FERREXPO ROBOT FEST 2019

FERREXPO ROBOT FEST 2019

W dniach 25-29 września delegacja z Raciborza, której przewodniczył pan starosta Grzegorz Swoboda miała przyjemność po raz kolejny udać się na Ukrainę. W przyszłym roku miasta Racibórz i Horiszni Pławni obchodzić będą 10-tą rocznicę współpracy. Nasza szkoła po raz drugi zaproszona była do udziału w tym wyjeździe.

Tym razem grupa składająca się z pani Aldony Krajewskiej, wicedyrektora pana Marka Chroboka oraz uczniów: Krzysztofa Zonia, Macieja Mormula i Szymona Zwolińskiego z klasy 3c T poleciała tam nie tylko jako goście, lecz także uczestnicy zmagań robotów na 5. Międzynarodowym Festiwalu Robotyki „FERREXPO ROBOT FEST”.

Wyjazd ten dostarczył nam wielu atrakcji. Program był bardzo napięty. Po wyczerpującej podróży samolotem i busem zostawiliśmy rzeczy w hotelu i prawie od razu pojechaliśmy na konferencję, gdzie zapoznaliśmy się z grupą z Białorusi oraz innymi uczestnikami festiwalu z  poszczególnych szkół z tamtego regionu. Każdy opowiedział coś o sobie i swojej szkole. Mieliśmy okazję wykorzystać umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Śniadania jedliśmy w hotelu (każdy miał wygodny, osobny pokój), obiady i kolacje w stołówce szkoły nr 1.

Drugiego dnia z samego rana wyruszyliśmy na zwiedzanie szkoły nr 3. Było to ciekawe doświadczenie – stare korytarze kontrastowały z bardzo nowoczesnymi salami. Dowiedzieliśmy się, że każdego roku szkoła ta oddaje do użytku dwie nowoczesne, wyremontowane pracownie. Wrażenie wywarły na nas zwłaszcza pracownie: językowe, robotyki i fizyki.

Po krótkim spacerze i przepysznym obiedzie udaliśmy się do Pałacu Kultury, gdzie zarejestrowaliśmy naszego robota. O 15.00 nastąpiło uroczyste otwarcie festiwalu, który stał się bardzo popularny wśród młodzieży całej Ukrainy. Wszystko odbywało się tam z wielkim rozmachem. Reszta dnia minęła nam na potyczkach autonomicznego sumo, oglądaniu innych konkurencji oraz ulepszaniu naszego robota.

Piątek wyglądał bardzo podobnie. Mieliśmy zorganizowaną każdą minutę. Pomiędzy poszczególnymi punktami programu był czas na spacer i drobne zakupy. Rano zwiedziliśmy przepiękną cerkiew. Dzięki temu, że było święto, udało się nam po raz pierwszy uczestniczyć w nabożeństwie prawosławnym.

Potem ponownie braliśmy udział w rozgrywkach robotów. W sumie było 135 uczestników. Dla Ukrainy to dziecięcy i młodzieżowy „sport narodowy”. Od klasy drugiej szkoły podstawowej organizowane są tam zajęcia robotyki z użyciem wyłącznie klocków Lego. Dzieci są bardzo kreatywne i utalentowane, widać, że sprawia im to wielką frajdę. W konkursie tym wygrały cenne nagrody, sponsorowane przez FerrExpo.

Finał był również bardzo uroczysty, z udziałem oficjalnych władz, pana mera miasta i naszego pana starosty. Razem wręczali oni nagrody. Nasza delegacja była przyjęta bardzo serdecznie i na ręce pani Krajewskiej oddano szkole następnego, drugiego już, robota. Finał połączony był z artystycznymi występami w wykonaniu tamtejszej młodzieży.

Czwartego dnia zorganizowano nam wycieczkę do muzeum oraz największego zakładu pracy na Ukrainie – Ferrexpo Poltava Mining – kopalni rudy żelaza.

Po południu natomiast był czas na rejs po Dnieprze tzw. Smoczymi Łodziami – podłużnymi łódkami z okazałą figurą smoka na dziobie. Po przycumowaniu i zrobieniu ostatnich zakupów (głównie ukraińskiej chałwy i czekolady) resztę wieczora spędziliśmy na pakowaniu się przed długą podróżą powrotną.

Cały wyjazd był bardzo udany. Chcemy podziękować osobom, które się do tego przyczyniły – w szczególności panu staroście, naszym opiekunom – pani Krajewskiej i panu Chrobokowi, pani Kunickiej,  troskliwej pani Ludmile, niezastąpionym tłumaczkom pani Katii i pani Svietlanie, a także dyrektorom szkół, którzy przyjęli nas naprawdę ciepło i gościnnie.

Jako szkoła otrzymaliśmy zaproszenie do ponownego udziału w festiwalu, więc jeśli tylko pan starosta da naszym uczniom taką możliwość, to szczerze polecamy. Zachęcamy młodszych kolegów już teraz do nauki konstruowania i programowania szkolnych robotów.

Maciej Mormul, Krzysztof Zoń, Szymon Zwoliński