Praktyka 3b T i 3f T w Niemczech

Praktyka 3b T i 3f T w Niemczech

W kwietniu kilkoro uczniów z klas IIIb T  i IIIf T odbyło swoją praktykę zawodową w niemieckim mieście Braunschweig. Praktyka ta trwała od 4 do 29 kwietnia i była dla nas w pewnym sensie nagrodą za wyniki w nauce i angażowanie się w życie szkoły, gdyż wszyscy niestety nie mogli wyjechać. Wyjazd za granicę był możliwy dzięki wsparciu funduszy europejskich w projekcie Erasmus+, którego koordynatorem w „Mechaniku” jest Pan Konrad Hajdasz.

Praktykę odbyliśmy w Heinrich-Büssing-Schule, Physikalisch-Technische Bundesanstalt oraz w Ingenieurgesellschaft Auto und Verkehr. W HBS jako praktykanci mieliśmy okazję poznać system szkolnictwa w Niemczech, bogate zaplecze techniczne szkoły, zdobyliśmy nowe umiejętności związane z programowaniem sterowników Siemens S7 a część z nas ukończyła kurs CISCO.

Do wykonania wszystkich zadań mieliśmy do dyspozycji profesjonalny sprzęt, wykorzystywany w zautomatyzowanym przemyśle. Z kolei w PTB oraz IAV zdobyliśmy doświadczenie mechatroniczno-elektroniczne, wykorzystaliśmy swoje dotychczasowe umiejętności, ale co najważniejsze nabyliśmy wiele nowych, jak np. programowanie mikrokontrolerów czy lutowanie precyzyjne.

Największym jednak naszym osiągnięciem było opanowanie w znacznym zakresie technicznego języka obcego, w naszym przypadku był to w dużej mierze język niemiecki, ale także angielski.

Po ciężkiej pracy zdobyliśmy certyfikaty potwierdzające nasze umiejętności. Bez wyjazdu zdobycie na praktyce tak dużego doświadczenia byłoby prawie niemożliwe.
Praktyka zagraniczna była dla nas niesamowitym przeżyciem. Poznaliśmy wiele sympatycznych osób i poszerzyliśmy swoje horyzonty. W wolnym czasie uczestniczyliśmy w organizowanych wycieczkach, na których zwiedzaliśmy m.in. Berlin, Wolfsburg, Hannover oraz sam Braunschweig.

Mieliśmy okazję być na meczach: Eintracht Braunschweig vs. SC Freiburg oraz VfL Wolfsburg vs FC Augsburg. Poczuliśmy ducha kibica, który panował na trybunach. W Wolfsburgu zwiedzaliśmy też centrum nauki Phaeno, gdzie znajdowało się wiele interesujących stanowisk, obrazujących i wyjaśniających otaczające nas zjawiska fizyczne, których nie dostrzegamy na co dzień lub są dla nas tak oczywiste, że nie zastanawiamy się nad nimi, np. skąd się bierze w gniazdku napięcie lub dlaczego „kopie” nas klamka, gdy przejdziemy się po dywanie w bawełnianych skarpetkach.

W czasie jednego z weekendów nauczyliśmy się warzyć piwo, a naszym mentorem był piwowar Pan Wulke. Pod koniec naszego pobytu w Braunschweigu pojechaliśmy na Hannover Messe, gdzie zobaczyliśmy mnóstwo nowych, innowacyjnych technologii. Odbyła się także wycieczka do fabryki Jägermeiβter, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak zautomatyzowane są współczesne zakłady przemysłowe.

Z Braunschweigu przyjechały z nami same pozytywne wspomnienia, które zostaną w naszych głowach na bardzo długo.

Dominika Kalemba, kl. IIIb T