„Mechanik” na Politechnice Opolskiej

„Mechanik” na Politechnice Opolskiej

21 listopada 2022 r. uczniowie naszego Centrum mieli okazję uczestniczyć w sesji laboratoryjnej prowadzonej przez pracowników naukowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.

To już kolejna wizyta naszych uczniów na Politechnice Opolskiej, która pozwoliła im zapoznać się z nowoczesnymi trendami w technologii mechanicznej.

Podczas zajęć zrealizowano następujące tematy:

  1. Technologia IoT w przemyśle i w życiu codziennym – prowadzący: dr hab. inż. Sebastian Brol, prof. uczelni.

  2. Małe struktury do wielkich zadań. Świat w obiektywie mikroskopu elektronowego – prowadzący: dr hab. inż. Joanna Małecka, prof. uczelni.

  3. Dlaczego samolot lata? – prowadzący: dr inż. Mirosław Kabaciński.

  4. Badania wytrzymałościowe materiałów konstrukcyjnych – prowadzący: dr inż. Agnieszka Łagoda.

  5. Automatyczna skrzynia CVT. Budowy układu CVT i sposobu jego sterowania – prowadzący: dr inż. Krzysztof Prażnowski, dr inż. Andrzej Bieniek.

  6. Przyrządy wirtualne – sterownik napędu z silnikiem krokowym – prowadzący: dr hab. inż. Roland Pawliczek, prof. uczelni.

  7. Zastosowanie inżynierii odwrotnej w przemyśle – prowadzący: dr hab. inż. Krzysztof Żak, prof. uczelni.

  8. Wybrane zagadnienia obróbki elektroerozyjnej – prowadzący: dr inż. Roman Chudy.

  9. Nowe trendy i technologie w projektowaniu produktu – wzornictwo przemysłowe – dr Małgorzata Futkowska, mgr Alicja Anigacz.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie z kierunków technik mechanik oraz technik mechatronik.

Sesja laboratoryjna została przeprowadzona na Politechnice Opolskiej w ramach realizowanego w naszym Centrum projektu pn.: „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w powiecie raciborskim – CKZiU nr 2 „Mechanik” w Raciborzu, etap II” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wizyta uczniów naszego Centrum na Politechnice Opolskiej związana była także z działaniami określonymi w porozumieniu o współpracy między „Mechanikiem” a Wydziałem Mechanicznym Politechniki Opolskiej. Jednym z celów porozumienia jest patronat sprawowany przez Wydział Mechaniczny oraz opieka naukowo – dydaktyczna nad klasami (głównie technik mechanik), poprzez wspólne inicjatywy edukacyjne.