Uczniowie klasy 3hT w Krakowie

Uczniowie klasy 3hT w Krakowie

Szczęście każdy ma przed nosem,
a jak ma, to trzeba brać –
trzeba iść za serdecznym głosem.

S. Wyspiański

15 października 2021r. uczniowie klasy 3hT wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Motywem przewodnim wyjazdu była Młoda Polska oraz życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Pierwszym punktem zwiedzania było przywitanie Smoka Wawelskiego. Następnie uczniowie wraz z opiekunkami i przewodnikiem udali się pod pomnik Św. Stanisława ze Szczepanowa, gdzie przypomnieli sobie legendę o jego śmierci na Skałce. Dalej zaś zeszli do krypty poetów i innych artystów polskich. Kolejnym punktem zwiedzania był Pawilon Wyspiańskiego, w którym znajdują się witraże wykonane współcześnie, ale na podstawie oryginalnych kartonów artysty. Następnie grupa udała się do Bazyliki Franciszkanów na Placu Wszystkich Świętych. Przedostatnim punktem wyjazdu był spacer Plantami do znajdującej się na Kleparzu ASP im. Jana Matejki. Ostatnim elementem oficjalnego zwiedzania było przejście wzdłuż Barbakanu i dojście do pięknego, zabytkowego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Pożegnanie z przewodnikiem odbyło się przy Bazylice Mariackiej wspomnieniem o ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną.
Kraków tego dnia był niezwykle słoneczny, rynek tętnił życiem. Dlatego po zwiedzaniu, w mniejszych grupach, klasa miała okazję doświadczyć tego wyjątkowego klimatu, wypić smaczną kawę i zjeść oryginalne krakowskie obwarzanki.

Opiekunkami wycieczki były Panie: Patrycja Sergiel i Beata Brzozowska, zaś zwiedzaniu przewodniczył Pan Sławomir Jaźwiński.

Krzysztof Krolik