Dni Otwarte Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Dni Otwarte Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach

„I co dalej maturzyści?” dni do egzaminu dojrzałości biegną niemiłosiernie i już wkrótce nasi świeżo upieczeni absolwenci zdecydują, gdzie rozwijać będą nabyty w „Mechaniku” kapitał technicznej wiedzy i umiejętności.

Uczniowie klasy IV bT i IV eT, świadomi wagi tego wyboru, skorzystali z zaproszenia Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, goszcząc dnia 7 lutego br. w murach uczelni, z którą „Mechanik” łączy długoletnia, owocna współpraca. Organizatorzy dobrze wiedzieli, czym pozyskać zainteresowanie przyszłych inżynierów. W laboratorium maszyn elektrycznych zaprezentowali proces synchronizacji na ciemno prądnicy synchronicznej za pomocą synchronizatora elektronicznego. Spośród zademonstrowanych urządzeń szczególną uwagę uczniów przykuły trójfazowe regulowane oporniki wodne.

Wykładowcy próbowali także udowodnić, że inspiracji do tworzenia nowych technologii należy szukać wszędzie, również na łonie natury i przedstawili robota wzorującego się na zachowaniu owadów. W pracowni mechatronicznej zwiedzający obserwowali pokaz pracy drukarek 3D, zaś w pracowni metrologii elektronicznej przygotowano dla nich pokaz pomiarów wielkości elektrycznych i nieelektrycznych. Chłopcy przekonali się w dodatku, że partnerem do gry w kółko i krzyżyk może być nie tylko kolega z ławki, ale i inteligentny robot. Co więcej, doszli także do wniosku, że skoro żmudne sprawozdania z zajęć w pracowni to na uczelni technicznej chleb powszedni, pozyskana w „Mechaniku” umiejętność ich sporządzania jest niezwykle przydatna.

Wierzymy, że uczestnicy tegorocznego wyjazdu pójdą w ślady autorów niniejszego artykułu i podczas przyszłorocznych Dni Otwartych przywitają nas już jako studenci Wydziału Elektrycznego.

Małgorzata Jończyk
Ignacy Szubryt