To był świat w zupełnie starym stylu…

To był świat w zupełnie starym stylu…

Ciężka praca aktorów – amatorów, kilkadziesiąt godzin spędzonych na próbach, tworzenie scenografii, charakteryzacja, dobór muzyki – to wszystko złożyło się na wielki sukces! Mowa o przedstawieniu, które uświetniło część artystyczną jubileuszowej gali z okazji obchodów 70-lecia „Mechanika”.

Scenariusz przedstawienia pt. „To był świat w zupełnie starym stylu” tak naprawdę napisało życie. Autorki zebrały wspomnienia absolwentów, w zabawny sposób scharakteryzowały nauczycieli związanych z „Mechanikiem” od niemalże 40 lat oraz zaprezentowały szkołę na tle wciąż zachodzących zmian.

Główni bohaterowie – profesor Jan Cieślak i profesor Jerzy Gizowski – żywe legendy „Mechanika”, spotkali się w mieszkaniu jednego z nich i poplotkowali nieco o pracy, wyglądzie i zachowaniu nauczycieli swojego i obecnego pokolenia. Wyszły na jaw belferskie żarciki, powiedzonka i historyjki. Publiczność pękała ze śmiechu, wszak wśród zebranych byli zarówno nauczyciele, jak i absolwenci, którzy z dumą wspominają lata spędzone w murach naszej szkoły. W drugiej zaś części przedstawienia młodzież „złożyła hołd” Panu Dyrektorowi. Wcielający się w postać Szefa aktor pokazał jego pracę, wytknął wa…(ups!) oczywiście zalety, z mistrzowską dokładnością podkreślił gesty, ruchy i styl bycia Króla Centrum. Oj, działo się, działo!

Po ostatniej scenie spektaklu blady strach ogarnął autorki scenariusza. Trochę już przecież znają swojego Szefa i wiedzą, że nie zawsze lubi niespodzianki. Tym razem jednak się udało! Wszystko się udało! I tu jeszcze jedna niespodzianka! Dobór aktorów był zupełnie przypadkowy. Szukano tylko odważnych, z dobrą dykcją i charyzmą. Początkowo didaskalia scenariusza zawierały krótkie informacje, ale już po kilku próbach pomysłowość uczniów przeszła najśmielsze oczekiwania autorek spektaklu. No cóż, młodzież widzi i słyszy więcej niż się nam wydaje…

Zebraliśmy mnóstwo wspaniałych opinii, słów wdzięczności i uznania, za co serdecznie dziękujemy. Pisać o Was i dla Was to wielka rzecz! To przyjemność, której trudno sobie odmówić! Pracujcie dalej, a my – mistrzynie ciętej riposty – będziemy Was bacznie obserwować…

W przedstawieniu wystąpili: Daniela Dziedzic, Paweł Filip, Grzegorz Dreszer, Szymon Kubiczek, Kamil Czop, Robert Marcol, Aron Bulenda.

Wirtualny gabinet Dyrektora oraz tapetę w mieszkaniu profesora Jana Cieślaka stworzył Andreas Posmyk, a o nagłośnienie zadbał Krzysztof Kowaczek.

Specjalne podziękowania kierujemy w stronę Pana Dyrektora Marka Chroboka, który udostępnił nam niesamowite skarby znajdujące się w zapleczu Jego sali.

 

Dorota Cyron i Patrycja Sergiel