Bez odpowiedzialności nie ma wolności

Bez odpowiedzialności nie ma wolności

Zajęcia wychowawcze w Zakładzie Karnym w Raciborzu

Trudno oswoić się z myślą, że spędzamy w więzieniu kilka dni. Miesiące pobytu czy nawet kara roku pozbawienia wolności jest czymś trudnym do wyobrażenia. Wyrok kilkuletni jest nie do zniesienia, a tak naprawdę  równoznaczny z załamaniem dotychczasowego życia. Każdy następny rok więzienia odciska nieodwracalne skutki. Dla wielu kilkunastoletnia, dwudziestopięcioletnia czy dożywotnia izolacja może być równoznaczna z unicestwieniem. Jesteśmy odłączeni od bliskich, żyjemy z obcymi, często bezwzględnymi i wyrachowanymi postaciami. W zakładzie karnym typu zamkniętego spędzamy w celi dwadzieścia trzy godziny, godzina spaceru dziennie, w miesiącu dwie godziny widzeń. Całe życie toczy się na małej przestrzeni, z tymi samymi ludźmi. Wszystko przebiega monotonnie, według zasad regulaminu. Jesteśmy zależni od innych, wiele zależy od przełożonych. W drzwiach celi nie ma klamek, wokół nas są wysokie mury, kraty i zasieki. Na posterunkach czuwają uzbrojeni strażnicy. Każdy dzień jest bezwzględną izolacją od tego wszystkiego co jest dla nas najważniejsze.

Z tego typu rzeczywistością spotkali się uczniowie klasy 3dB, którzy 2 marca 2020 r. odwiedzili raciborską jednostkę penitencjarną.

Celem wizyty było pokazanie młodzieży że bez odpowiedzialności nie ma wolności. Uczniowie zobaczyli, że każde zachowanie przynosi określone skutki. Stosując alkohol, dopalacze czy inne środki odurzające zawsze przyjdzie im za to „zapłacić”.  Z reguły oddajemy po kilkakroć więcej. Możemy doprowadzić do tego, że spędzimy część życia w warunkach izolacji więziennej. Bo nadużywając alkoholu, regularnie ćpając przekraczamy normy prawne, krzywdzimy innych i tak naprawdę siebie samych. Ostatecznie możemy stać się niewolnikami nałogu na całe życie. Podczas spotkania uczniowie zobaczyli, że nie trzeba być groźnym przestępcą by trafić „za kratki”. Wystarczy prowadzić auto pod wpływem alkoholu, znęcać się psychicznie nad bliskim, rozpowszechniać obraźliwe treści itp.

W trakcie wizyty został zaprezentowany film pt.: „Więzienie stracony czas”, który pokazuje, że brak odpowiedzialności prowadzi prosto do więzienia i sprowadza  nieubłagane skutki kary pozbawienia wolności.

Żeby uwiarygodnić przekaz uczniowie mieli okazję wysłuchać historii dwóch skazanych, którzy bazując na swoim przykładzie przestrzegali młodzież przed młodzieńczymi błędami – poczuciem że wszystko wiem najlepiej, mogę wszystko, robię to co chcę i nie liczę się z innymi. Dziś nasi bohaterzy płacą wielką cenę – wieloletni pobyt w ciężkim więzieniu.

Była to dobra lekcja życia pokazująca, że bez odpowiedzialności nie wolności.

BB