 zespoły, czyli 12466 uczniów z całej Polski.  Uczniowie klasy III bB Michał Uliczka i Maksymilian Tront zakwalifikowali się do finału mistrzostw w kategoriach:
Elektromobilini oraz Młody Detailer, w których o tytuł mistrzowski rywalizowało 25 dwuosobowych zespołów.

Po oficjalnym przywitaniu na scenie przez prowadzącego Grzegorza Dudę, znanego z programów telewizyjnych TVN TURBO, zawodnicy przystąpili do konkurencji praktycznych przygotowanych przez partnerów imprezy (m.in.: Platinum Orlen Oil, Varta Automotive, ZF Aftermarket, Texa Poland, Hamaton, EVB Grop, Nex drive, Eurowarsztat, Neo Tools, Autos, Integra). Młodzi mechanicy musieli wykazać się również obszerną wiedzą o właściwościach olejów i płynów eksploatacyjnych, informacjami technicznymi pojazdów i komponentów, charakterystyce akumulatorów, a także o diagnozowaniu objawów niesprawności w pojeździe.

Po całym dniu zmagań zostały ogłoszone wyniki. Uczniowie z CKZiU nr2 „MECHANIK” w Raciborzu odnieśli fantastyczny sukces – zajęli II miejsce na podium mistrzostw w kategorii Elekromobilni!  

Niewątpliwie jest to wielkie osiągnięcie naszych uczniów uzyskane dzięki ogromnemu zainteresowaniu w dziedzinie motoryzacji, a także pracy w firmach, w których uczniowie odbywają zajęcia praktyczne tj. Mechanika Pojazdowa Michała Tronta z Wodzisławia Śl. oraz ST TRUCK sp. zoo z Radlina. Warto nadmienić, że nasi uczniowie byli  jedynym zespołem ze szkoły branżowej.

Michałowi i Maksymilianowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zawodzie: mechanik pojazdów samochodowych.

Równolegle w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich można było skorzystać z propozycji wystawców tzw. Motor Show. Mnóstwo atrakcji, ryk odpalanych samochodów i motocykli, znani ludzie, marki samochodów z wielu części świata tworzyło niesamowity klimat i fascynująca atmosferę, która mogła zawrócić w głowie niejednej osobie.

Andrzej Miketa