Uczniowie „Mechanika” znowu w Brunszwiku

Uczniowie „Mechanika” znowu w Brunszwiku

Od poniedziałku 11 marca 2019 r nasi  elektronicy i mechatronicy ( z dwóch klas „Mechanika” -w sumie 10 osób) rozpoczęli praktykę zawodową w niemieckim Brunszwiku. Uczniowie mają okazję zdobyć nowe doświadczenia zawodowe- i nie tylko, dzięki realizowanemu projektowi ERASMUS+   pt: „Technik w unijnej firmie-szansa na start zawodowy”.

W czasie miesięcznego stażu zagranicznego w Niemczech (zawodowej praktyki miesięcznej) nasi uczniowie będą mieli zajęcia praktyczne i szkolenie zawodowe w firmie SIEMENS, Instytucie IAV oraz firmach Katmann, Rossing i Pape. Nauczą się m.in programowania sterowników Siemens S7 przy użyciu oprogramowania STEP7, budowy instalacji elektrycznych KNX, oraz zdobędą doświadczenia lutowania precyzyjnego SMD i montażu układów elektroniki precyzyjnej.

Nasi uczniowie będąc w partnerskiej Heinrich Bussing Schule  poznają także niemiecki system kształcenia zawodowego, wyposażenie pracowni i laboratoriów. Praktyka zapowiada się bardzo interesująco, a zakończy się 05.04.2019r prezentacją multimedialną podsumowującą staż i wręczeniem uczniom zaświadczeń i certyfikatów potwierdzających nabyte umiejętności i nowe kwalifikacje.

Na czas wolny i w czasie weekendu, zaplanowano dodatkowe atrakcje m.in. zwiedzania miasta i okolicy, wyjścia z niemieckimi rówieśnikami na mecze Bundesligi (Wolfsburg, Eintracht Brunszwik), zwiedzanie zakładów SIEMNS’a w Brunszwiku– światowego lidera automatyki sterowania ruchem kolejowym, a także wyjazd na międzynarodowe targi nowych technologii CeMAT do Hanoweru ( targi od 01-04.04.2019r) . Zaplanowano  też wycieczkę do fabryki VW w Wolfsburgu i zapoznanie z praktycznymi zastosowaniami systemów mechatronicznych w przemyśle. Ważnym elementem pobytu na stażu zagranicznym, oprócz wymiaru zawodowego jest też możliwość doskonalenia umiejętności i kompetencji językowych. Znajomość i posługiwanie się językiem obcym, a szczególnie językiem obcym technicznym jest obecnie poszukiwaną umiejętnością pracownika we współczesnej firmie.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej prezentacji z rozpoczęcia praktyki i kilku „migawek” z Brunszwiku.

Projekt finansowany ze środków otrzymanych z unii europejskiej –w ramach projektu ERASMUS + w akcji wsparcie mobilności zawodowej, realizowany w CKZiU nr 2 „Mechanik” od 2017r.