Ekipa z „Mechanika” w poszukiwaniu komety NEOWISE

Ekipa z „Mechanika” w poszukiwaniu komety NEOWISE

Nasza Ekipa do zadań specjalnych miała w tym roku niedobór spotkań. Wprawdzie braliśmy udział w Festiwalu Perspektywy, ale dni otwarte szkoły oraz Zamkowa Noc z Duchami z powodu COVID nie odbyły się. Żaden wirus nie powstrzyma jednak takich pasjonatów jak my, gdy na niebie pojawia się kometa.
C/2020 F3 (NEOWISE) – kometa długookresowa, odkryta 27 marca 2020 roku za pomocą teleskopu kosmicznego NEOWISE, która stała się widoczna z Ziemi gołym okiem w pobliżu peryhelium w lipcu 2020.
Tyle mówi Wikipedia, więc postanowiliśmy zobaczyć ją „gołym okiem”, ale na wszelki wypadek uzbroiliśmy się w teleskop i lornetki. Dzięki dobrej widoczności nieba udało nam się zaobserwować również Saturna z jego księżycami oraz galaktykę Andromedy. Wniosek płynący z częstych przestawień teleskopu był prosty: cytując klasyka, „a jednak się kręci”.
Stanowisko obserwacyjne w Grzędzinie udostępnił nasz kolega, absolwent Mechanika, Krzysztof Kowaczek. Pogoda dopisała, i amatorzy astronomii też.
Z mniej naukowego punktu widzenia, zjawiska takie jak pojawienie się komety zwiastowały wielkich władców. Czy to przypadek, że po raz kolejny Sławomir Janowski został dyrektorem szkoły? Nie sądzimy 😉
Cała Ekipa do zadań specjalnych składa Panu gratulacje i poleca się na przyszły rok szkolny do Pańskiej dyspozycji.

Tekst: Paweł Draga
Zdjęcia: Natalia Nienartowicz, Krzysztof Kowaczek, Grzegorz Śliwiński