Wizyta w szkółce leśnej

Wizyta w szkółce leśnej

W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie klas 2cT oraz 2bT wraz z nauczycielami (p.P.Swoboda, p.A.Piwowar, p.P.Jasny, p.M.Malinowska) mieli zaszczyt zwiedzić największą w Polsce szkółkę leśną położoną w Nędzy. Pan Samuel Śliwa, który jest kierownikiem opowiedział nam o tym, jak szkółka powstawała oraz jakie rodzaje sadzonek się tam hoduje. Są to głównie: sosny, świerki , modrzewie, daglezje zielone, a z drzew liściastych m.in. buk, klon, dąb, w sumie nawet 20 różnych gatunków. Sadzonki te trafiają do lasów w całym regionie, a także są eksportowane za granicę, m.in. do Czech, Austrii czy Szwecji. Gospodarstwo w sezonie prowadzi też sprzedaż indywidualną. Rocznie szkółka w Nędzy produkuje około 8 mln sztuk sadzonek. Pan Śliwa opowiadał nam również o kosztach związanych z utrzymaniem oraz zapotrzebowaniem ludzi do pracy.
Po zwiedzeniu całego obiektu przygotowano dla nas ognisko, z którego chętnie skorzystaliśmy. Każdy zjadł pyszną pieczoną kiełbasę, a następnie poszliśmy zwiedzać pobliskie lasy, gdzie ostatnio przeszła nawałnica.
Na podsumowanie napomnę, że Szkółka leśna, która powstała m.in. ze względu na pożar w Kuźni Raciborskiej jest potrzebna, lecz z biegiem inflacji i cen prądu jest coraz mniej opłacalna.