21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas 1dB i 3cB przypomnieli sobie historię pochodzenia języka polskiego. Dokonali charakterystyki języków praindoeuropejskich, rozpoznawali dialekty i gwary poszczególnych regionów Polski.
Zapoznali się również z genezą tego święta, które jest obchodzone corocznie 21 lutego. Zostało jednak ustanowione 17 listopada 1999 roku przez UNESCO. Upamiętnia zaś wydarzenie z 1952 roku, kiedy pięciu studentów uniwersytetu w Dhace (Bangladesz) zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Ta przejmująca historia uświadomiła uczniom, że dzięki językowi ojczystemu tworzą się więzi narodowe, a jego używanie wzmacnia tożsamość obywateli.

W drugiej części zajęć młodzież rozwiązywała zagadki i łamigłówki językowe oraz ortograficzne. Uczniowie przekonali się, że język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie, ponieważ zawiera znaki diakrytyczne i takie pułapki ortograficzne, które są zmorą nie tylko dla obcokrajowców.
Najbardziej jednak cieszy fakt, że przez zabawę chłopcy doskonalili umiejętności niezbędne w kształtowaniu relacji interpersonalnych. Ponadto zrozumieli, że język wciąż ewoluuje i to właśnie młodzi ludzie mają największy wpływ na jego jakość.

                                                                                                                                                                                            P.S.