Zabawy z fizyką

Zabawy z fizyką

W piątek, 15 marca 2019r. mieliśmy przyjemność gościć w „Mechaniku” uczniów I i II klasy Szkoły Podstawowej nr.4 w Raciborzu na pokazach fizycznych. Mieli oni szansę dowiedzieć się jak działa fizyka na podstawie prostych, lecz interesujących doświadczeń. W pracowni elektrycznej pan Konrad Hajdasz tłumaczył najmłodszym, gdzie i w jaki sposób wytwarzany jest prąd elektryczny, jak działa kondensator czy elektromagnes. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się kula plazmowa, której każdy mógł dotknąć. Dzieci mogły zobaczyć również spektakularny pokaz generatora Tesli.

Przy sali gimnastycznej przedstawiano jak działa „ludzki kabel”, jak fale dźwiękowe oddziałują na płomień oraz armatkę dymną, z którą dzieci miały ubaw.

W pracowni 42 przeprowadzano doświadczenia z dziedziny fizyki nadzorowane przez panią Patrycję Kozak. Dzieci mogły zobaczyć jak działają półkule magdeburskie, nurek Kartezjusza i wiele innych rzeczy przygotowanych przez uczniów naszej szkoły.

Nasi goście byli zafascynowani doświadczeniami, które mogli zobaczyć, i w których mogli uczestniczyć. Wizyta w „Mechaniku” pewnie będzie zapamiętana przez dzieci jako wycieczka pełna magicznych wrażeń, a uczniowie i nauczyciele naszej szkoły są zadowoleni z faktu, iż fizyka potrafi cieszyć nawet tych najmłodszych.

 

tekst : Łukasz Muras klasa 2bT
zdjęcia : Kacper Tomczak 2bT