Festiwal Przedsiębiorczości

Festiwal Przedsiębiorczości

W dniu 15 czerwca 2019 r. Zamek Piastowski w Raciborzu gościł uczestników  Festiwalu Przedsiębiorczości – Imprezy, która miała na celu promowanie przedsiębiorczości
i innowacyjności przedsiębiorców i placówek edukacyjnych w powiecie raciborskim.
Organizatorem Festiwalu było Wydawnictwo Nowiny oraz Miasto Racibórz. W czasie Festiwalu uczestnicy mogli zapoznać się z propozycjami zatrudnienia w raciborskich firmach oraz zaznajomić się z ofertą edukacyjną szkół zawodowych ( w tym CKZiU nr 2 „Mechanik) i uczelni wyższej.
Festiwal Przedsiębiorczości rozpoczął się oficjalnie o godz. 11.00 i potrwał do 14.00. Silna grupa przedstawicieli naszego Centrum rozpoczęła pracę wsparcia logistycznego Imprezy już o godzinie 7.00.
Nasi uczniowie wraz z nauczycielami opiekunami przygotowali stanowiska wystawowe CKZiU nr 2 „Mechanik”, które  były podzielone tematycznie na dwie części :

–    część pierwsza, to pokaz prac uczniowskich – urządzeń zaprojektowanych i wykonanych przez naszych uczniów (ta część wystawy wzbudzała ogromne zainteresowanie najmłodszych  zwiedzających),

– cześć druga, to pokaz sprzętu i pomocy dydaktycznych wykorzystywanych podczas zajęć przez nauczycieli zawodowców (sprzęt ten został zakupiony w  firmach zewnętrznych lub wykonanych pod okiem nauczycieli).

W dwóch namiotach wystawowych oraz na dziedzińcu zamkowym wystawialiśmy następujące prace:

 1. Ramię robotyczne/ ramię hydrauliczne, pojazd sterowany bluetooth, Natalia Nienartowicz kl. 2BT (opiekun-Pani Patrycja Kozak).
 2. Harfa elektroniczna oraz mapa hipsometryczna w zaciemnionym narożu namiotu, Piotr Reclik kl.2FT, Jakub Wiciński kl.2FT (opiekun – Pan Marcin Szczygielski).
 3. Małe roboty oraz drukarka 3D (opiekun – Pan Marcin Doczumiński).
 4. Zestaw pneumatyczny/robot kartezjański zaprogramowany do „bicia” pieczątek, Szymon Nowak, Miera Samuel 3DT- od 9.00 do 11.30, Mateusz Sokolik 3DT – od 11.30 do 14.00 (opiekun – Pan Sebastian Kretek).
 5. Tuba Rubensa (po jej modyfikacji uodparniającej na podmuchy wiatru) do wystawienia w odrębnym miejscu- Paweł Majer kl. 3BT, strażacy: Mateusz Kordula 2ET, Kamil Maleika 2ET (opiekun-Pani Patrycja Kozak).
 6. Hydroponika, Grzegorz Śliwiński 3dT, Mateusz Pieła 3AZ(opiekun-Pani Patrycja Kozak).
 7. Kody QR i obiekty 3D, Szymon Augustyn 3cT (opiekun-Pani Patrycja Kozak).
  8. Monitor RODO, Maciej Mormul 2cT (opiekun-Pani Patrycja Kozak).
 8. Wykonywanie detali na dydaktycznej obrabiarce CNC, Sekuła Robert (3AT) (opiekun-Pan Szymon Kuźmiński).
 9. Laserowa harfa, Piotr Hołownia (kl.2BT), (opiekun-Pan Marek Gieroń).
 10. Wskaźnik wysterowania i lampa bezprzewodowa, Marcelin Kierek ( kl. 2BT), Paweł Iwańczyk ( kl. 2BT), (opiekun-Pan Marek Gieroń).

Wsparcie logistyczne/ pomoc w przygotowaniu Festiwalu zapewnili uczniowie z klasy 2DT:
1. Stężowski Bartłomiej
2. Drewniok Łukasz
3. Musioł Aleksander
4. Kozaczka Szymon
5. Hernas Arkadiusz
6. Modlich Adam

Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, a szczególnie Pani Patrycji Kozak i Panu Marcinowi Doczumińskiemu, za ogromne wsparcie i pomoc w przygotowaniach i w czasie trwania Festiwalu Przedsiębiorczości.

Mirosław Uliczka