Absolwenci „Mechanika” w CanSatCompetition United States

Absolwenci „Mechanika” w CanSatCompetition United States

Jeszcze rok temu „Mechanikowa” drużyna NewHorizons pracowała nad budową minisatelityCanSat w międzynarodowym konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pomimo obostrzeń i pandemii realizowaliśmy nasz projekt, wykonując wszelkie testy i prototypy. Gościliśmy w swoich progach telewizję TVP, a także przeprowadziliśmy spotkanie, podczas którego Pan Wicestarosta mógł przyjrzeć się bliżej naszej pracy nad CanSatem. Wszystkie te działania doprowadziły nas do finału, gdzie razem z najlepszymi rywalizowaliśmy o podium. Na Pustyni Błędowskiej rakieta wyniosła naszego minisatelitę na wysokość 2,5 km. Zebrane dane pozwoliły na stworzenie prezentacji, którą oceniło jury, przyznając nam 2 miejsce w konkursie CanSat 2021.

Kiedy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej dobiegł końca, nasze drogi się rozeszły. Jedni ukończyli szkołę, drudzy nadal uczą się w „Mechaniku”.  Pomimo tego, los sprawił, że kilka osób odnalazło się i postanowiło kontynuować pracę nad minisatelitą w międzynarodowym konkursie CanSatCompetition United States dla studentów.

Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz i Paweł Iwańczyk – studenci Politechniki Wrocławskiej i absolwenci raciborskiego „Mechanika”, razem z kołem naukowym PWrAerospace pojadą w czerwcu, tego roku do Stanów Zjednoczonych na finał konkursu CanSatCompetition United States. Konkurs organizuje American AstronauticalSociety, którego sponsorem jest słynna agencja kosmiczna NASA. Jako jedna z ponad 40 drużyn z całego świata, zespół PWrAerospace zakwalifikował się do finału konkursu na 7 miejscu, w wynikiem 98,33%.

                                                                 

Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz, Paweł Iwańczyk

Misja minisatelityCansat jest narzucana przez organizatorów. W tym roku

zakłada ona stworzenie tzw. „kontenera” oraz „ładunku”, który w nim się znajdzie. Celem misji jest uwolnienie ładunku kontenera i spuszczenie go na 10 – metrowej linie podczas opadania CanSata na spadochronie. Oprócz tego, szczególnym elementem misji jest opracowanie sposobu stabilizacji kamery ładunku, która podczas opadania powinna być zwrócona w kierunku południowym. Mimo tego, że wszystkie zespoły pracują nad tą samą misją, każdy pomysł i sposób jego realizacji jest inny.

                                                                                           

Diagram przedstawiający kolejne etapy misji minisatelityCanSat

Zespół PWrAerospace składa się z 10 osób, odpowiedzialnych między innymi za promocję i organizację zespołu oraz za mechanikę i elektronikę w minisatelicie.

Paweł Iwańczyk – studiuje lotnictwo i kosmonautykę. W zespole odpowiada za mechanikę, oraz projekt kontenera.

Natalia Nienartowicz – studiuje mechanikę i budowę maszyn energetycznych. Odpowiada za mechanikę oraz projekt ładunku minisatelity.

Krzysztof Kowaczek – studiuje automatykę i robotykę. W zespole zajmuje się programowaniem i elektroniką.

Koło naukowe PWrAerospace otworzyło przed nami wiele możliwości. Nie spodziewaliśmy się, że praca nad minisatelitąrozpoczęta jeszcze w „Mechaniku” zaowocuje i znajdzie kontynuację na uczelni wyższej. Będąc w technikum nabraliśmy odpowiedniego doświadczenia, które teraz pozwala nam sięgać wyżej. Oprócz umiejętności technicznych i zawodowych, nauczyliśmy się współpracować i pokonywać razem wszelkie trudności.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony na facebooku, gdzie na bieżąco zamieszamy informacje na temat naszych postępów w konkursieCanSat.

Link – https://www.facebook.com/PWr-Aerospace-CanSat-Competition-United-States-100586038515427