„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą„ ks Jan Twardowski

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą„ ks Jan Twardowski

21 października br. odbyło się spotkanie pt. „Refleksja nad ochroną godności człowieka dotkniętego nieuleczalną chorobą”, które poprowadziła Pani Krystyna Wolnik – pielęgniarka Raciborskiego Hospicjum im. św Józefa w Raciborzu.

Spotkanie nie było łatwe, bo dotykało niezwykle istotnego, a zarazem trudnego, tematu wartości życia w kontekście nieuchronności choroby i śmierci. I nie chcieliśmy budować poczucia zagrożenia i fatalizmu, ale pobudzdo pełniejszego przeżywania codzienności, szczególnie w sferze relacji międzyludzkich. Człowiek rozwija się, gdy kocha – relacje, w jakich pozostają wobec siebie członkowie rodziny, przyjaciele, zwykli ludzie, wpływają w znacznym stopniu na nasze życie. W zależności od tego, jak dbamy o te relacje, możemy wspólnie uczyć się rozwiązywać problemy, lepiej przeżywać kryzysy i trudne chwile. To pomaga tworzyć i umacniać więzi rodzinne, przyjacielskie i społeczne.

Po spotkaniu pozostaliśmy z refleksją pokory i szacunku do życia. Ale też ze świadomością potrzeby przeżywania każdej chwili i każdego dnia z poczuciem wdzięczności: nauczmy się cieszyć tym, co każdy dzień przynosi, a los nam potajemnie sam da to, o co serce prosi.

BB

Refleksja po spotkaniu naszych uczniów:

Uważam że spotkanie z pracownikami hospicjum może ułatwić nam zrozumienie faktu, że śmierć jest nieuniknionym elementem naszego życia i ludzie nawet na łożu śmierci wciąż są ludźmi, którzy potrafią się cieszyć. Zrozumiałem również, że odwlekanie i unikanie rozmów o niektórych ciężkich sprawach wcale nie sprawi, że one znikną.

Szymon 🙂

Na zajęciach była poruszona bardzo ważna tematyka o tym, by szanować się wzajemnie. Każdy ma prawo do szacunku, do bycia sobą. Ważna jest również pomoc osobom schorowanym i osobom starszym – pomoc fizyczna, ale także i ta psychiczna, taką pomocą może być choćby rozmowa, uśmiech, radość, a robimy to, by poprawić jakość życia w niektórych przypadkach już nawet u schyłku życia.

Grzegorz 🙂

Sądzę, że spotkania takie jak dzisiaj są bardzo ważne z tego względu, iż młodzi ludzie nie są zbyt chętni do rozmowy/namysłu o trudnych tematach jak śmierć. Takie rozmowy są jednak ważne. Rozmowa z pracownikami hospicjum pozwala nam lepiej zrozumieć to, że jeżeli ktoś z naszych bliskich lub znajomych jest na łożu śmierci, nie powinniśmy mu zabierać człowieczeństwa. Zamiast być przy nich przygnębieni, powinniśmy się nimi opiekować i cieszyć się ze wspólnie spędzonych chwil.

Natan 🙂

Na zajęciach zwrócono uwagę, że człowiek ma prawo do swojej godności, radości jak i szacunku. Została przedstawiona relacja pomiędzy osobami chorymi, a drugą osobą. Pomagając osobie potrzebującej, ważna jest wytrwałość, jak i dobre serce. Osoby chore cieszą się nawet z najmniejszych gestów, chociażby z szczerego uśmiechu.

Michał 🙂

Dzisiejsze zajęcia były bardzo ciekawe. Pani pielęgniarka, prezentując piękną prezentację, opowiadała o swojej pracy i pracy wolontariuszy, którzy potrafią bardzo dużo zrobić dla drugiego człowieka. Według mnie zajęcia pokazały nam, jak dużo dobrego możemy zrobić dla drugiego człowieka. Ważnym przesłaniem było, żeby cieszyć się z każdego dnia i kochać się nawzajem.

Hugo 🙂

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wiele na temat Hospicjum oraz tego, w jaki sposób ono działa. Moim zdaniem wykład poszerzył nasze postrzeganie godności człowieka jako rzecz nadrzędną. Pani Krystyna przytoczyła wiele przykładów działalności hospicjum, które są nakierowane nie tyle na opiekę medyczną nad chorą osobą, która jest i tak jednym z głównych celów działania takich organizacji, ale także na kontakt z drugim człowiekiem. Rzeczą, która najbardziej zapadła mi w pamięć i zachęciła do refleksji, były przykłady chorych, których bardziej cieszyły uśmiech i dobroć drugiej osoby niż opieka medyczna.

Mateusz 🙂