Prezent od Mercedesa

Prezent od Mercedesa

16 września odwiedzili naszą szkołę Panowie: Thomas Kaiser – Dyrektor Obróbki, Utrzymania Ruchu i Projektów Inwestycyjnych oraz Jacek Sikorski – Dyrektor Montażu Silników z firmy  Mercedes-Benz Manufacturing Polska Sp. z o.o. (fabryka silników w Jaworze). W zakładzie tym na powierzchni 27 hektarów produkowane są silniki spalinowe do samochodów osobowych i użytkowych oraz baterie do pojazdów elektrycznych i hybrydowych marki Mercedes.

Na spotkaniu z uczniami klasy 3a T oraz 3b B nasi goście przedstawili prezentację dotyczącą procesu produkcji silników spalinowych, zastosowanej technologii oraz innowacji.

Po przeprowadzonej prelekcji spotkanie to zmieniło się w formę dyskusji, na której nasi goście odpowiadali na pytania dotyczące procesu produkcyjnego, automatyzacji produkcji oraz stosowanych materiałów produkcyjnych.

Pan Thomas Kaiser był uczniem naszej szkoły w latach 80-tych i z dużym sentymentem wspominał lata w niej spędzone. Pamiętając o swojej szkole nasi goście przekazali dla celów dydaktycznych silnik OM 654q który jest produkowany w Jaworze. Jest to czterocylindrowa jednostka pojemności 1950 ccm o zapłonie samoczynnym, zasilana systemem Common Rail 4-tej generacji o wtrysku paliwa 2050 bar generująca maksymalną moc 143 kW, tj. 194 KM oraz moment obrotowy 400 Nm. Ponadto zastosowano w niej aluminiowy blok silnika, w którym gładzie cylindrów są pokryte warstwą wykonaną technologią Nanoslide, a tłoki o specjalnym profilu wykonano ze stali. Silniki te spełniają europejskie normy emisji spalin Real Driving Emission.

Za przekazany prezent serdecznie dziękujemy i zapraszamy do kolejnych odwiedzin w „Mechaniku”.

 

Andrzej Miketa