Odwiedziny w BONATRANS GROUP a.s.

Odwiedziny w BONATRANS GROUP a.s.

W sobotę 20 maja panowie Mirosław Uliczka, Andrzej Miketa oraz absolwent naszej szkoły Łukasz Buba pojechali do czeskiego Bogumina by zobaczyć zakład produkcyjny należący do BONATRANS GROUP a.s.
Skorzystali oni z dnia otwartego w fabryce, przede wszystkim jednak z zaproszenia płynącego od pana Mateusza Pszenicy – byłego ucznia „Mechanika”, a obecnie szefa działu utrzymania ruchu, który w tamtym dniu przyjął rolę ich przewodnika po swoim miejscu pracy.
GHH-BONATRANS jest spółką zajmującą się produkcją kolejowych zestawów kołowych (koła, osie, części zamienne) oraz ich serwisowaniem. Produkty firmy trafiają do wagonów towarowych, lokomotyw, tramwajów, pociągów wysokich prędkości oraz pociągów metra w ponad 80 krajach świata.
Bogumiński zakład tworzy obecnie ponad 1500 pracowników i wytwarza 210 000 kół kolejowych rocznie.
Dzięki uprzejmości pana Mateusza i jego ogromnej wiedzy, którą chętnie dzielił się ze swoimi gośćmi, mogli oni zobaczyć procesy produkcyjne zestawów kołowych – od rozgrzewania do czerwoności we wielkich gazowych piecach kilkuset kilogramowych kawałków stali, przez kucie na gorąco na prasie hydraulicznej o nacisku ponad 5700 ton i późniejsze walcowanie kół, aż po końcową obróbkę mechaniczną/cieplną/chemiczną osi i kół, a także ich łączenie w całość, a nawet operacje lakierowania.
Odwiedzający wyjeżdżali z fabryki będąc pod wielkim wrażeniem stosowanych w niej rozwiązań inżynierskich i wytwórczych. Pan Uliczka oraz pan Miketa zapewne z przyjemnością opowiedzą w szkole nieco więcej zainteresowanym o tym co mieli okazję zobaczyć.
Zagraniczna wizyta zakończyła się wspólnym obiadem w nieformalnej atmosferze w jednej z bogumińskich restauracji, do której również zapraszał pan Pszenica.
Goście pragną jeszcze raz serdecznie podziękować panu Mateuszowi za oprowadzenie i możliwość zobaczenia „jego” niezwykłej fabryki oraz ciepłe przyjęcie na miejscu. Życzą dalszych sukcesów w życiu zawodowym oraz – jak na osobę pracującą w dziale utrzymania ruchu – jak najmniejszej liczby awarii! 🙂

Łukasz Buba

Zdjęcia autora oraz BONATRANS GROUP a.s.