W Mechaniku goście z Brunszwiku

W Mechaniku goście z Brunszwiku

Od soboty 16.09.2017r gościmy grupę niemieckich uczniów z Brunszwiku (Niemcy- Dolna Saksonia). W ramach edukacyjnego programu Erasmus+ Kształcenie i Szkolenie Zawodowe odbywają w Raciborzu praktykę zawodową przez 4 tygodnie. Nasz CKZiU nr 2„Mechanik” jest dla niemieckich uczniów instytucją partnerską, która przygotowuje miejsca praktyki, organizuje pobyt i program na czas poza zajęciami zawodowymi. Młodzi Niemcy już w niedzielę – mimo deszczowej pogody poznali nieco Racibórz, jego historię, zwiedzili muzeum i Zamek Piastowski, a od poniedziałku rozpoczęli pracę w Rafamecie w Kuźni Raciborskiej, Rafako i firmie Concept Automatic w Raciborzu. Praktyka zawodowa w raciborskich firmach trwać będzie do 14.10.2017r i zakończy ją prezentacja podsumowująca, na którą przyjadą nauczyciele i Dyrekcja szkoły z HBS z Brunszwiku. Będzie to także okazja do porozmawiania o dalszych planach poszerzenia i umocnienia współpracy i partnerstwa pomiędzy CKZiU nr 2 „Mechanik” a Heinrich Bussing Schule z Brunszwiku.

Uczniowie z Niemiec mieli już także możliwość poznać bliżej naszą szkołę – w poniedziałkowe popołudnie przygotowano dla nich pokazy z elektrotechniki (m.in. zobaczyli nasz transformator Tesli i doświadczenia z zakresu elektryczności i magnetyzmu) i spotkali się z kilkoma uczniami „Mechanika”- uczestnikami projektu Erasmus+, którzy odbywali praktykę zawodową w Brunszwiku w kwietniu.
W najbliższy weekend chcemy zabrać gości do Ostrawy- Vitkowic – zaplanowano zwiedzanie huty Vitkovice i obejrzenie meczu czeskiej ligi hokeja na lodzie. W programie pobytu zaplanowano jeszcze wyjazd do Wieliczki i Krakowa, wyjazd do Oświęcimia, poznanie działalności raciborskiej stacji geofizycznej PAN (pomiary sejsmiczne) czy wyjazd na mecz siatkówki do Kędzierzyna- Koźla oraz zwiedzanie okolicy.

Konrad Hajdasz