Śląskie spotkania udane jak zwykle

Śląskie spotkania udane jak zwykle

W dniach od 13 do 19 marca 2022 roku w Königswinter w Niemczech przebywała grupa studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz uczniów z naszego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Wizyta, jak zwykle, miała charakter naukowo-dydaktyczny, uczestnicy nie tylko zwiedzili wiele godnych poznania miejsc, ale także uczestniczyli w wykładach, prelekcjach, spotkaniach historycznych, sami opracowywali referaty i prezentacje multimedialne.
Uczestnicy zamieszkali w centrum spotkań śląskich w tzw. Domu Śląskim (Haus Schlesien) w Königswinter niedaleko Bonn, który jest miejscem spotkań Towarzystwa Ziomkostwa Dolnego i Górnego Śląska, gdzie organizowane są przeróżne przedsięwzięcia polityczne, kulturalne, społeczne, historyczne, konferencje, mitingi, spotkania, wernisaże itp. Wspomniany dom dysponuje dużą bazą hotelową, gastronomiczną, wystawową, biblioteczną i archiwalną.
Tegoroczny wyjazd, pierwszy od dwóch lat, był do końca niepewny. Wynikało to z pandemii covid 19 oraz obostrzeń panujących w Niemczech, głównie zaś z trwającej od kilku tygodni barbarzyńskiej wojny, rozpętanej przez morderczy reżim Putina w Ukrainie. Do Königswinter udało się w sumie 15 studentów i uczniów oraz dwóch opiekunów, pedagogów z CKZiU nr 2 „Mechanik” z Raciborza dr Piotr Sput i mgr Bernard Grzesiczek. Jadąc do Niemiec mieliśmy możliwość zabrać ze sobą 21 ukraińskich matek z dziećmi, które jechały do Kolonii. W drodze powrotnej zaś wieźliśmy ofiarowane przez Niemców dary dla dla walczącej Ukrainy. Dary te były gromadzone w Haus Schlesien a następnie zapakowane przez nas do autobusu. Było tego sporo, zapełniliśmy 1/3 dużego autobusu aż po sufit. Część przywiezionych darów pozostawiliśmy w siedzibie PWSZ w Raciborzu z przeznaczeniem dla Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach, gdzie przebywa ponad 50 ukraińskich uchodźców.
Warte podkreślenia są też cztery rzeczy. Po pierwsze – wizyty studentów PWSZ w Raciborzu oraz uczniów CKZiU nr 2 „Mechanik” w Domu Śląskim mają charakter cykliczny, a współpraca trwa już od kilkunastu lat.
Po drugie wizyta była przygotowana bardzo dobrze, do ostatniego szczegółu, a elementy turystyczne czy rozrywkowe zręcznie wpleciono w zadania dydaktyczne i naukowe.
Co ważne – przygniatającą większość kosztów, które opiewały na niebagatelną sumę kilku tysięcy złotych na osobę (przejazdy, pobyt w hotelu, wyżywienie, bilety wstępu do wielu instytucji kulturalnych) pokryte zostały ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec. Część kosztów pokrywa zaś rektor PWSZ w Raciborzu.
Po czwarte zaś, był to już kolejny, wspólny wyjazd studentów i uczniów na wspomnianą imprezę, zorganizowany w ramach współpracy, która łączy PWSZ i CKZiU Racibórz. Co godne podkreślenia – wyjazdy do Königswinter stały się stałym elementem współpracy obydwu instytucji.
Obostrzenia covidowe spowodowały, że program wyjazdu był nieco skrócony, wiele instytucji kultury jest bowiem wciąż nieczynnych. Po przyjeździe, w niedzielę, studenci i uczniowie zapoznali się z programem seminarium oraz z tematami wykładów i prelekcji, w których mieli uczestniczyć. Otrzymali także tematy prelekcji i prezentacji multimedialnych, które sami, w przeciągu tygodnia, musieli opracować.
Tematy obejmowały szeroki zakres spraw dotyczących tysiącletniej historii Śląska, znanych Ślązaków, relacji polsko-niemieckich obecnie oraz z w przeszłości, współczesnej sytuacji i perspektyw Unii Europejskiej, sytuacji geopolitycznej we współczesnym świecie. W celu opracowania wspomnianych tematów uczestnicy seminarium otrzymali dostęp do obszernej biblioteki oraz archiwum Domu Śląskiego. Nicola Remig z tamtejszego muzeum opowiedziała uczestnikom o pracy i zbiorach, które znajdują się w Domu Śląskim.
W kolejnym spotkaniu historycznym uczestnicy spotkali się z dr Inge Steinsträßer, która z pasją opowiadała o niektórych aspektach historii Śląska. W kolejnych dniach pobytu uczestnicy odwiedzili słynny, dawny hotel dla gości państwowych w Petersbergu, miasto Beethovena Bonn oraz tamtejsze Muzeum Historii Niemiec.
Z działań rozrywkowych warto jeszcze wymienić wizytę w Akwizgranie, w którym zwiedzano słynną siedzibę i kaplicę Karola Wielkiego, uczestnicy zwiedzili też starówkę tego pięknego miasta. Bardzo ciekawa jest wizyta w Kolonii i zwiedzanie słynnej katedry oraz licznych zabytków tego milionowego miasta. W ostatnim dniu seminarium uczniowie i studenci przedstawili plony swej pracy naukowej, prezentując opracowane przez siebie wykłady, prelekcje, prezentacje multimedialne na otrzymane na początku tematy.

Podsumowując warto stwierdzić, że wszyscy uczestnicy byli zgodni co do jednego. Pobyt w Niemczech i uczestnictwo w seminarium było czymś ważnym, pouczającym, niezapomnianym, środki finansowe wydane na organizację przedsięwzięcia nie zostały zaś zmarnowane.

Piotr Sput