Współpraca  z  Katedrą Techniki Cieplnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej – efekty wizyty w naszej szkole

Współpraca z Katedrą Techniki Cieplnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej – efekty wizyty w naszej szkole

W dniu 28 marca 2022 nasze Centrum odwiedzili Pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska
i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach- Prof. Pol. Śl. dr hab. inż. Tadeusz Kruczek oraz mgr inż. Karolina Zaik.

W trakcie tej wizyty nasi Goście (m.in.) mogli, bardzo krótko  zapoznać się z pracami naszych uczniów udających się na ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych, którego eliminacje regionalne odbyły się 28 marca w Katowicach (nasze Centrum reprezentowali tam: Buba Łukasz kl.3aT, Jaśkowiak Marcin kl.1aT, Nowak Maksymilian kl.3jT, Pendzich Marek kl.1aT, Rzeczkowski Kacper kl.3gT, Synowczyk Nataniel kl.3gT, Twardzik Olivier kl.1aT, Wojtek Grzegorz kl.3 jT, Wyrwa Leonard kl.3jT, Zając Patryk kl.3gT).

To krótkie spotkanie przerodziło się w pomysł realizacji wizyty uczniów biorących udział
w Turnieju Maszyn Wiatrowych w uczelnianych zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki w zakresie wykorzystania narzędzia inżynierskiego/oprogramowania Ansys Fluent ( jest to program do modelowania przepływów, który może m.in. parametryzować/ optymalizować kształt, wymiary i proporcje maszyn przepływowych- tu: projekty naszych „wiatraków”).

W tym obszarze katedra Techniki Cieplnej może pochwalić sie znaczącymi osiągnięciami.

W ramach konkursu „Wielkie Wyzwanie” zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ( „Opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania
w najefektywniejszy sposób”
), dwie drużyny, w których licznie reprezentowani byli pracownicy i studenci Wydziału, zakwalifikowały się do wielkiego finału i wywalczyły
w nim zaszczytne:

– 2 miejsce – Chinook Team,
– 7 miejsce – Silesian Wind Generator.

Należy nadmienić, że w Konkursie wzięło udział 200 drużyn, z których dziesięć najlepszych, w dniu 16.10.2021r., wzięło udział w finałowym pojedynku na Stadionie PGE Narodowy. Główną nagrodą tego konkursu był 1 milion złotych.

W załącznikach zainteresowani uczniowie znajdą szerszy opis udziału pracowników Katedry Techniki Cieplnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w konkursie „Wielkie Wyzwanie” oraz linki do stron zaprezentowanych projektów oraz informacji o samym Konkursie.

W nawiązaniu do naszych wcześniejszych rozmów, Pan Profesor Tadeusz Kruczek zarysował także kolejny obszar możliwej współpracy – udział zainteresowanych uczniów Mechanika
w okresowych seminariach prowadzonych na Politechnice Śląskiej (z wykorzystaniem platformy edukacyjnej „Zoom”)- mamy tu na myśli seminaria w ramach tzw. Priorytetowych Obszarów Badawczych, a jednym z tych podobszarów jest Nowoczesna Energetyka, w tym oczywiście OZE.

Dodatkowym efektem wizyty jest wola objęcia przez Wydziału Inżynierii Środowiska
i Energetyki Politechniki Śląskiej opieki naukowo-dydaktycznej nad klasami Technikum nr 4 naszego Centrum kształcącymi się w zawodzie: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (prace nad zamknięciem tego wątku są bardzo mocno zaawansowane).

ZAŁĄCZNIKI:

LINKI DO STRON – Zaprezentowanie projektów oraz informacji o samym Konkursie.

LINKI DO STRON – Opis udziału pracowników Katedry Techniki Cieplnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w konkursie „Wielkie Wyzwanie”

Mirosław Uliczka