… i Czesi u nas

… i Czesi u nas

W dniach 22 maja do 2 czerwca 2017 r. miały miejsce wydarzenia związane z cykliczną wymianą uczniów między CKZiU nr 2 „Mechanik” a SST z Opavy.

Pierwsi przyjechali do nas Czesi, którzy spędzili 2 dni w Raciborzu a następnie razem z kolegami z klasy IIb T pojechali na trzydniową wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska.

W naszym mieście zwiedzili wspólnie z kolegami z Mainz najstarszą w Polsce stację sejsmologiczną i centrum szkoleniowe RaFaKo. Wzięli również udział w międzynarodowym gronie w słabo u nas znanej  grze w boule.

We Wrocławiu zakwaterowani zostaliśmy w hostelu w centrum miasta. Młodzież miała tam możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, ponieważ razem z nami zamieszkali m.in. Australijczycy, Meksykanie, Portugalczycy, Japończycy… Do ciekawych chwil należało m.in. wieczorne obserwowanie sposobów przyrządzania posiłków. Okazuje się, że globalizacja nie w pełni dotarła do światowej kuchni.

W ciągu 3 dni zwiedziliśmy miasto, zoo z afrykarium oraz Aquapark.

W następnym tygodniu ośmioosobowa grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się  na pięciodniową wycieczkę do Opawy. W czasie pobytu wzięli udział w wielu ciekawych zajęciach na terenie szkoły z wykorzystaniem bardzo nowoczesnego sprzętu, w który wyposażona jest ta placówka. Oprócz tego zwiedzili fortyfikacje wojenne oraz miasto. W czasie wolnym mieli do dyspozycji m.in. zespół boisk oraz strzelnicę.

Zapraszamy do udziału w wymianie w przyszłym roku szkolnym!

 

Szymon Kużmiński, Damian Raida, Bernard Grzesiczek