„Nie ma techniki bez matematyki”

„Nie ma techniki bez matematyki”

23 maja 2019 r. uczniowie klas pierwszych pod opieką Pani Małgorzaty Jończyk i Pani Patrycji Kozak mieli okazję uczestniczyć w wykładach z cyklu „Nie ma techniki bez matematyki” organizowanych przez Politechnikę Śląską w Gliwicach.

Celem tych wykładów było pokazanie, że matematyka jest naprawdę Królową Nauk a w szczególności nauk technicznych.

Pierwszy wykład poprowadził dla nas dr inż. Marek Balcer. Wychodząc od matematycznego pewnika(aksjomatu), czyli wzoru na pole powierzchni kwadratu, wyprowadziliśmy wzór na pole prostokąta oraz trójkąta prostokątnego. Dowiedliśmy też twierdzenia Pitagorasa. Wykład prowadzony był klasycznie przy użyciu kredy i tablicy. Wykładowca nawiązał żywą dyskusję z słuchaczami i poprzez wyciąganie logicznych wniosków wciągał nas w rozwiązywanie kolejnych zagadek logicznych. Zwrócił też uwagę na wykonywanie obliczeń w pamięci. Takie proste operacje matematyczne są dla naszego mózgu niczym siłownia a nieużywane mięśnie zanikają 😉 Pamiętajcie o tym nim kolejny raz sięgniecie po kalkulator.

Kolejnym prowadzącym był dr hab. inż. Krzysztof Simiński, wykład dotyczył praktycznego zastosowania matematyki w informatyce. Jak na informatyka przystało, prowadzony był przy użyciu rzutnika w postaci prezentacji multimedialnej. Logika matematyczna była wstępem do treści wykładu. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że logika matematyczna może nie być zero – jedynkowa! Autorem logiki trójwartościowej był Polak – Jan Łukasiewicz. Jego notacja jest tak znana w świecie naukowym, że w literaturze obcojęzycznej jego nazwisko nie jest pisane przez „L” a właśnie przez „Ł”. Dowiedzieliśmy się czym jest zbiór przybliżony, rozmyty i jak można go zaostrzyć. Okazało się również, że polscy naukowcy mają spore osiągnięcia w tym temacie – Zbigniew Pawlak to twórca teorii zbiorów przybliżonych. Wszystkie informacje były podane w sposób przystępny i poparte łatwymi ciekawymi przykładami.

Nasi koledzy zauważyli, że system operacyjny z którego korzysta prowadzący to Linux. Oczywiście nie obyło się bez pytań o porównanie tego systemu z tradycyjnymi „Okienkami”. Prowadzący chętnie odpowiadał na mniej i bardziej związane z wykładem pytania młodzieży.

Zaproszono nas także na zwiedzanie laboratoriów Politechniki Śląskiej w czasie Nocy Naukowców. Na korytarzu spotkaliśmy naszych absolwentów, którzy studiują już w Gliwicach – Aleksandra Ostrowskiego i Dawida Wilczka. Choć jesteśmy dopiero w pierwszej klasie takie życzliwe przyjęcie obudziło w nas nieśmiałą nadzieję, że i my kiedyś zasiądziemy na auli jako studenci tej uczelni.

Tekst: Milena Smolarek i Agnieszka Wilczek